Nowe obligacje oszczędnościowe

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe obligacje Skarbu Państwa, które pomogą ochronić Polaków przed inflacją

Szef polskiego rządu wziął udział w Kongresie Impact. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na bezprecedensowe w historii świata wyzwania, przed którymi stoimy. Zmagamy się ze skutkami pandemii i przerwanych łańcuchów dostaw oraz konsekwencjami wojny na terenie Ukrainy. Ogromną rolę odgrywa także dostęp do surowców i inflacja. Dlatego, wychodząc naprzeciw potrzebom Polaków, premier zapowiedział nowe obligacje Skarbu Państwa. To bezpieczne i korzystne rozwiązanie, które chroni nasze oszczędności.

– "Będąc nawet najlepszym innowatorem świata, mając znakomicie zapowiadające się startupy, nie można abstrahować od wielkich wyzwań, z jakim dzisiaj się mierzymy" – podkreślił premier.

Porady prawne

Wyzwania dla Europy

–  "Do pandemii i porwanych łańcuchów dostaw, do problemów na rynkach surowcowych, do inflacji, dołożyły się właśnie gigantyczne wyzwania geopolityczne" – zwrócił uwagę szef polskiego rządu. Wiąże się to z działaniami, które musi podjąć cała Europa. Przebudowa łańcuchów produkcji czy możliwie maksymalne uniezależnienie się w zakresie dostaw surowców to tylko jedne z postulatów, które padły podczas konferencji. 

Cały kontynent odczuwa także skutki rekordowej inflacji. Kiedy wprowadzono na początku roku Tarczę Antyinflacyjną, na pierwsze efekty nie trzeba było długo czekać – inflacja została ograniczona. Wpływ na sytuację geopolityczną miał brutalny atak Rosji na Ukrainę. Za naszą wschodnią granią codziennie giną ludzie, a skutki ekonomiczne inwazji odczuwa cała Europa.

Ulga w portfelach kredytobiorców

Rząd nie pozostaje bierny i wprowadza rozwiązania, które łagodzą skutki inflacji odczuwalne przez Polki i Polaków. W ramach Tarczy Antyputinowskiej proponuje nowe rozwiązania dla kredytobiorców. Wakacje kredytowe czy dopłata do kredytu dla osób, które straciły pracę – to tylko niektóre z propozycji, które obecnie konsultuje ze społeczeństwem.

Obligacje Skarbu Państwa chronią oszczędności Polaków

Rząd wprowadza także dwa nowe rodzaje obligacji oszczędnościowych – roczne i dwuletnie – oparte o stopę referencyjną NBP. Zmienne oprocentowanie zabezpieczy oszczędności Polaków przed skutkami inflacji.

– "Będą to między innymi nowe obligacje jednoroczne na poziomie stopy referencyjnej Banku Centralnego, a więc dzisiaj 5,25, ale także wyższe obligacje antyinflacyjne, które już wprowadziliśmy" – zapowiedział premier.

Obligacje będą dostępne w sprzedaży od czerwca. Możesz je kupić w prawie 1600 placówkach bankowych (PKO BP i PEKAO SA), ale także przez telefon i internet. Prowadzenie rachunku obligacji dla osób fizycznych jest bezpłatne. To bezpieczne i dostępne dla każdego rozwiązanie umożliwi ochronę oszczędności Polaków. 

Czym są obligacje?

To papiery wartościowe, które sprzedaje w imieniu Skarbu Państwa minister finansów. Poprzez sprzedaż minister pożycza od osoby, która kupuje obligacje określoną sumę pieniędzy. Jest zobowiązany do zwrócenia tej kwoty wraz z odsetkami, czyli do wykupienia obligacji, w określonym czasie. 

Skarb Państwa gwarantuje swoim majątkiem wykupienie obligacji i wypłacenie odsetek. To właśnie dlatego obligacje skarbowe są jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania. 

Atrakcyjnie oprocentowane obligacje oszczędnościowe

MF wprowadza do sprzedaży dwa nowe rodzaje obligacji oszczędnościowych. Chce chronić tym samym oszczędności Polaków i polskich rodzin. Obligacje o zapadalności 1 rok i 2 lata będą oparte o stopę referencyjną NBP. Będą dostępne w sieci sprzedaży z początkiem czerwca tego roku. Szczegóły oferty zostały opublikowane 25 maja 2022 r.

Nowe rodzaje obligacji oszczędnościowych

Oferta obligacji detalicznych jest różnorodna i pozwala w elastyczny sposób dopasować strukturę oszczędności do indywidualnych potrzeb.

W czerwcu do stałej oferty rząd wprowadzi dwie nowe obligacje: roczną i dwuletnią o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP. Obligacja roczna będzie nowym instrumentem oszczędzania stanowiącym bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Nowa obligacja dwuletnia zastąpi dotychczas sprzedawaną obligację o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu.

Rachunki obligacji detalicznych dla osób fizycznych prowadzone są bezpłatnie. Obligacje te można nabywać obecnie nie tylko w placówkach banku PKO BP, ale również przez telefon lub internet na stronie www.obligacjeskarbowe.pl. Bezpieczny i prosty w obsłudze internetowy system sprzedaży dostępny jest 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pozwala on na dokonywanie wszystkich operacji bez wychodzenia z domu.

Rynek obligacji

W bieżącej ofercie dostępnych jest pięć rodzajów obligacji detalicznych o oprocentowaniu zmiennym, których kupony w kolejnych okresach odsetkowych dostosowują się do aktualnych warunków rynkowych: 3-letnie, 4-letnie, 10-letnie oraz 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne dla beneficjentów programu 500+. Ponadto oferuje dwie obligacje o oprocentowaniu stałym: 3-miesięczne i 2-letnie (sprzedawane do końca maja br.)

Typ obligacji

Szczegóły oferty (sprzedaż w dniach 1-31 maja)

Cena sprzedaży

OTS0822

3-miesięczne

Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 1,50% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).

100 zł

100,00 zł

przy zamianie

DOS0524

2-letnie

Obligacje dwuletnie są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% rocznie. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w drugim roku od wartości powiększonej o odsetki za pierwszy rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

TOZ0525

3-letnie

Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 3,10% w skali roku. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M1). Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

COI0526

4-letnie

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest
o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi3,30%.
W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

EDO0532

10-letnie

Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 3,70%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

99,90 zł

przy zamianie

ROS0528

6-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 3,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

ROD0534

12-letnie

obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 4,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

Czerwcowa oferta oszczędnościowych obligacji skarbowych

Od czerwca oferta Ministerstwa Finansów zostaje rozszerzona o nowe obligacje, których oprocentowanie będzie oparte o stopę referencyjną NBP.

W czerwcu rząd rozpoczyna comiesięczną emisję nowego rodzaju obligacji. Będą to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR wynosi odpowiednio 5,25% i 5,50% w pierwszym miesiącu oszczędzania.

2-letnie obligacje o oprocentowaniu stałym – DOS, nie będą już oferowane.

Konstrukcja nowych obligacji skarbowych

W ofercie dostępne będą dwie nowe obligacje oszczędnościowe:

  • roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR);
  • 2-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR).

Termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do własnych planów. Rozpocząć oszczędzanie można już od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Konstrukcja oprocentowania zapewnia regularną – comiesięczną wypłatę odsetek. Oprocentowanie ROR i DOR, w poszczególnych miesięcznych okresach odsetkowych, ustalane będzie na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o preferencyjną marżę. Dodatkowo w przypadku ujemnej stopy referencyjnej NBP przyjmuje się, że oprocentowanie w danym okresie odsetkowym jest równe marży, co oznacza, że ujemna stopa nie będzie miała negatywnego przełożenia na oprocentowanie obligacji.

ROR i DOR będą dostępne w ciągłej sprzedaży w cyklach miesięcznych, tak jak obligacje ze standardowej oferty. Można będzie je nabyć przez Internet, w Oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez telefon.

- "Aby chronić oszczędności polskich rodzin przed skutkami inflacji, której przyczyny są głównie zewnętrzne, wychodzimy z jeszcze bardziej atrakcyjną ofertą obligacji oszczędnościowych dla inwestorów indywidualnych. W czerwcu wzbogacamy naszą ofertę o dwie nowe obligacje. Roczna i dwuletnia obligacja będą miały oprocentowanie zmienne, które będzie podążało za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, która wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży, gwarantuje, że nabywca takich obligacji zawsze ma pewność atrakcyjnego oprocentowania. Nasi klienci będą zatem mieli do dyspozycji kolejne instrumenty, które pozwolą na niwelowanie wpływu inflacji na ich oszczędności" – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Wysokość oprocentowania

Oprocentowanie obligacji ROR i DOR podążało będzie za stopą referencyjną NBP.

Roczne obligacje (ROR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,25%. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,00%.

2-letnie obligacje (DOR) w pierwszym miesiącu będą oprocentowane na poziomie 5,50%. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie będzie obliczane jako suma stopy referencyjnej NBP i marży w wysokości 0,25%.

Rząd podnosi oprocentowanie wszystkich obligacji detalicznych.

Wyższe oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych w czerwcu

Rząd podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych o okresie zapadalności od 3 miesięcy do 12 lat. Nowe oprocentowanie 3-miesięcznych obligacji stałoprocentowych wynosić będzie 3,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 5,50% dla 3-latek, 5,50% dla 4-latek oraz 5,75% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 5,70% i 6,00% w pierwszym roku oszczędzania.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25%.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50% dla obligacji 6-letnich oraz 1,75% dla 12-letnich.

- "W czerwcu podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych. Zakup obligacji skarbowych jest atrakcyjną i bezpieczną formą oszczędzania, a atrakcyjność tę zwiększa dodatkowo znaczna podwyżka oprocentowania naszych instrumentów oszczędnościowych o zapadalności od 3 miesięcy do 12 lat. Nabywcy doceniają cechy obligacji skarbowych, które w odróżnieniu od innych produktów finansowych, charakteryzują się brakiem jakichkolwiek dodatkowych warunków oraz kosztów związanych z ich posiadaniem. Rozpocząć oszczędzanie można już od 100 zł i nie ma ograniczeń odnośnie maksymalnych kwot jakie chcemy przeznaczyć na ten cel. Szczegółowe informacje o naszej bieżącej ofercie można znaleźć na stronie www.obligacjeskarbowe.pl" – skomentował Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Obligacje skarbowe w sprzedaży detalicznej

Od 26 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

 
Typ obligacji Szczegóły oferty (sprzedaż w dniach 1-30 czerwca) Cena sprzedaży

OTS0922
3-miesięczne

Obligacje trzymiesięczne są obligacjami o oprocentowaniu stałym wynoszącym 3,00% w skali roku. Oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania (po trzech miesiącach od dnia zakupu).

100 zł
100,00 zł
przy zamianie

ROR0623
roczne

Obligacje roczne są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 5,25% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,00%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

100 zł
99,90 zł
przy zamianie

DOR0624
2-letnie

Obligacje dwuletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu W pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 5,50% w skali roku. W kolejnych miesięcznych okresach odsetkowych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej NBP i stałej marży wynoszącej 0,25%. Odsetki są wypłacane co miesiąc.

100 zł
99,90 zł
przy zamianie

TOZ0625
3-letnie

Obligacje trzyletnie są obligacjami o zmiennym oprocentowaniu. W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 5,50% w skali roku. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze (tzw. stawka WIBOR 6M1). Odsetki są wypłacane co sześć miesięcy.

100 zł
99,90 zł
przy zamianie

COI0626
4-letnie

Obligacje czteroletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 5,50%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%. Odsetki są wypłacane po każdym roku oszczędzania.

100 zł
99,90 zł
przy zamianie

EDO0632
10-letnie

Obligacje dziesięcioletnie są obligacjami, których oprocentowanie oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 5,75%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł
99,90 zł
przy zamianie

ROS0628
6-letnie
obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Sześcioletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 5,70%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

ROD0634
12-letnie
obligacje rodzinne

Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie są obligacjami przeznaczonymi dla beneficjentów programu Rodzina 500+. Ich oprocentowanie jest preferencyjne w stosunku do obligacji znajdującej się w standardowej ofercie i oparte jest o inflację2. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 6,00%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%. W pierwszym roku oprocentowanie jest naliczane od wartości 100 zł, a w kolejnych latach od wartości powiększonej o odsetki naliczone za poprzedni rok (tzw. kapitalizacja odsetek). Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

100 zł

1. półroczna stopa procentowa pożyczek oferowanych na warszawskim rynku międzybankowym.

2. stopa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowana dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa GUS w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego.

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić:

  • w dowolnym momencie przez Internet w serwisie www.obligacjeskarbowe.pl,
  • przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy. Serwis telefoniczny jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 8.00 do 17.00 z wyjątkiem dni świątecznych,
  • poprzez konto Inteligo,
  • w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego. 

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika