Logowanie

Porozmawiajmy o naszych prawach

Napisz na forum

Porady prawne specjalistów e-prawnik.pl

Pomoc prawna online

najwyższa jakość

Plenie papierosów w pracy

 • AUTOR
  WIADOMOŚĆ
 • -
  Wysłany: 2003-09-21 00:00:00

  Cy pracodawca może zabronic palenia papierosów w pracy

  (wlodo)

  Odpowiedz Cytuj
 • Bebe
  Wysłany: 2003-09-22 12:50:20

  Jak najbardziej. Robi to z resztą wielu pracodawców. Jednocxześnie powinien (ale nie musi !) wyznaczyć miejsca, w których można palić tytoń (palarnie).
  Odpowiedz Cytuj
 • Reklama

 • wlodo
  Wysłany: 2003-09-23 09:38:40

  dzieki
  Odpowiedz Cytuj
 • Obserwator2
  Wysłany: 2005-02-21 08:21:22

  Powinny być wydzielone pomieszczenia do palenia papierosow, ale pracodawca raczej nie powinien zabraniać palenia w pracy.Ale jaest pytanie jaki charakter pracy wykonyjemy .
  Odpowiedz Cytuj
 • fghj
  Wysłany: 2005-05-28 15:23:50

  myśle że wolno palić bo to niestety jest naug
  Odpowiedz Cytuj
 • aska
  Wysłany: 2005-11-19 14:43:15

  zabronienie powoduje zmniejszenie wydajnosci poracownika znam to z wlasnego doswiadczenia czuje sie jak na wygnaniu ludzie 12 godz bez papierosa prawdziwa katorga nie zycze nikomu
  Odpowiedz Cytuj
 • Pracodawca może zabronić palenia papierosów w miejscu pracy, może też wyznaczyć miejsca do palenia papierosów. W niektórych zakładach np. w służbie zdrowia niedopuszczalne jest palenie papierosów. Zakazy tego rodzaju stwarzają sytuację mało komfortową dla palaczy. Złamanie wewnętrznego zakazu może się skończyć dla pracownika sankcją przewidzianą w regulaminie. Swoją drogą mądry pracodawca wyznaczając miejsca do palenia unika zaśmiecania rożnych kątów w zakładzie i przed w postaci petów.
  Odpowiedz Cytuj
 • oczywiscie , ze moze . Palenie szkodzi zdrowiu , szczególnie osobom przebywajacym wraz osobami palacymi . Powinno zoistać wydzielone pomieszczenie ,, tzw. palania ale można w firmie wprowadzic zakaz całkowitego palenia papiereosów .
  Odpowiedz Cytuj
 • Ira
  Wysłany: 2006-07-13 13:17:20

  Wyrok Sądu Administracyjnego w Warszawie z marca br. - pracodawca musi zapewnić pomieszczenie dla palaczy bez względu na ich ilość, jeżeli zatrudnienie wynosi powyżej 20 osób.
  Odpowiedz Cytuj
 • monk
  Wysłany: 2009-05-31 08:52:44

  a czy pracodawca ma prawo zabronić mi wyjścia sobie na dwór na spacerek aby pooddychać świeżym powietrzem?
  Odpowiedz Cytuj

Najnowsze tematy

 • Zwolnienie monitorowane

  Od kilku lat coraz więcej firm stosuje outplacement, czyli „zwolnienie monitorowane”, (...)

Porady prawne e-prawnik.pl:


 • Maksymalna cena papierosów

  Czy istnieje jakiś przepis, który ustala cenę sprzedawanych papierosów w restauracji? Czy cena ta może być dowolna - wyższa od tej, która wydrukowana jest na opakowaniu?

 • Zakaz palenia tytoniu na terenie zakładu a BHP

  W regulaminie pracy umieściłem zapis o zakazie palenia papierosów w czasie pracy na terenie całego zakładu (sklep spożywczy). W momencie rozmowy kwalifikacyjnej o tym mówię, a także przypominam podczas podpisywania umowy o pracę. Dodatkowo pracownik podpisuje, że zapoznał się z regulaminem pracy. Czy postępuję zgodnie z prawem i czy nie są ograniczone "jakieś" prawa pracownika? A może powinienem brać oświadczenie, że pracownik jest osobą niepalącą?

 • Zakaz palenia papierosów w pracy

  Czy można zakazać palenia papierosów w czasie pracy? Czy można wyznaczyć palarnię na powietrzu? Co z wykorzystaniem czasu pracy jeśli pracownik wychodzi "na papieroska" ok. 10 razy w ciągu dnia pracy?

 • Mandat za palenie na przystanku

  Paliłem papierosa na przystanku autobusowym. Czy straż miejska może ukarać mandatem za palenie w takim miejscu?

 • Zbyt długie przerwy na palenie tytoniu w pracy

  Niektórzy pracownicy często urządzają sobie przerwy w pracy na palenie tytoniu poza budynkiem biurowym, na zewnątrz, ponieważ ze względu na małą powierzchnię tego budynku nie ma możliwości wydzielenia odrębnego odpowiedniego pomieszczenia na palarnię. U palących pracowników suma czasu spędzonego na paleniu papierosów wynosi do 20% czasu pracy w dniu pracy. Jakie sankcje może zastosować pracodawca wobec takich pracowników - palaczy tytoniu w czasie dnia pracy? Czy może obniżyć pracownikowi wynagrodzenie za czas wykorzystany na palenie tytoniu?

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane