Agroturystyka

Pytanie:

"Moja żona zamierza zajmować się agroturystyką w sensie zwolnienia z podatku dochodowego, czyli do 5 pokoi, na terenie wiejskim i dla turystów. Ja prowadzę działalność pozarolniczą i jestem VAT-owcem. Żona pracuje na cały etat, na umowę o pracę w innej firmie. Przy mojej działalności pozarolniczej jest osobą współpracującą. Gospodarstwo rolne jest moją własnością. Czy jeżeli żona będzie prowadzić działalność agroturystyczną, to będzie zwolniona z podatku dochodowego i VAT, mimo że jest osobą współpracującą w mojej firmie, a gospodarstwo jest moją własnością?"

Odpowiedź prawnika: Agroturystyka

Przepisy nie ograniczają możliwości prowadzenia działalności agroturystycznej przez małżonkę, pomimo iż gospodarstwo rolne, w którym taka działalność miałaby być prowadzona, jest własnością męża, lub z tego powodu, że małżonka jest osobą współpracującą w działalności gospodarczej męża.

W szczególności art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

Przepis zatem nie wymaga, aby budynek mieszkalny był własnością wynajmującej pokoje. Zatem właściciel budynku (mąż) może nieodpłatnie użyczyć budynek żonie z prawem jego wynajmu, a żona może w nim prowadzić działalność agroturystyczną, opodatkowaną w sposób właściwy dla tej działalności.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika