Wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców - spółka akcyjna (KRS-W4)
18.12.2022
18.12.2022
17.12.2022
17.12.2022
17.12.2022
Ustawa z dnia 19 marca 2004 r. Prawo celne (Dz. U. 2004 r. Nr 68, poz. 622 ze zm.), reguluje w zakresie uzupełniającym przepisy prawa wspólnotowego, tj. zasady przywozu towarów na obszar celny Wspólnoty Europejskiej i wywozu towarów z tego obszaru, zasady postępowania z towarami objętymi Wspólną (...)
15.12.2022
Od 27 kwietnia 2008 r. zaczyna obowiązywać rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 marca 2008 r. w sprawie uzyskiwania informacji o osobie ubiegającej się o przyjęcie na staż urzędniczy i osobie zatrudnionej w sądzie lub prokuraturze. Rozporządzenie to określa szczegółowy sposób (...)
15.12.2022
14.12.2022
14.12.2022
Zbierający zużyty sprzęt jest obowiązany do sporządzenia i przedłożenia Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska, w terminie do 30. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym nastąpiło zebranie zużytego sprzętu, sprawozdania o masie zebranego i przekazanego do prowadzącego zakład (...)
12.12.2022
Istnieje ustawowy obowiązek tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych paliw ciekłych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub przetwarzania paliw ciekłych oraz przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przywozu (...)
12.12.2022
Wzór wniosku o przyznanie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne został określony w rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 października 2007 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz naukowo-techniczne (Dz. U. 2007 r., Nr 195, poz. (...)
11.12.2022
11.12.2022
25.11.2022
Kodeks postępowania cywilnego określa nie tylko postępowanie przed sądem, ale także postępowanie egzekucyjne oraz polubowne (przed sądem arbitrażowym). Ten obszerny akt prawny zawiera szereg regulacji - od określenia na początku właściwości organów, przez samo postępowanie i wyrok aż (...)
13.11.2022
W ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071), uregulowano procedurę administracyjną. Akt ten dzieli się na dziesięć Działów: I Przepisy ogólne, II Postępowanie, III Przepisy szczególne w sprawach ubezpieczeń społecznych, IV (...)
22.10.2022
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1974 r. Nr 24, poz. 141 ze zm.). Kodeks pracy zawiera przepisy dotyczące podstawowych zasad pracy, regulacji stosunku pracy w tym sposobów nawiązywania stosunku pracy oraz regulacje dotyczące wynagrodzenia za pracę, przepisy dotyczące obowiązków (...)
6.12.2016
Wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić tylko dłużnik. Konsumenckie postępowanie upadłościowe nie jest możliwe do przeprowadzenia z wniosku wierzyciela. Wniosek składa się do sądu powszechnego. Sprawy o ogłoszenie upadłości rozpoznaje sąd upadłościowy w składzie 3 sędziów (...)
23.6.2016
Małżonkowie mogą przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową lub rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków (umowa majątkowa). Umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa. Istota małżeńskiej (...)
23.6.2016
Niejednokrotnie zdarza się, że dłużnik posiada składniki majątkowe w wielu, nawet bardzo odległych miejscach. Aby umożliwić wierzycielowi prowadzenie egzekucji ze wszystkich składników mienia dłużnika, nawet w sytuacji gdy znajdują się one w różnych rewirach komorniczych, ustawa daje (...)
23.6.2016
Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, aby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności (...)
23.6.2016
Podanie o podwyżkę wynagrodzenia powinno być złożone w formie pisemnej. Oprócz oczekiwań finansowych należy w nim zawrzeć uzasadnienie swojej prośby. Jest to właściwie najważniejsza część podania - niewłaściwie umotywowana prośba znacznie zmniejsza szanse na uzyskanie podwyżki. W (...)
23.6.2016
Z dniem ogłoszenia upadłości dłużnika dochodzenie wszelkich roszczeń w stosunku do niego dopuszczalne jest w zasadzie wyłącznie w trybie i formie przewidzianej przez Prawo upadłościowe i naprawcze. Dla większości wierzycieli oznacza to konieczność zgłoszenia wierzytelności sędziemu-komisarzowi. (...)
23.6.2016
Jednym z wielu obowiązków ciążących na przedsiębiorcach wpisanych do Rejestru Przedsiębiorców KRS jest coroczne składanie do sądu rejestrowego sprawozdań finansowych. Nie uczynienie zadość temu obowiązkowi może skutkować nałożeniem kar pieniężnych na osoby odpowiedzialne za reprezentację (...)
23.6.2016
Jedną z przyczyn wygaśnięcia mandatu członka zarządu spółki z o.o. jest jego rezygnacja - jednostronna czynność prawna składana spółce. Rezygnacja może mieć charakter natychmiastowy bądź odroczony do momentu w niej wskazanego. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu stosuje się (...)
23.6.2016
Niniejszy dokument zawiera wzór umowy zawieranej między pracodawcą, a młodocianym pracownikiem o dofinansowanie kosztów kształcenia zawodowego młodocianego
23.6.2016
Podmioty udzielające tzw. zamówień sektorowych mają, podobnie jak w „sektorze klasycznym”, obowiązek przekazywania do publikacji ogłoszeń o wynikach postępowania - o udzieleniu zamówienia publicznego. Obowiązku tego należy dopełnić wypełniając odpowiedni formularz. W związku (...)
23.6.2016
23.6.2016
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność ta jest osobista (obejmuje cały majątek osobisty członka zarządu), nieograniczona (granicą odpowiedzialności (...)
23.6.2016
Zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru. Obniżenie kapitału zakładowego powoduje zmianę umowy spółki. Uchwały, o których mowa powyżej powinny być umieszczone w protokole sporządzonym przez notariusza. Do zgłoszenia obniżenia kapitału zakładowego należy dołączyć: (...)
23.6.2016
Sprzedaż rzeczy ruchomej nie wymaga szczególnej formy, dla bezpieczeństwa można oczywiście zawrzeć umowę w formie pisemnej a nawet w formie aktu notarialnego, w sytuacji gdy rzecz ma znaczną wartość. Sprzedaż ruchomości może być dokonana pod warunkiem albo z zastrzeżeniem terminu.
23.6.2016
Leczenie uzdrowiskowe przysługuje świadczeniobiorcy na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Skierowanie to wymaga potwierdzenia przez oddział wojewódzki Funduszu właściwy ze względu na miejsce zamieszkania świadczeniobiorcy, a jeżeli nie można ustalić (...)
23.6.2016
Testament należy do czynności prawnych formalnych. Nazwą tą określa się czynności, które muszą być dokonane w formie przewidzianej ustawą, a niezachowanie formy powoduje nieważność dokonanej czynności. Podstawowym celem jest, aby moc prawną miała tylko prawdziwa wola osoby sporządzającej (...)
23.6.2016
Jeżeli egzekucja może być prowadzona przeciwko kilku dłużnikom, wierzyciel może wystąpić z wnioskiem o wydanie tylu tytułów wykonawczych, ilu jest zobowiązanych z niego dłużników. We wniosku wierzyciel powinien wskazać, że tytuł wykonawczy ma być wydany w celu umożliwienia skierowania (...)
23.6.2016
Aby jakakolwiek inwestycja mogła zostać zrealizowana, musimy zagwarantować jej niezbędne środki do sfinansowania. W tym celu niejednokrotnie konieczne będzie uzyskanie kredytu bankowego. Aby uzyskanie kredytu było możliwe, musimy przedstawić bankowi wymaganą dokumentację. Wśród niej, jednym (...)
23.6.2016
Podstawą skierowania do sądu pozwu o obniżenie alimentów jest przepis art. 135 § 1 kro, stanowiący, iż zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Jeśli więc po zawarciu ugody sądowej bądź (...)
23.6.2016
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Czynsz może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach (...)
23.6.2016
Wraz z wnioskiem o ogłoszenie upadłości dłużnik jest obowiązany złożyć oświadczenie na piśmie co do prawdziwości danych zawartych we wniosku. Jeżeli takie oświadczenie nie jest zgodne z prawdą, dłużnik ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną na skutek podania nieprawdziwych (...)
23.6.2016
Pracownicy w ciąży przysługuje w związku z urodzeniem dziecka prawo do urlopu macierzyńskiego. Co do zasady urlop ten przysługuje od dnia urodzenia dziecka, ale na wniosek pracownicy może on być udzielony co najmniej na dwa tygodnie przed planowaną data urodzenia dziecka. Po urodzeniu dziecka (...)
23.6.2016
Co do zasady orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku skutki będą takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy. Zgodne żądanie małżonków (...)
23.6.2016
Gdy otrzymamy z sądu odpis wyroku wydanego w naszej sprawie, zawsze warto jest sprawdzić, czy w wyroku tym nie znajdują się jakieś niedokładności, błędy rachunkowe czy inne błędy pisarskie lub omyłki. Mogą one często utrudnić w znacznym stopniu wykonanie wydanego w sprawie wyroku. Dlatego (...)
23.6.2016
Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia (...)
23.6.2016
Pozew rozwodowy z wnioskiem o podział wspólnego mieszkania wnoszony jest wówczas, gdy małżonkowie mają wspólne mieszkanie, nabyte w trakcie trwania małżeństwa i wchodzące w skład wspólności ustawowej małżeńskiej. Według art. 58 § 2 kro w sytuacji, gdy małżonkowie zajmują wspólne (...)
23.6.2016
Pozwany w procesie o rozwód nie może wnieść powództwa wzajemnego, ale może także wnosić o orzeczenie rozwodu lub separacji. Może też np. zgadzać się z orzeczeniem rozwodu, ale z innym rozkładem winy między małżonkami czy też przyznania jemu, a nie stronie powodowej, opieki nad dziećmi. (...)
23.6.2016
Dokument jest oświadczeniem o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość. W terminie 10 dni od dnia zawarcia umowy o świadczenie usług (ważna jest więc data wskazana na umowie) bądź daty dostarczenia towaru zakupionego w Internecie, konsument ma prawo odstąpić od umowy, bez podania przyczyny. (...)
23.6.2016
Rozporządzenie Ministra Administracji I Cyfryzacji z dnia 10 września 2013 r. w sprawie kontroli wykonywania obowiązków związanych z opłatami abonamentowymi wraz ze wzorem druku upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych (...)
23.6.2016
Problem zachowku powstaje wyłącznie w przypadku dziedziczenia testamentowego. Często rozporządzenie całym majątkiem na rzecz obcej osoby jest dla najbliższych krewnych spadkodawcy krzywdzące, z uwagi np. na to, że majątek powstawał wysiłkiem całej rodziny. Z tego też względu instytucja (...)
23.6.2016
W przypadku zwłoki w zapłacie czynszu wynajmujący może wypowiedzieć umowę po spełnieniu określonych warunków. Najemca musi być w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, a przed wypowiedzeniem wynajmujący musi uprzedzić (...)
23.6.2016
Jeżeli przy wnoszeniu budynku lub innego urządzenia przekroczono bez winy umyślnej granice sąsiedniego gruntu, właściciel tego gruntu może żądać albo stosownego wynagrodzenia za ustanowienie służebności gruntowej, albo wykupienia zajętej części gruntu oraz części, która na skutek budowy (...)
23.6.2016
Aby zmienić wysokość alimentów, należy wystąpić z pozwem o podwyższenie/zmniejszenie alimentów do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania powoda lub pozwanego. W pozwie należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające zmianę poprzez załączenie do pozwu dokumentów (...)
23.6.2016
23.6.2016
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.