Wydzielenie domu ze współwłasności

Pytanie:

"W 1997 moja mama wybudowała dom na działce, która była współwłasnością. W księdze wieczystej oraz w wydziale nieruchomości działka i dom są współwłasnością pomiędzy moją mamą (zmarła w 2005r), a moją ciotką, która mieszka w Niemczech. Wszystkie rachunki/faktury budowlane, ubezpieczenia domu itp. były opłacane przez moja mamę. Po śmierci mamy zostałam jej jedyną spadkobierczynią. Czy posiadając wszystkie dokumenty na moją mamę mogę obiegać się o odłączenie domu i części działki od współwłasności? Dzięki czemu dom i część działki mogłaby być tylko moja."

Odpowiedź prawnika: Wydzielenie domu ze współwłasności

W opisanej sytuacji przede wszystkim powinna Pani wnieść do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku na swoją rzecz. Wzór znajduje się na stronie Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku będzie potwierdzało, że to Pani dziedziczy po mamie. Prosimy o zapoznanie się z treścią artykułów Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - początek drogi prawnej w postępowaniu spadkowym 

Jak uzyskać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku? (Postępowanie sądu w przypadku wniosku o stwierdzenie nabycia spadku)

Ile trzeba zapłacić w sądzie?

Jak ubiegać się o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych?

Będąc współwłaścicielką nieruchomości może Pani zawsze, w każdej chwili żądać zniesienia współwłasności, także poprzez dokonanie podziału fizycznego, który w tym wypadku najprawdopodobniej jest możliwy. Kwestie te zostały opisane w Zniesienie współwłasności. Na naszych stronach znajduje się również wzór: Wniosku o zniesienie współwłasności

Wydzielone części zostaną wycenione. Jeżeli część, którą pani otrzyma będzie mniejsza od przysługującego Pani udziału, to sąd powinien zobowiązać ciotkę do dokonania określonych spłat. Np. jeżeli Pani udział wynosi 1/3, wartość całej nieruchomości 100%, a wartość nowo utworzonych przez podział działek, to 20% (działka przyzna Pani) i 80% działka ciotki, to otrzyma Pani spłaty. Jeżeli sytuacja będzie odwrotna, to zobowiązana do spłat będzie Pani. Jeżeli nakłady na nieruchomość będącą przedmiotem współwłasności Pani mamy i ciotki, czyniła tyko mama, to nakłady te będą rozliczane przy okazji zniesienia współwłasności (podziału nieruchomości). Powinna pani wyraźnie napisać we wniosku o zniesienie współwłasności, że żąda Pani rozliczenia określonych nakładów i załączyć do wniosku wszelkie rachunki i faktury, które potwierdzają nakłady. Może się więc Pani powoływać na wydatki poniesione przez mamę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika