Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Wysokość alimentów - a dochody ojca

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2001-11-10 00:00:00

  Witam czy jest gdzies okreslona maksymalna wysokosc alimentow, jakie moze placic zobowiazany w stosunku do jego dochodow i potrzeb? po prostu jest taka sytuacja, ze znajomy ma zasadzone na swoje dziecko (studiujace) alimenty, ktore wynosza ponad 60 % jego dochodow (znajomy jest na zasilku przedemerytalnym) i to na pewno przekracza jego mozliwosci przezycia za reszte srodkow (pozostaje mu jakies niecale 200 zl na miesiac !!!). prosze o jakies porady, ewentualnie adresy gdzie mozna cos o tym poczytac, bo ja szukalem i niestety nic nie znalazlem z gory bardzo dziekuje za pomoc pozdrawiam, wek20

  (wek20)

  Odpowiedz Cytuj
 • markiet
  Wysłany: 2001-11-14 21:10:54

  Przykro mi, ale sądu nie interesują Twoje faktyczne dochody, lecz możliwości zarobkowe i majątkowe (art. 135 k.r. i op.), to znaczy jaką kwotę możesz maksymalnie osiągnąć w pełni wykorzystując swoje umiejętności zawodowe, wykształcenie, doświadczenie itp. Jeżeli doodatkowo dopuściłeś do utraty pracy (np. wypowiedziałeś umowę o pracę) sąd nie weźmie tej niekorzystnej zmiany w Twoich finansach pod uwagę (art. 136 k.r. i op.). Maksymalna wysokość alimentów nie jest w żadnym przepisie kwotowo określona.
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • Ania
  Wysłany: 2001-12-21 08:41:04

  Nie moga byc zasadzone alimenty wyzsze niz 60% dochodow. moj byly maz mial zasadzone na jedno dziecko 30%, niedawno podal mnie o zmniejszenie kwoty z procentowej na kwotowa, argumentujac to zmiana sytuacji materialnej (ozenil sie ponownie i ma male dziecko). Sad przychylil sie do jego prosby i zmniejszyl alimenty na 180zl. sadu nie interasowalo to, ze ojciec dziecka nie placil alimento przez dluzszy czas, ani to, ze nie interesowal sie dzieckiem. Jezeli pana znajomy wystapi z wnioskiem o zmniejszenie alimentow i poda powody np. rachunki za oplaty itp.sad powinien zmniejszyc alimenty.
  Odpowiedz Cytuj
 • kusy
  Wysłany: 2002-05-26 23:39:22

  Witam wszystkich.....jestem w separacji z małżonką mamy 7-letnią córke,moje dochody netto to 2000zł.Płace na utrzymanie córki 500zł moja jeszcze obecna żona żąda 750zł! Czy to znaczy ,że wszyscy faceci są po to , a by zaspokoić potrzeby "ich wspólnego dziecka" a co z matkom ?????. Czy matka nie musi łożyć na utrzymanie Tego dziecka w tej samej kwocie ,co ojciec Czy koszty utrzymania ojca są brane pod uwagę przez kogo kolwiek ??????????? Czy matka, nie musi ponosić takich samych konsekwęci ,co ojciec? Cosik mi się wydaje, że to nasze prawo Za bardzo faworyzuje kobiety .............. Proste dziecko= tata+mama To skąd ta nie ogarnięta dyskryminacja rodzaju męskiego??? Pozdrawiam wszystkich
  Odpowiedz Cytuj
 • ala
  Wysłany: 2002-05-28 00:15:15

  Cześć, prawo wcale nie faworyzuje kobiet. Najlepszym dowodem jest mój przypadek. Ojciec dziecka (nie jest moim mężem ) przy dochodzie 3500 zł. płaci (a właściwie powinien płacić, bo tego nie robi) 300 zł. Sąd wccale nie wziął pod uwagę faktu, ze moje dochody wynosiły 400 zł kredytu studenckiego i żądał przedstawienia dochodów moich rodziców. Mimo, ze ich wspólne dochody były niższe od dochodu ojca dziecka przyznano mi jedynie 300 zł, których i tak nigdy nie otrzymałam.
  Odpowiedz Cytuj
 • kusy
  Wysłany: 2002-05-29 22:58:50

  hej.dzięki Ala jest mi przykro z tego powodu. że są na świecie jeszcze tacy faceci co nie chcą ponosić odpowiedzialności za swoje czyny.
  Odpowiedz Cytuj
 • ala
  Wysłany: 2002-06-03 09:49:58

  Cześć, chciałabym Ci jeszcze powiedzieć, że moim zdaniem w każdej sprawie z zakresu prawa rodzinnego jedna strona jest zawsze faworyzowana (nie koniecznie matka, choć rzeczywiście często). Nie ma mozliwości, aby osoba będąca sedzią podjęła obiektywną decyzję, co jest zrozumiałe, bowiem obiektywizm nie jest cecha charakteryzujacą rasę ludzką. Mnie jednak najbardziej denerwuje cały ten system. Sędzia nie mający pojęcia o stanie faktycznym (w sprawach rodzinnych każdy może mówić co mu się rzewnie podoba) podejmuje decyzje mogące naprawde niejednokrotnie zniszczyć komuś życie. Często stroną faworyzowaną jest ta, reprezentowana przez adwokata będącego dobrym znajomym sędziego. Tak więc, jeśli chcesz odnaleźć sprawiedliwość w sadzie, zapomnij!!! Poza tym wydaje mi się, ze jeśli chodzi o stronę materialną, to twój udział jest wystarczający, a biorąc pod uwagę twoje dochody, rzadania o wyższe alimenty nieuzasadnione. Pamiętaj jednak, że strona materialna to nie wszystko, a zazwyczaj matka jest obciążona większością obowiązków związanych z wychowaniem. (Ja nie wiem jak to wygląda u Ciebie, ale zazwyczaj jeśli mowa o sprawach alimentacyjnych, znaczy to, że rodzice mieszkają osobno. W tym przypadku radziłabym zaproponować zamiast wyższych alimentów podjęcie sie opieki nad dzieciem w większym zakresie, tak aby obowiązki i prawa były rzeczywiście równe).Pozdrawiam...
  Odpowiedz Cytuj
 • kasia
  Wysłany: 2002-06-17 03:02:59

  polskie prawo rodzinne zdecydowanie dyskryminuje mezczyzn, najjaskrawszym tego przykladem jest fakt ,ze mezczyzna nie ma w sadzie szans na to by dzieci mieszkaly z nim a kobieta placila alimenty. Facet ma tylko placic, czesto dzieci chodza glodne i zaniedbane a matka poswieca czas i pieniadze na imprezy i facetow. A ojciec traci dziecko i pieniadze. To jest dopiero tragedia. Moja matka rozwiodla sie z ojcem dla wlasnego ucznia (13 lat mlodszy), caly czas karmila mnie nienawiscia do niego, w sadzie dostawala coraz wiecej, ja chodzilam w obdartych ubraniach, bo jej chlopaczek byl na utrzymaniu matki, mnie w sadzie nikt nie pytal o zdanie. Osoby udzielajace rad czesto nie maja pojecia o problemie.Prawo daje ojcu i matce rowne szanse, ale praktyka sadowa krzywdzi ojcow i dzieci, bo to wlasnie ich dobro wg .KRO powinno byc decydujace a nie fakt ze kobieta ma macice. Pisze to jako kobieta i matka.
  Odpowiedz Cytuj
 • Maria Kowalska
  Wysłany: 2002-06-28 08:05:09

  Pani Kasiu mój mąż jest też 13 lat młodszy. Utrzymuje i pomaga w wychowaniu trójke moich dzieci z poprzedniego małżeństwa.Jest odpowiedzialnym człowiekiem.Niech Pani nie krytykuje tak własnej Matki--bo to świadczy żle o Pani.Czy napewno chodziła Pani w obdartych ubraniach?Czy może nie były firmowe????
  Odpowiedz Cytuj
 • PePe
  Wysłany: 2002-07-04 16:54:49

  Alimenty ??? Pzecież można się dogadać ....
  Odpowiedz Cytuj
 • marek_34
  Wysłany: 2002-07-06 16:30:09

  Moi Mili! Mamy chore przepisy prawne, mamy chory kraj, w którym niestety nie ma sprawiedliwości. Jednak kij ma zawsze dwa końce i należy umieć to wykorzystywać, albowiem jest takie przysłowie mówiące : "kto mieczem wojuje od miecza ginie" i w tym przypadku jeśli ktoś nadmiernie chce wykorzystać drugiego człowieka, to należy przytrzeć mu nosa. Szanowni Panowie, z wykształcenia jestem prawnikiem, ale nie praktykującym bowiem brzydzę się tym naszym prawem, a nadto nie pałam sympatią do kobiet, więc chętnie udzielę przyjacielskich porad w sprawach rozwodowych z zakresu posiadanej przeze mnie wiedzy. Wek 20, żaden przepis nie mówi do jakiej kwoty maksymalnie facet powinien płacić na swoje dziecko- tutaj w tej materii dzieją się cuda. Tak więc jeśli jakaś kobieta prubuje nadmiernie wyssać z mężczyzny wszystko co możliwe to należy jej to ograniczyć. Najprostrzym sposobem jest cały swój majątek przekazać matce, synowi, bądż komuś najbliższemu z rodziny, formalnie nigdzie nie pracować (znależć sobie jakiegoś figuranta- matkę, ojca,syna) który będzie prowadził waszą działalność gospodarczą, wy z kolei powinniście zarejestrować się jako bezrobotni. Nie ważne jest to ile zasądzi wam sąd alimentów, w tym Twoim przypadku wek20, jak i w wielu innych należy na początku miesiąca zapłacić 20 złotych zasądzonych alimentów i pod koniec miesiąca drugie 20 złotych. Wówczas nikt nie ma możliwości zrobienia wam czegokolwiek, albowiem artykuł z K.K mówiący o uchylaniu się od płacenia alimentów nie ma zastosowania, bowiem wy w miarę swoich możliwości te alimenty płacicie. Komornik również nien będzie mógł niczego wyegzekwować bowiem niczego formalnie nie będziecie posiadali.Zresztą są przepisy mówiące o tym co komornik może zafantować- w razie potrzeby służę pomocą.
  Odpowiedz Cytuj
 • sławek
  Wysłany: 2002-07-06 22:25:01

  wielka szkoda że Twoja wypowiedz utonie w wielu innych i może nie zostanie zauważona, sytuacja którą opisałaś z pewnością nie jest czymś nagminnym ale..... sam osobiście znam dwa podobne przykłady. Sądy rodzinne są zdominowane przez sędziów kobiety które czasami utożsamiają się ze stroną, przyczyn takiego stanu jest wiele niestety jedną z nich jest niechęć sędziów mężczyzn do orzekania w sprawach rodzinnych. Orzeczenia jednak jakie zapadaja w tych sprawach są kompromitacją naszego wymiaru sprawiedliwości, więc po prostu trzeba krzyczeć może w koncu ktoś zareaguje.
  Odpowiedz Cytuj
 • monikaziolek
  Wysłany: 2002-07-08 23:22:14

  Popieram i proszę o pomoc. Mamy z mężem pełno kłopotów z jego byłą żoną. Proszę o kontakt : monikaziolek@interia.pl
  Odpowiedz Cytuj
 • marti
  Wysłany: 2002-07-19 15:53:29

  A co jesli ojciec interesuje sie dzieckim, płaci alimenty, a nwet więcej, bo za wyjazdy na kolonie, daje prezenty, etc. przykłady mozna mnożyć a mimo to jest odsuniety od najważniejszych wydarzen w życiu dziecka, matka ma druga rodzinę i chce o wszystkim sama decydować a kasy żada coraz większej. N anic argumenty o złej sytuacji finansowej ( od jakiegoś czasu), itp. Co wtedy zrobić z taką babą?
  Odpowiedz Cytuj
 • sokratespl
  Wysłany: 2002-07-29 22:15:10

  Kasiu! Popieram Cie 100%. Jestem w podobnej sytuacji. Moja ex uwiodla swojego 17 letniego ucznia. Teraz mieszka z nim i dwojka moich dzieci i "dusi" ze mnie ile sie da alimentow.
  Odpowiedz Cytuj
 • aga
  Wysłany: 2002-08-05 22:12:13

  Jeżeli wyrządza dziecim krzywdę to walcz o nich, nie pozwól aby chodziły głodne i nieodżywione.
  Odpowiedz Cytuj
 • Oliwia
  Wysłany: 2002-08-21 13:02:28

  Co zrobić jeśli mój mąż pracuje i zarabia około 4 tys. miesięcznie (oficjalnie 1,3 tys. brutto) utrzymuje konkubinę i jej dziecko a na naszego syna nie daje ani grosza. 2 lata temu nieoficjalnie (to znaczy nie w sądzie) zdeklarował się na 400 zł., a potem zmienił zdanie i nie daje nic. Jak można wykazać jego nieudokumentowane dochody?

  Odpowiedz Cytuj
 • karolina
  Wysłany: 2002-08-27 23:57:47

  Witam jestem kobieta ale przyznaje ci racje - kobiety w tym kraju maja zbyt duzo. nie moge zadac na tej stronie pyt, do prawnika gdyz nie prenumeruje tego pisma. Wiec... jeslibylaby mozliwosc zadania panu paru pytan dotyczacych rozwodu i placenia alimentow przez faceta , no i oczywiscie adresu e-mail, bylabym b.wdzieczna. Muj: karolinka1981@wp.pl
  Odpowiedz Cytuj
 • ania3646
  Wysłany: 2002-09-08 20:30:01

  Bardzo prosze o poradę jestem w tragicznej sytuacji, sąd zasądził podwyżkę alimentów bez mojego udziału, otrzymałem wezwania na rozprawę, ale się nie odbyła bo sedzina zachorowała, później nastąpiło zajecie wynagrodzenia ponieważ była żona poszła od razu do komornika a ja o podwyżce nic nie wiedziałem - niestety nie było mnie stać na adwokata ale była tak i to bardo drogiego. Obecnie mam zadłużenie u komornika prawie na 3 tys. złotych nigdzie nie pracuję JAk mam z tego wybrnąć - czy muszę płacić to co sąd zasądził czt też tylko tyle ile mogę Teraz czekam na sprawę o obniżenie alimentów - ale była nie odbiera wezwań sądu więc nie wiem kiedy rozprawa dojdzie do skutku. Prosze o pomoc!
  Odpowiedz Cytuj
 • baca
  Wysłany: 2002-09-10 16:03:09

  Na jakim świecie żyjesz człowieku?
  Odpowiedz Cytuj
 • iwona
  Wysłany: 2002-09-16 14:29:41

  czesc nieodpowiednio sie to tego zabrałeś. Moj maż zarabia powyżej 3000 pln, ksiegowa wpisała mu 1600. przed rozprawa zastraszył mnie, a potem zaczął klamć, jaki to on jest dobry, wszystko dziecku kupuje, zabiera go na wsztstkie wolne dni, itd.samochod sprzedał a oddał pieniadze mamusi, mieszkanie wynajmuje prawie za darmo. Za nim zdązylam się odezwać, zostaliśmy wyproszeni.
  Odpowiedz Cytuj
 • Zosia
  Wysłany: 2002-09-23 15:47:46

  przeczytaj to Kasiu, To co zaszło w Twoim życiu nie można odnieść na wszystkich rozwodzących się!!!. Owszem istnieją takie przypadki jak Twój, że kobieta nie troszczy się o swoje dzieci ale jest to marginalne. Poza tym sąd przed wydaniem wyroku powinien kierować spawę dotyczącą opieki nad dziećmi do specjalnego ośrodka rodzinnego przy sądzie. Tam psycholodzy badają relacje rodziców z dziećmi i na tej postawie sąd przyznaje opiekę danem u rodzicowi. O tym nie wspominasz. Czyżbyś do końca nie znała szczegółów??. Ja w tej chwili jestem w trakcie rozwodu z człowiekiem , który maltretował swoją rodzinę psychicznie, nie fizycznie. Dla otoczenia był świetnym tatusiem i mężem. Manipulował dzieckiem ale o tym nikt nie wie. I co z tego?? Psycholodz stwierdzili, że ma wspaniały kontakt z dzieckiem więc wspólnie wychowujemy dziecko. Może się widzieć z dzieckiem kiedy praktycznie chce ale on wybiera czas kiedy załużmy jego koledzy nie mają dla niego czasu, kiedy jego przyjaciółka się znim pokłóci, kiedy poprostu jest nadprogramowy czas. A propos alimentów, nie zdzieram zniego bo on poprostu żałuje na dziecko gdzie przykładem jest fakt , że zarabia 12 tyśięcy złotych miesięcznie, ma służbowe auto, mieszka w domu z rodzicami nie płacąc praktycznie nic. Ja natomiast dostaję od niego na dziecko 500 zł miesięcznie, przedszkole kosztuje 800zł, wynajem mieszkania 1200 zł, z innych wydatków to wyżywienie ok, 1000 zł plus ubranie.Ja zarabiam niecałe 2300 i naprawdę ja i dziecko nie opływamy w dostatku. Robię wszystko aby dziecko miało spokojne życie a co robi tata??daje na dziecko 500 zł. Sędzia poza tym twierdzi , zę mi to w zupełności wystarcza , że i tak jest wspaniałym ojcem bo wogóle płaci więc proszę Cię nie mów o tendencyjności sądów, że faworyzują matki kosztem ojców.
  Odpowiedz Cytuj
 • Danka
  Wysłany: 2002-09-29 23:47:05

  Gdzie tak dużo płacisz za pszeczkole?To nie możliwe.W Gdańsku pszeczkole jest o wiele tańsze.A mieszkanie,Twoje opłaty świadczą ,że wynajmujesz jakąś wille, bo mieszkanie 45m kwadr.w dańsku kosztuje około 600zł.ydaje mi sie ,że trochę przesadzasz.Mój mąż dostaje na swoje dziecko od byłej żony 350zł. i sąd uważa tą kwotę za dostateczną.No,cóż ja z ojcem dziecka muszę sprostać wymaganiom i zaspokojamy resztę wydatków.Dziecko jest dla nas najważniejsze.
  Odpowiedz Cytuj
 • ala
  Wysłany: 2002-09-30 11:44:54

  Ja całkowicie zgadzam się z Zosią. Nigdy nie zapomnę jak potraktowała mnie Sędzina na rozprawie alimentacyjnej. Żądałam alimentów w wys. 700 zł, wiedząc, ze ojciec dziecka zarabia 4000 tys. Sędzina kazała mi usprawiedliwić żądanie tak wysokiej sumy, przekładając ją na konkretne potrzeby dziecka. Oczywiście pomyślałam, że to żaden problem i zaczęłam swoją wyliczankę od rzeczy najbardziej oczywistej - pampersów. I tu moja lista potrzeb niestety została przerwana, bowiem Sędzina zaatakowała mnie od razu pytaniem, dlaczego muszę kupować dziecku pampersy, przecież mogę używać zwykłych pieluch tetrowych. W tym momencie opadły mi ręce zwłaszcza, że usłyszałam to od kobiety. Sędzina oszacowała, że suma wystarczająca na pokryci eutrzymania dziecka to 200 zł, kiedy próbowałam cokolwiek wyjaśnić stwierdziła, że skoro sie targuję dostanę 300, i to w/g niej b. dużo.
  Odpowiedz Cytuj
 • Malwina
  Wysłany: 2002-10-03 16:12:50

  Ciekawa jestem co powiedziałby Pani były mąż o związku z Panią. Tak łatwo jest oczerniać drugiego człowieka, prawda. Kto jest łatwowierny i nie wysłucha drugiej strony może od razu sądzić że miała Pani tyrana psychicznego za męża. Ale niestety każdy kij ma dwa końce. Myślę że warto byłoby posłuchać rwónież jego ale po co skoro prościej jest przedstawić go od jak najgorszej strony, a chyba musić mieć jakieś atuty skoro się Pani z nim związała. Po za tym niech Pani nie pisze o psychologach sądowych którzy przeprowadzaja badania tak jakby chcieli a nie mogli. A skoro przedszkole jest za drogie, to proszę przenieść je do państwowego i proszę mi wierzyć, ono naprawdę w niczym nie odbiega, a powiem nawet że przewyżasza przedszkole prywatne do którego sądzę uczęszcza Pani dziecko. Jeśli Pani rzeczywiście czuje potrzębę złego wyrażania się na temat ojca, to tylko bardzo Panią proszę nie robić tego przy dziecku. NIech chociaż ono nie będzie skrzywione nienawiścią.
  Odpowiedz Cytuj
 • moniczka
  Wysłany: 2002-10-06 15:09:36

  wiecie co...ja mam 19 lat i wlasnie rozpoczynam studia w niemczech...przez sad mam od ojca zasadzone 100zl alimentow ...odkad skonczylam lo wogole juz mi nic nie placi i co ja mam zrobic?????????/ucze sie za granica i mieszkanie(najtansze mozliwe przy ktorym nawet akademik jest drozszy to 600 zl mieisiecznie) nie wspominajac o wydatkach na uczelni...moj ojciec miga sie jak moze..wiec nie chrzancie mi tu o ojcach bo taki jak moj to moze jeszcze na oklaski powinien zaslugiwac???????
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Minimalna kwota alimentów

  Czy jest jakaś minimalna kwota alimentów, jaką może zasądzić Sąd od osoby bez dochodów?

 • Wysokośc zarobków a alimenty

  Matka dziecka otrzymująca alimenty ukrywa swoje dochody. Przed sądem przyznaje się do dochodu 890 zł netto, a faktycznie zarabia wg. PIT ok. 2500 zł. Taka sytuacja ma miejsce już od kilku lat. Teraz dopiero udało się ujawnić ten fakt. Zaniżone dochody matki były powodem nakładania wysokich alimentów na ojca - zobowiązanego do płacenia alimentów. Czy istnieje możliwość dochodzenia niższych alimentów za lata ubiegłe, w których ujawniono znacznie wyższy dochód niż deklarowano w sądzie?

 • Sąd właściwy - zmniejszenie alimentów

  Do jakiego Sądu należy skierować wniosek o zmniejszenie alimentów?

 • Wysokość alimentów, do których wypłaty może zostać zobowiązany ojciec względem swojego dziecka

  Od jakich czynników zależy wysokość alimentów, do których wypłaty może zostać zobowiązany ojciec względem swojego dziecka?

 • Granica wysokości alimentów

  Jaką kwotę płacenia alimentów wobec dziecka może zasądzić sąd? Mam 2-letnie dziecko, żona pracuje, ja zarabiam 1300 zł brutto. Ile maksymalnie i minimalnie mogę płacić?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane