Zgoda na poprawienie omyłek rachunkowych w obliczeniu ceny
22.6.2016
22.6.2016
22.6.2016
W obrocie prawnym umowy barterowe stają się coraz bardziej popularne. Wymiana barterowa pozwala na bezpośrednią wymianę towaru (usługi) za towar (usługę) bez konieczności angażowania w transakcję pieniądza.
22.6.2016
Na podstawie umowy dostawy dostawca zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć odbiorcy rzeczy oznaczone co do gatunku. Wytworzenie może nastąpić z materiałów stanowiących własność odbiory bądź z materiałów dostawcy. Umowa winna zostać zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych. Na (...)
22.6.2016
Stosownie do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. 1996 r. Nr 60, poz. 279) pracodawca zapewnia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie posiłki wydawane ze względów profilaktycznych oraz (...)
22.6.2016
Art. 42 par. 4 Kodeksu pracy stanowi podstawę dla powierzenia pracownikowi świadczenia innej pracy bez konieczności wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest spełnienie kilku warunków: - powierzenie pracownikowi innej pracy wynikać musi z uzasadnionych (...)
22.6.2016
W obrocie gospodarczym przedsiębiorcy coraz częściej żądają od kontrahentów, dla zabezpieczenia swych roszczeń, wystawienia tzw. weksla “in blanco”, czyli nie wypełnionego całkowicie dokumentu weksla. Wystawieniu takiego weksla powinna jednak zawsze towarzyszyć tzw. deklaracja (...)
22.6.2016
Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść na osobę trzecią określoną wierzytelność. Konsekwencją przelewu wierzytelności może być zwolnienie cedenta z długu, który ten ma w stosunku do cesjonariusza. Przelew wierzytelności staje się wówczas swoistym sposobem zapłaty.
22.6.2016
Przez umowę użyczenia użyczający zezwala biorącemu przez pewien okres czasu, na bezpłatne używanie mu w tym celu rzeczy. Umowa taka może ściśle określać sposób, w jaki biorący może może używać rzeczy. Umowa ta podobna do najmu, wykazuje jednak także duże podobieństwa do umowy darowizny, (...)
22.6.2016
Prawo cywilne stwarza wierzycielom szereg potencjalnych sposobów ustanowienia zabezpieczenia przysługujących im wierzytelności. Jednym z nich jest możliwość ustanowienia zastawu rejestrowego. Przedmiotem tego zabezpieczenia oczywiście mogą być rzeczy ruchome, ale nie tylko. Ustawa daje bowiem (...)
22.6.2016
Spółka cywilna jest jedną z najczęściej występujących w obrocie gospodarczym form prowadzenia działalności. Podstawę tej instytucji stanowią przepisy kodeksu cywilnego, które jednak w przewarzającej mierze mają charakter norm względnie obowiązujących. Pozostawiają w ten sposób wspólnikom (...)
22.6.2016
15 listopada 2005 roku wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej. Minister określił w nim m.in. poniższy wzór wniosku o wydanie zezwolenia na prowadzenie domu pomocy społecznej. Na podstawie ustawy z dnia (...)
22.6.2016
Zgodnie z art. 26 kodeksu spółek handlowych, spółka cywilna może być przekształcona w spółkę jawną. Jeżeli przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych osiągnęły wartość powodującą obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, przekształcenie jest obowiązkowe (...)
22.6.2016
Publikujemy poniżej obowiązujący wzór druku ZUS Rp-2 - Wniosek o rentę rodzinną, wraz z wzorem druku ZUS Rp-2a - Załącznik do wniosku o rentę rodzinną. Postępowanie o przyznanie renty rodzinnej wszczynane jest bowiem zawsze na wniosek. Powinny być do niego dołączone dokumenty lub oświadczenia (...)
22.6.2016
Pożyczka jest umową konsensualną, która polega na zgodnym oświadczeniu woli stron mocą którego dający ją zobowiązuje się przenieść na biorącego własność określonej ilości pieniędzy albo innych rzeczy oznaczonych co do gatunku, natomiast biorący pożyczkę zobowiązuje się zwrócić (...)
22.6.2016
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika