Nowe zasady Mieszkania dla młodych (MDM)

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Rodziny wielodzietne

Najwięcej korzyści nowelizacja ustawy przyniesie rodzinom wychowującym troje lub więcej dzieci.

Po pierwsze rodzin tych nie będzie dotyczył już warunek „nieposiadania pierwszego mieszkania”. Rodziny takie będą mogły skorzystać z dofinansowania państwa jeżeli zechcą poprawić swoją sytuację mieszkaniową, pomimo faktu, iż posiadają już na własność mieszkanie czy też dom jednorodzinny.

Po drugie zniesiony zostanie limit wieku, czyli nie będzie konieczności złożenia przez nabywcę wniosku o dofinansowanie do końca roku kalendarzowego, w którym ukończy on 35 lat.

Z 50 m2 do 65 m2 zwiększy się dla rodzin wielodzietnych powierzchnia użytkowa mieszkania, na którą będą one mogły uzyskać dofinansowanie wkładu własnego.

Rodziny wielodzietne otrzymają także dodatkowe wsparcie w postaci zwiększenia kwoty dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Jeśli w rodzinie będzie dwoje dzieci, mnożnik dofinansowania wzrośnie z 15 do 20 procent, w przypadku trójki i większej liczby dzieci, mnożnik na podstawie którego wyliczana jest dopłata, zwiększy się z 15 do 30 procent.

Porady prawne

Kredytobiorcy

Nowelizacja rozszerza katalog osób, które będą mogły przystąpić do umowy kredytu razem z kredytobiorcą. Obecnie może to być jedynie ktoś z najbliższej rodziny: zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy. Po wejściu w życie nowelizacji współkredytobiorcą będzie mogła być dowolna inna osoba.

Mieszkanie w spółdzielni mieszkaniowej

W ramach programu będzie istniała możliwość dofinansowania wkładu własnego do nabycia lokali budowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Obecnie wsparcie przysługuje jedynie kupującym, którzy kupują od spółdzielni mieszkaniowych nieruchomości realizowane na zasadach deweloperskich oraz nieruchomości budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już jednak zakończona i rozliczona i można w związku z tym przedstawić bankowi umowę o ustanowieniu i przeniesieniu prawa własności mieszkania zawierającą ostateczną cenę inwestycji. Problemem jest bowiem to, iż w przypadku mieszkań budowanych na rzecz członków spółdzielni na podstawie umowy o budowę, członek spółdzielni na etapie realizacji inwestycji zna tylko jej przewidywany koszt. Ostateczna cena mieszkania jest znana dopiero po zakończeniu i rozliczeniu inwestycji, co ma miejsce 6 miesięcy po oddaniu mieszkania do użytkowania.

Po wejściu w życie nowelizacji możliwością dofinansowania wkładu własnego zostaną objęci również nabywcy podpisujący ze spółdzielnią mieszkaniową umowę o budowę lokalu i na tej podstawie wnoszący wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania prawa własności mieszkania.

Lokal po adaptacji

Dodatkowo w ramach programu MDM po znowelizowaniu będzie możliwe również nabycie mieszkania powstałego w wyniku przebudowy, a nie tylko w wyniku budowy nowego obiektu budowlanego. Jest to znacząca zmiana w przypadku chęci zakupu lokalu powstałego na skutek adaptacji budynków niemieszkalnych na mieszkalne lub rewitalizacji starych kamienic, jeżeli w wyniku przebudowy powstają nowe samodzielne lokale mieszkalne.


Paulina Rojek

Radca Prawny

Radca prawny wpisana od 2013 roku na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2007 roku zdobywała doświadczenie jako prawnik w kancelariach radców prawnych bądź działach prawnych przedsiębiorstw. Obecnie wykonuje zawód w formie Kancelarii Radcy prawnego.
Specjalizuje się w udzielaniu porad, opinii oraz sporządzaniu pism procesowych w sprawach związanych z szeroko pojętym prawem cywilnym - własnością, zobowiązaniami, umowami, spadkami, prawem konsumenckim, rodzinnym, a także prawem pracy i ubezpieczeń społecznych.
Od 2014 roku współpracuje z e-prawnik.pl.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Jola 2017-10-27 13:06:24

    Bardzo dobry artykuł. A samą dopłatę wyliczyłam sobie na doplatamdm.pl. Teraz tylko formalności :)

  • Tadeusz 2017-04-13 10:18:42

    Zamiast tej biurokracji powinny być od bezdzietnych "alimenty" dla rodzin z 2+ dziećmi - tak jest taniej i skuteczniej niż zamęczać rodziny urzędniczkami lub powiększać biurokrację od przekładania papierów. Wykryty alkoholizm lub narkomania itp. likwidowałyby te "alimenty" płatne od bezdzietnych w postaci podatku za bezdzietność i tym samym brak uczestniczenia nawet finansowego w najważniejszej inwestycji czyli w dzieci.

  • steniek 2017-04-10 15:54:42

    To już nie jest mieszkanie dla młodych, to jest rodzina na swoim powiększona o socjal dla brudasów pełną gębą.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika