Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Dostęp do wody dla pracowników

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • Witam, mam pytanie - czy muszę postawić w firmie wodę w baniakach? (Źródlaną?) Wiem że pracodawca ma obowiązek zapewniania pracownikom dostępu do wody pitnej ale czy zwykła woda i czajnik nie wystarczy? Muszę inwestować w abonament? Proszę o rady oraz na odpowiedź.

  Odpowiedz Cytuj
 • Mojo
  Wysłany: 2007-07-31 14:21:22

  Musisz zapewnić dostęp pracownikom do wody pitnej. Moim zdaniem najlepiej właśnie zapienić dostęp do niej przez dozownik na butle
 • Reklama

 • Arnold
  Wysłany: 2007-07-31 19:49:33

  Radzę Ci żebyś to kupił. Będziesz miał już wszystko z głowy, i zasady i pracowników
 • Iśka prawo-pracy.net
  Wysłany: 2008-09-04 18:21:15

  Witam, Pracuję w jednym ze sklepów w dużym centrum handlowym. Niestety w lokalu nie mamy wody (woda znajduje się w toaletach na terenie centrum). Mój pracodawca zrezygnował ostatnio z zakupu wód butelkowych dla pracowników, twierdząc, że lokal jest klimatyzowany i dlatego on nie ma obowiązku zapewniania nam wody pitnej. Czy to prawda???
 • Łukasz prawo-pracy.net
  Wysłany: 2009-04-16 16:10:00

  Witam! Mam pytanie. Pracuję w firmie w której szlifujemy żeliwo i ogólnie czuje się w ustach sucho i piasek. Mamy na hali produkcyjnej taką prowizoryczną jadalnie... w której jest kran z wodą ale nie sądze żeby była ona zdatna do picia jeśli się ją nie przegotuje. Pracodawca wymawia się, że narazie woda nam się nie należy, bo niema wysokiej temperatury. Na hali mamy jakieś tam zapylenie, bo przecież z tego szlifowania żeliwa a i malarnia jest też taka prowizoryczna, że jak malarz maluje to u mnie na dziale jest śiwo i strasznie śmierdzi z tej farby. Prosze o odpowiedź jak udowodnić szefowi, że ta woda nam się należy? Dziękuje i pozdrawiam.
 • Ala prawo-pracy.net
  Wysłany: 2009-07-01 21:11:19

  Obowiązek zapewnienia napojów pracodawca ma latem, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza na stanowisku pracy na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. W przypadku osób wykonujących prace "brudzące? na otwartych, pozbawionych dostępu do bieżącej wody przestrzeniach - na przykład na budowach - pracodawca zobowiązany jest zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika, aby ten mógł po pracy się umyć. Pracodawca jest również odpowiedzialny za utrzymanie sprawności urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych na terenie zakładu pracy oraz o zabezpieczeniu okien i świetlików poprzez rolety i żaluzje. Dotyczy to szczególnie biur, w których pracownicy większość dnia pracują przy komputerach.
 • Wojtek prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-06-11 14:38:50

  Witam, D tej pory pracodawca zabezpieczał nam (pracownicy biurowi) wodę w baniakach rozlokowanych na poszczególnych piętrach. Obecnie planuje założyć jakieś filtry na krany w toaletach i w ten sposób mamy korzystać z wody. W związku z tym mam pyanie czy taka forma zapewniania pracownikom dostępu do wody pitnej jest zgodna z Kodeksem
 • Agawa prawo-pracy.net
  Wysłany: 2010-06-11 22:37:24

  wg mnie tak, bo mowa jest o wodzie zdatnej do picia, kazdy filtr uzdatnia wode, to tak jak w domu montujemy filtry na krany i pijemy bezpośrednioi z kranu wtedy. Ale chetnie posłucham wypowiedzi bo mam ten sam problem w firmie.
 • Z tego co wiem to forma nie jest wymagana, wymagane jest udostęnienie wody. Jednak te baniaki - a więc dystrybutory wody - to bardzo wygodna forma. Jest też dużo firm tak więc można poszukać spokojnie. na pewno Eden oferuje ale ja wybrałem inną mniejszą firmę - woda dla pracowników - ale ofert jest mnóśtwo. Powodzenia!
 • bhp
  Wysłany: 2018-04-11 09:18:52

  zawsze warto szukać odpowiedzi w przepisach ;) kodeks pracy to nie wszystko polecam w tym temacie paragraf 112 Rozporządzenie Ministra(...) Ogólne przepisy BHP. Pozdrawiam
 

Dodaj post na forum:

Porady prawne e-prawnik.pl:


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane