Przedawnienie należności z umowy agencyjnej

Pytanie:

Miałem podpisaną umowę agencyjną i pomiędzy mną a dającym zlecenie jest spór sądowy o zapłatę za pobrany towar do wykonywania umowy agencyjnej. Jaki jest okres przedawnienia w umowie agencyjnej dla zleceniodawcy i zleceniobiorcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

19.7.2007

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie należności z umowy agencyjnej

Ponieważ w Kodeksie cywilnym w tytule dotyczącym umowy agencyjnej nie zostały wskazane żadne terminy przedawnienia roszczeń wynikających z umowy agencyjnej, należy do wszelkich roszczeń wynikających z umowy agencyjnej stosować przepisy ogólne Kodeksu cywilnego o przedawnieniu roszczeń.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczenia wynosi 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi 3 lata. Roszczenia zleceniodawcy przedawnią się więc z upływem 3 lat, a agenta - z upływem dziesięciu, jeśli nie wykonywał on umowa agencyjnej w ramach działalności gospodarczej.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: