Archiwum porad prawnych Luty 2006 - Strona 3

Zwolnienie lekarskie przed Sądem

23.2.2006

Byłem ciężko chory i leżałem w szpitalu, po czym dostałem 30 dni zwolnienia lekarskiego. W tym czasie syn mój dostał wezwanie na sprawę sądową i od jego się dowiedziałem, że to w mojej sprawie. Ja nie odebrałem zawiadomienia bo byłem w tym czasie hospitalizowany. Rozprawa odbyła się (...)

Oświadczenia składane do sądu

23.2.2006

7 marca jest rozprawa w sprawie karnej, na którą jestem wzywany jako świadek w sprawie o oszustwo. Prócz tego to ja złożyłem zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Podejrzewam, że linia obrony oskarżonego będzie rzekomo to, jakoby nie dysponował on telefonem komórkowym widniejącym na (...)

Decydujący głos prezesa zarządu

23.2.2006

W umowie spółki powołanych jest dwóch członków zarządu bez wyróżniania prezesa , czy w regulaminie nie ujmując funkcji prezesa można ująć ,że jeden z członków zarządu ma decydujący głos w przypadku równości głosu. Chodzi tutaj o restrukturyzacje firmy gdzie jeden z członków zarządu (...)

Śmierć jednosobowego wspólnika i członka zarządu

23.2.2006

Jednoosobowy właściciel spółki z o.o. umarł. Co zrobić by spadkobiercy mogli przejąc zarząd w spółce nie czekając na orzeczenie sądu w sprawie spadku, które trwa normalnie 3-4 miesiące, albo w dobrym przypadku 1-2 miesiące? Firma obecnie nie ma zarządu (zarząd był jednoosobowy) ani (...)

Zajęcie dotacji przez komornika

23.2.2006

Komornik przysłał do naszej firmy ( zakład budżetowy) zajęcie wierzytelności przypadającej na danego dłużnika, nasza firma stała się dłużnikiem zajętej wierzytelności. Świadczenie, które zajął komornik jest dotacją od Skarbu Państwa, więc według art.896 § 2 pkt 1 i 2 kpc nie podlega (...)

Renta po zmarłym a masa spadkowa

22.2.2006

Mąż zmarł 20 listopada, 23 listopada listonosz przyniósł rentę, którą odebrał syn, a później od niego wzięłam ja. W momencie tym uważałam, że są to pieniądze należne mężowi. Nie byłam w stanie właściwie ocenić sytuacji.(Koszty poniesione na opiekę i tak przewyższały wysokość (...)

Wypowiedzenie podczas urlopu wychowawczego

22.2.2006

Nauczycielka stopnia nauczyciela kontraktowego przebywa na urlopie wychowawczym do końca zajęć dydaktycznych bieżącego roku szkolnego. Czy można wypowiedzieć jej w tym czasie umowę o pracę?

Umorzenie zaległości zabezpieczonej hipoteką

22.2.2006

W 2002 roku urząd skarbowy wystawił tytuły wykonawcze na byłych wspólników spółki cywilnej za zaległe zobowiązania spółki w podatku od towarów i usług. Następnie w 2005 roku urząd skarbowy dokonał wpisu hipoteki przymusowej zarówno na nieruchomości jednego i drugiego wspólnika byłej (...)

Egzekucja roszczenia a skarga kasacyjna

22.2.2006

Bank wniósł przeciwko mojej osobie jako dłużnika rzeczowego powództwo o 100.000 zł wraz z odsetkami za okres 5 lat , sąd pierwszej instancji w wyroku uznał roszczenie banku częściowo zasadne w ten sposób iż zasądził tylko kwotę 100.000 zł, natomiast odsetki sąd uznał przedawnione. W (...)

Przedawnienie odsetek od podatku

22.2.2006

W marcu 1999 roku powstał obowiązek zapłaty w zapłacie podatku od towarów i usług w wysokości 3.300,-zł . Urząd Skarbowy wystawił Tytuł Wykonawczy w dniu 25.09.2002 roku . Następnie na podstawie tego tytułu wykonawczego urząd Skarbowy dokonał w sierpniu 2003 roku wpis hipoteko przymusowej (...)

Wstąpienie uczestnika do sprawy

22.2.2006

Postępowanie zostało wszczęte w grudniu 2005 r z urzędu na wniosek rodziny zastępczej o rozwiązanie tejże rodziny w stosunku do jednego dziecka. PCPR złożył wniosek o dopuszczenie go w charakterze strony w styczniu 2006 roku około pół godziny po planowanym rozpoczęciu pierwszego posiedzenia (...)

Opozycja do interwencji ubocznej

22.2.2006

Sprawa cywilna. W jaki formalny sposób składa się opozycję przeciwko wstąpieniu interwenienta ubocznego? Jaki sąd i w jakim trybie rozpatruje opozycję? Od jakiego momentu czynności procesowe interwenienta mają moc prawną?

Przekształcenie wieczystego użytkowania w własność

22.2.2006

Czy wieczyści użytkownicy lub ich następcy prawni, którzy otrzymali nieruchomości na terenie tzw. ziem odzyskanych w zamian za pozostawione na wschodzie mienie zabużańskie mają prawo do nieodpłatnego przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności w oparciu o przepisu ustawy (...)

Rozwiązanie umowy z nauczycielem mianowanym

22.2.2006

Jak poprawnie ustosunkować się do rozwiązania umowy o pracę z nauczycielem mianowanym na jego wniosek w związku z przejściem na emeryturę z dniem 28-02-2006 r., czy na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 z uwzględnieniem art. 88 ust. 1 KN, czy tylko na podstawie art. 88 ust. 1 KN? Czy w/w nauczycielowi (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika