Wzory dokumentów - Strona 28

Umowa sprzedaży - ogólny wzór

23.6.2016

Umowa sprzedaży jest umową nazwaną i uregulowaną w Kodeksie cywilnym - art. 535 i nast. Minimalną treścią umowy sprzedaży powinno być określenie stron umowy, jej przedmiotu oraz ceny a także zobowiązanie sprzedającego do wydania przedmiotu umowu i zobowiązanie kupującego do zapłaty i (...)

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa

23.6.2016

Uprawnioną do zaprzeczenia ojcostwa, poza jej mężem, jest także matka dziecka. Legitymacja czynna do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa swego męża przysługuje jej bez żadnych ograniczeń dotyczących wieku. Przez zawarcie małżeństwa małoletnia uzyskuje pełnoletność. Legitymowanymi (...)

Umowa czarteru jachtu

23.6.2016

Z roku na rok coraz więcej osób spędza swój urlop żeglując po akwenach jezior mazurskich. Czarterując jacht warto jest zawrzeć odpowiednią umowę, która precyzyjnie będzie określała wzajemne prawa i obowiązki stron, wyposażenie jachtu czy okres czarteru.

Umowa o roboty budowlane

23.6.2016

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności (...)

Pozew o ustalenie ojcostwa

23.6.2016

Sądowego ustalenia ojcostwa może żądać dziecko, jego matka oraz domniemany ojciec dziecka (art. 84 § 1 kro). Dziecko albo matka wytacza powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu, a gdy ten nie żyje - przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd opiekuńczy (art. 84 § 2 k.r.o.). (...)

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem

23.6.2016

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem stanowi "zwykłe" zakończenie stosunku pracy przez jedną ze stron. Gdy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę składa pracodawca, musi w nim zawrzeć pewne elementy, wymagane przez przepisy Kodeksu pracy. Szczegóły znajdziesz w artykule: Wypowiedzenie (...)

Wniosek o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia za pracę lub z ruchomości

23.6.2016

Wierzyciel może skierować egzekucję do kilku składników majątku dłużnika – może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Jeśli się do tego nie zastosuje, a egzekucja z (...)

Przelew wierzytelności

23.6.2016

Zgodnie z art. 509 kodeksu cywilnego (ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., Dz. U. 1964, nr 16 poz. 93, z późniejszymi zmianami w umowie przelewu zbywca (zwany także jako cedent) zobowiązuje się do przeniesienia na nabywcę (cesjonariusza) wierzytelności, która przysługuje mu w stosunku do określonej (...)

Umowa przechowania

23.6.2016

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie. Przechowawca nie może używać rzeczy bez zgody składającego, chyba że jest to konieczne do zachowania jej w stanie niepogorszonym. Przedmiotem przechowania może (...)

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

23.6.2016

Świadczenie rehabilitacyjne przeznaczone jest dla ubezpieczonych, którzy po wyczerpaniu zasiłku chorobowego są nadal niezdolni do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Aby uzyskać świadczenie należy wystąpić ze stosownym wnioskiem.

Wniosek o wydanie zezwolenia na handel hurtowy napojami alkoholowymi

23.6.2016

Przedsiębiorca, który zamierza prowadzić hurtowy obrót napojami alkoholowymi o zawartości powyżej 18 % alkoholu musi uzyskać zezwolenie, które wydaje minister właściwy do spraw gospodarki. Do wniosku o wydanie zezwolenia przedsiębiorca obowiązany jest dołączyć szereg dokumentów, w tym (...)

Wzorcowy statut obszaru ochrony uzdrowiskowej

23.6.2016

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. 2005 r., Nr 167, poz. 1399) Minister Zdrowia w rozporządzeniu z dnia 10 marca 2006 r. (Dz. U. 2005 r., Nr 56, poz. 396) określił (...)

Zgodny wniosek o orzeczenie separacji

23.6.2016

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków. Sprawa taka rozpoznawana jest w postępowaniu nieprocesowym, w związku z czym do sądu należy wnieść wniosek, a nie - jak w procesie - pozew. Orzekając separację (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika