Prawo cywilne: Zawarcie umowy - Artykuły (strona: 2)

Które stawki taksy notarialnej się zmniejszą, a które wzrosną?

27.9.2007

26 września 2007 r. Minister Sprawiedliwości zdecydował o pierwszym w historii obniżeniu stawek taksy notarialnej. Zbigniew Ziobro podpisał rozporządzenie, które przewiduje obniżenie stawek notarialnych. Warto się zapoznać z wprowadzanymi zmianami, aby zdecydować, czy planowaną czynność (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

10.8.2007

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego oraz zapewnienie (...)

Umowa kompensacyjna - opinia prawna

16.11.2006

Strony zawarły trójstronne porozumienie o kompensatach. Niestety jedna ze stron nie dotrzymała terminu zapłaty wynikające z przedmiotowego dokumentu. Wierzyciel, będący stroną porozumienia, wniósł do sądu pozew o zapłatę całej należności. Po otrzymaniu odpisu pozwu dłużnik (...)

Zasady obowiązywania wzorców umownych - opinia prawna

4.4.2005

Niezbędnym warunkiem, który w wypadku zawierania umowy stanowiącej wzorzec musi zostać spełniony jest doręczenie wzorca drugiej stronie. Doręczenie wzorca powinno polegać na rzeczywistym wręczeniu drugiej stronie (która nie jest jeszcze kontrahentem) dokumentu z pełnym tekstem wzorca. Z przedstawionego (...)

Skutki prawne nieodebrania zamówionej usługi lub rzeczy - opinia prawna

22.2.2005

W zobowiązaniu wzajemnym każda ze stron jest jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem. Państwo, jako firma produkcyjna jesteście dłużnikiem w zakresie wykonania maszyny i przeniesienia jej własności na rzecz zamawiającego. Jesteście natomiast Państwo wierzycielem w zakresie otrzymania wynagrodzenia (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

25.1.2005

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Umowa o roboty budowlane

27.10.2004

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Stronami tej umowy są wykonawca i inwestor. Przedmiotem umowy natomiast jest odpowiednie zobowiązanie. Zobowiązuje się oczywiście wykonawca, a czyni to wobec inwestora. Wykonawca (...)

Jak skutecznie dołączyć regulamin do umowy?

27.10.2004

Przy zawieraniu umów z konsumentami przedsiębiorcy często posługują się „regulaminami świadczenia usług”, gotowymi „formularzami kontraktowymi”, ogólnymi warunkami umów, zawierającymi standardowe postanowienia powtarzające się w każdej umowie danego typu. W regulaminie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika