Forum prawne

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Alimenty z zagranicy

Czy ktoś miał doświadczenie z odzyskaniem należnych alimentów od ojca dziecka, który jest obcokrajowcem i mieszka za granicą?
Ojciec mojego dziecka nie płacił alimentów od samego początku, kilka lat temu mu się przypomniało, że ma taki obowiązek, ale i tak jest spora zaległość (z odsetkami będzie około 40 tys.). Dziecko rośnie i ma coraz większe potrzeby. Nie wiem jak sobie dam sama radę ze wszystkimi wydatkami?

2008.4.29 16:2:28

Odpowiedzi w temacie: Alimenty z zagranicy (115)

Mój ......wyjechał w 91 r. i tyle go widziałam...Jest we Włoszech -nic blizej,czy ktoś ma jakieś doświadczenia?
Ten sam.... ożenił się parę lat temu i druga córeczka mieszka w nowiutkim domeczku na pięknej działeczce w Polsce .Niestety domeczek sprytnie stoi na mamusię.....

2009.4.20 16:42:42

Witam panią Nele Michels.Mam 6 miesięcznego synka z obywatelem Niemiec i staram się o ustalenie ojcostwa i o alimenty ale nasz Polski sąd jak na razie w tej sprawie nic nie zrobił a ojciec dziecka nie łoży żadnych pieniędzy na utrzymanie synka,jestem obecnie bezrobotna i mieszkam u mamy w Polsce..Czy można się z panią jakoś skontaktować?proszę bardzo o kontakt...jest mi na prawdę bardzo cięzko i nie wiem co mam dalej robić w tej kwestii,proszę o pomoc

2009.5.5 12:36:18

Witam,
proszę o poradę jak skutecznie i szybko ściągnąć alimenty z Niemiec. Akualnie mój były mąż przebywa na stałe w Niemczech. Ma tam meldunek, stałą pracę oraz posiadam jego numer konta w banku. Niestety nie jestem pewna czy posiadane przeze mnie informacje są aktualne. Wyrokiem Sądu Okręgowego we Wrocławiu ma przyznane alimenty na kwotę 1500zł na dwójkę dzieci (po 750zł na jedno) a co miesiąc wpływa mi kwota z tytułu płacenia alimentów na kwotę 600zł na dwójkę dzieci(po 300zł na jedno). Dodatkowo mój były mąż pobiera w Niemczech zasiłek rodzinny na dwójkę dzieci. Co mam zrobić w takiej sytuacji? Proszę o kontakt na podany przeze mnie e-mail.

2009.5.7 13:36:46

Do Pani Nechli Michels

Czy może mi Pani pomoc w ściągnieciu alimentów na niepelnosprawne dziecko?Prosze o kontakt poza forum.Dodam, że jestem ograniczona finansowo.Z góry dziekuje za odpowiedz na forum:-)

2009.5.11 23:25:10

Witam
Mam zasadzone alimenty 350 zl na corke.Od paru lat ojciec nie placi alimentow ,kiedy ojciec dziecka nie placil panstwo wyplacalo mi zaliczke alimentacyjna.Od 1,5 roku przebywam w Niemczech prubuje sobie ulozyc zycie.Niestety Polska jest jedynym panstwem ,gdzie wyplaca tylko matkom przybywajacym na terenie kraju.Nie otrzymuje teraz zadnych alimentow na corke.Nie moge tez dostac od panstwa niemieckiego bo tylko panstwa ponosza odpowiedzialnosc za dluznika z jakiego pochodzi w tym przypadku jest obywatelskiem polskim wiec panstwo polskie powino placic niestety tak nie jest.Nie placa ani tez nie potrafia chocby go scigac.Mylsalam tez o cywilnej sprawie zlozyc przeciwko ojcu ,ale nie wiem czy to cos da.Czy ktos byl w podobnej sytuacji ?moze mi doradzic

2009.5.27 19:35:29

Możesz ubiegać się w Niemczesz o tzw. "kindergeld". Miesięczna wysokość tej zapomogi to ponad 150 euro, podczas gdy w Polsce zasiłek rodzinny to kwota oscylująca wokół 50-60 zł. Jeżeli nie pobierasz w Polsce żadnych pieniędzy na dziecko to bardzo dobrze. Więcej dostaniesz w Niemczech.

2009.6.2 9:53:16

Moja historia jest podobna,chodzi o sciagalnosc alimentow z Niemiec.Mam tam swoja Pania pełnomocnik,ktora w moim odczuciu działa na korzysc ojca, a sciaganie zaległosci i samych alimentow idzie mozolnie.Ojciec dziecka płaci kiedy chce i ile chce,choc alimenty sa przysadzone przez sad w kwocie 500zł,a otrzymuje 350.Moj syn ma juz 6 lat i przez tyle czasu ciagnie sie ta moja sprawa.Prosze o odpowiedz-dziekuje

2009.6.5 15:23:56

Witam

Równiez próbuje ściągnąc alimenty z Niemiec, czy ktoś by mógł mi pomoc w tym temacie?
Sprawa juz jest skierowana do odpowiedniego organu w Niemczech, ale póki co nie mam żadnych wiadomości..

Dziękuje z góry za pomoć

Anna

2009.6.15 11:54:8

Walczę od roku z Sądem Okręgowym o alimenty od dłuznika przebywajacego na stałe w Hiszpanii. Własnie składam dokumenty o przyspieszenie toku sprawy :)

2009.6.19 9:44:48

Witam,

Ja od dwóch lat nie mogę sciągnąc alimentow mimo ze juz od strony prawnej zrobilam wszystko, a instytucja w Niemczech doszla ze ojciec dizecka pracuje legalnie. Jednak teraz postępowanie toczy się w NIemczech. Ojciec dziecka twierdzi ze ot nie jego dziecko. Nie mamy slubu, wyrok w Polsce byl zaoczny.

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam

2009.6.19 13:5:40

Za polaka nidy nie wyjdę!
Miałam hindusa, japończyka, afroamerykanina, araba, żyda, niemca, włocha i hiszpana w łóżku! Każdy z nich lepszy był od polaka, który przeklina, dużo pije, jest zawistny, zazdrosny, skąpy, wredny i samolubny! Na polaków już więcej nie spojrzę! Tępi Ci polacy są i prości oraz za dużo piją i przeklinają! Z polakiem dziecka nie chciałabym mieć nigdy i nie będę miała!
Po pierwsze to zagraniczniaki kasy mają więcej! Złapię na ciąże barana i będe żyła jak w raju!!!! Jestem młoda i piękna! Świat stoi otworem przede mną!

2009.6.19 19:9:45

Mam zasądzone alimenty od ojca dziecka w wysokości 300,00 zł miesięcznie, ale ponieważ nie płacił, podałam jego matkę o alimenty. Alimenty od babci zostały zasądzone w wysokości 200,00 zł miesięcznie i otrzymuję je regularnie. Czy po wejściu Funduszu Alimentacyjnego będę otrzymywać pieniądze z funduszu alimentacyjnego w wysokości zasądzonych przez sąd alimentów od ojca dziecka (300,00zł) czy nadal alimenty od babci dziecka w wysokości 200,00 zł miesięcznie?

2009.6.22 18:18:7

hej Werkę i wszystkich zainteresowanych

Ja juz złozyłam wszystkie papiery i ze strony prawnej zrobiłam wszystko, żeby jakoś to ruszyło do przodu.. Prośby i groźby z mojej strony nie pomogły..

Zgłosiłam też policji niemieckiej, że ich obywatel nie płaci alimentów, ale policja wysłała mi meila, ze przekazała sprawę do miasta i oni już będą się ze mną kontaktować.

Trochę się zasmuciłam, bo piszesz że to trwa u Ciebie już 2 lata.. więc nie wiadomo czy ja tez nie będe tyle czekac..

Zwłaszcza, że tatus pracuje na czarno, ukrywa dochody i zyje mu sie całkiem całkiem, ale o swojego syna znać nie chce...

Również nie mam ustalonego ojcostwa, a sprawa odroczona na poł roku do 24 września 2009, ale mam wyrok o zabezpieczeniu alimentów i narazie na tej podstawie działam..


Pozdrowienia dla wszystkich walczących rodziców

Anna

2009.6.23 13:40:22

Na Polaków już nie patrzę nawet!
Mam chłopaka z RPA! Po prostu jest wspaniały! delikatny i nie chamscy jak Polacy! No i ma kasę
oraz nie przeklina i czuły jest! Na Polaka już nie spojrzę! Czarnoskórzy są lepsi od nich ze 100 razy!

2009.6.23 17:57:14

Witam

Czy Pani Nela Michels tu jeszce zagląda?

2009.7.9 14:7:41

Szanowna Pani, uprzejmie informuję, iż istnieje biuro egzekucji alimentów z USA, które sprawdza dłużnika i występuje przeciwko pozwanemu w USA.
Oto email: biuro@cse-lex.com.pl i telefon: 0-22-870-04-25.

Pozdrawiam

2009.7.27 23:27:56

Dostanie Pani te alimenty. Nalezy złożyć pozew bezpośrednio w Sądzie brytyjskim, właściwym dla miejsca Pani zamieszkania.

2009.7.29 7:48:20

najpierw powiem że mam to samo-a co do tego posta o czarnych to niech ta kobieta w głowę sie walnie patelnią i zobaczy jak jej 100 razy lepiej-bo mam kolezankę co ma czarnego chu.. .przeciez to dziki z Afryki,a co do polskich świń to mogą unikac odpowiedzialności związanej z alimentacją dlatego że prawo jest tak naprawdę po ich stronie-jeszcze żadna z kobiet nie zauważyła że większość polityków jest po rozwodzie i ma obowiązek alimentacji-więc jak w takim kraju i swiecie kobieta ma wygrać?

2009.8.2 8:56:24

A ja proszę o pomoc mi w innym temacie.Jestem obywatelem Polskim. Od 18 lat zameldowany byłem i jestem w Niemczech mam dwoje dzieci z Niemką. Obecnie przyznane są jej alimenty, ojcostwo potwierdziłem. Bardzo kocham swoje dzieci i chcę z nimi kontaktu. Mama dzieci mi tego kontaktu nigdy nie odmawiała.Pomimo że jest matką samotnie wychowującą dzieci i ma prawo ograniczyć kontakt .Ale już nie chcę mieszkać w tym państwie tylko w Polsce.Dzieci i moja przyjaciółka pozostaną w Niemczech, ja chcę wrócić do mojej chorej mamy i jej pomagać. Tu dla mnie jest ważne jakie kwoty alimentów będą mi w przyszłości przypisywane.Czy jeżeli jestem Polakiem i mieszkam w Polsce będę musiał płacić alimenty które mi przyznali w Niemczech.Jeżeli będę zarabiał np. 1000 zł a alimenty wynoszą 1300 zł, to jak sobie w tym wszystkim osobiście poradzę. Ja chcę płacić tylko jak pogodzić Polskie wynagrodzenie z Niemieckimi alimentami . Moja przyjaciółka chce się ze mną dogadać ale jak w takiej sytuacji podejdą do tego niemieccy urzędnicy. Czy Polskie prawo dopuszcza Niemców do kontroli mojej osoby w naszym państwie. Zaznaczam też że nigdy nie byliśmy w związku małżeńskim, ani nie mieszkaliśmy razem.

2009.8.2 14:20:56

W chwili obecnej mam 23 lata, właśnie skończyłam szkołę, jeszcze nie pracuję. Wychowywała mnie mama i babcia. Ojciec wyjechał do Niemiec gdy miałam 2 latka, rozwiódł się z mamą i założył rodzinę w Niemczech. Posiada niemieckie obywatelstwo. Miałam zasądzone alimenty z Niemiec jednak ojciec przez długie lata ich nie płacił i nie utrzymywał ze mną kontaktu. Wiem że jego status społeczny jest wysoki. czy mogę odzyskać zaległe alimenty? Jak należy to załatwić, jakie dokumenty złożyć i gdzie należy to załatwić.
Proszę o pomoc

2009.9.27 9:29:11

Witam mam na imie Kamil,
Chciałbym sie dowiedziec czy istnieje możliwość ściągnięcia alimentów zza granicy. Moja mataka ma przyznane 250 zł przez sąd tu w polsce i wyjechała do niemiec. Tam z tego co mi mówiła jest na bezrobotnym arbeizaint czy jakoś tak. Nie płaci mi już od dobrych paru lat wiec troche sie z tego większa kwota zrobiła no i plus jakieś odsetki to napewno jest sporo. Matka ma częściowo odebrana prawa rodzicielskie więc moim prawnym opiekunem był ojciec. Rodzice są ozywiście po rozwodzie. Niestety niewiem czy nie przegapiłem sytuacji bo ukończyłem już 18lat mam w tej chwili 21.

proszę o odpowiedź

pozdrawiam, Kamil

2010.2.19 19:48:50

Masz 21 lat i alimentow sie domagasz od starej matki? Czy Ty masz czlecze kszte honoru? Zabierz sie do roboty i zadbaj przynajmniej o ojca na starosc i jeszcze uwazaj, zeby i Ciebie jakas panna nie wydymala z uzyciem tego chorego systemu.

2010.4.13 17:44:36

Jak ściągnąć należności zaległe, ok 3 tys. zł od byłego męża, który ma zasądzone alimenty, ale płaci je nieregularnie a do tego od 2 lat mieszka w USA, a ja nie znam dokładnego adresu? mam jakieś szanse?


2010.7.20 15:47:17

WITAM. MAM NA IMIE ADAM .JESTEM INWALIDA NA I GRUPIE INWALIDZTWA NA STALE ODPOWIEDNIK ZNACZNEGO STOPNIA NIEPELNOSPRAWNOSCI .OTRZYMALEM WYROK POZYTYWNY DLA MNIE O ALIMENTY PO 250 OD OJCA I 250 OD MATKI,RODZICOW BIOLOGICZNYCH,KTORZY NIGDY SIE MNA NIE INTERESOWALI.MIESZAKJA W NIEMCZECH ,ZNAM DOKLADNIE ICH ADRES . BEDE DLUGO CZEKAL NA 500 ZL.OD NICH CO ROBIC GDYBY NIE PLACILI MI TYCH PINIEDZY.JESTEM SAM I MOJ DOCHOD TO 400 NA MIESIAC GDYBY NIE PRZYJACIELE ,JUZ BYM NIE ZYL BO Z CZYM I ZA CO..? PROSZE O POMOC.WYROKOWI SEDZINA NADALA RYGOR NATYCHMIASTOWEJ WYKONALNOSCI. ADAM

2010.7.26 14:6:43

tylko 500 zł ?????????żart chyba jakiś ,a przedstawiałeś w sądzie kosztorys swoich potrzeb - typu- opłaty za mieszkanie,za wystrój mieszkania,internet,tv, jedzenie,ubrania,kosmetyki, nie wiem jakie ponosisz koszty z tytułu swojej niepełnosprawności kosztorys potrzeb niezależnie od
wieku najbidniej opiewa na kwotę 2 tys zł ,ile masz lat? może to sąd brał pod uwagę oraz stopień inwalidztwa

2010.8.17 22:32:0

Mam podobny problem. Rok temu uzyskałam wyrok nakazujący placenie mi alimentów na rzecz mojego 12 letniego syna, który ma w dodatku orzeczenie o niepełnosprawności. Jego ojciec mieszka w Hiszpani. W styczniu 2010 dostalam odpowiedź z sądu w Madrycie, że jest nadany już nr sprawy i z zapytaniem jaka jest jego sytuacja materialna, więc napisalam co wiem. Mają podany jego adres, bo z polskiego sądu korespondencję odbierał i kontaktował się. Minęło już tyle czasu i cisza. W jaki sposób mam wyegzekwować te pieniądze? Jest mi bardzo ciężko, a on jak się dowiedział, że złożyłam pozew o alimenty to przestał odbierać ode mnie telefony. Proszę o odpowiedź.

2010.8.18 13:31:2

Czy dzwoniłaś tam do sądu? skoro nadano tok sprawie to coś się zaczęło dziać ,warto tam wysłać pismo bądź jak wspomniałam zadzwonić.

2010.8.18 15:10:2

Witam Piszę w imieniu mojej siostry rozwiodła się z mężem maja dziecko on wyjechał za granice .Siostra chciałby złożyć pozew o alimenty jak taka sprawa wygląda jeśli ojciec dziecka jest za granicą?Z góry dziękuję za pomoc


2010.9.13 11:28:22

Mieszkam z dziewczyną za granicą (ona nie jest Polką). Nie jesteśmy małżeństwem ale uznałem ojcowstwo dziecka. Mam zamiar wrócić do Polski. Decyzję o alimentach przyznaje w takim przypadku sąd Polski czy sąd zagraniczny.

2010.9.19 19:28:22

Witam, proszę o wskazówki, jak rozwiązać następujący problem. Być może ktoś z Państw miał podobny kłopot. Mój były mąż wyemigrował. W tej chwili przebywa na terenie Wielkiej Brytanii. Wiem jedynie,w jakim mieście mieszka, nie mam natomiast żadnych możliwości zdobycia jego aktualnego adresu. Zlikwidował numery telefonów, zmienił maila. Od ponad roku nie płaci alimentów na syna (w kraju egzekucją aleimentów zajmował się komornik).W jaki sposób mogę dochodzić praw syna i odzyskać alimenty? Czy nie mając jego adresu mam jakieś szanse?

2010.10.9 11:53:15

Witam serdecznie
szukam pomocy w sprawie jak ściągnąć alimenty które nigdy nie były płacone przez mojego byłego pochodzenia Amerykańskiego, czy to jest trudna i kosztowna sprawa, na jakiej zasadzie odbywa się cały proces. bardzo proszę o kontakt, będę niezwykle wdzięczna. pozdrawiam mymia

2011.4.8 12:59:31

Witam
czy udało Ci sie uzyskać alimenty, jestem w bardzo podobnej sytuacji, będę wdzięczna za podzielenie się swoimi uwagami. pozdrawiam mymia

2011.4.8 13:1:12

Zasądzane w krajach Unii alimenty będą szybciej egzekwowane w Polsce: bez potwierdzania wykonalności zagranicznych orzeczeń. W bogatszych krajach zachodnich alimenty są znacznie wyższe niż w Polsce, a automatyzm egzekwowania zagranicznych orzeczeń pozbawi polskich dłużników możliwości obrony! Dla jednych zmiany na lepsze dal innych nie...

2011.5.12 15:50:53

Witam!



Zostałem osądzony o alimenty za granicą, pojechałam tam do pracy. Wyjechałem stamtąd. Czy będą mnie za to ścigać w Polsce?



Dzięki za informacje! :)

2011.5.31 11:47:9

Słyszałam że została ulepszona procedura ściągania alimentów zza granic. Ja właśnie toczę spór o to z moim byłym mężem. Na czym polega to ułatwienie?

2011.6.20 14:21:7

Witam!
Weszły nowe przepisy odnośnie prawa alimentacyjnego odnośnie egzekucji w ramach UE. Czy ktoś może powiedzieć coś więcej i czy już można z tego korzystać? Czy ponoszone są w związku z tym jakieś koszty?
Chodzi o to, że dłużnik alimentacyjny jest za granicą i nie znamy aktualnego adresu bez, którego konwencja nowojorska nic nam nie daje. Czy w świetle tych przepisów możliwości realnie się poszerzają?

2011.7.11 17:10:46

Witam! Moja sprawa jest troszkę podobna do przedstawionej przez Panią.Sąd w Polsce wydał wyrok opatrzony klauzulą wykonalności i poinformował mnie,ze mam złożyć wniosek do Agencji w Czechach,która zajmuje się ściąganiem alimentów od zobowiązanych dłużników na ich terenie, na podstawie konwencji.Dodam,że tatuś nie płacił przez 3lata na dziecko ani też nie utrzymywał kontaktu.Pojechałam do Czech ściągnełam wszystko co się dało z Urzędu Skarbowego,Wydziału Geodezji.podałam adres zamieszkania,pracy,itd.Jednym słowem wszystko! Agencja po niespełna roku i pp.zasypana moimi listami poruszyła sprawe.Sprawa trafiła do Sądu odpowiedniego do miejsca zamieszkania zobowiązanego i otrzymał wyrok 18m-cy za uchylanie się od płacenia alimentów.Ale tatuś zasięgnoł info. u komornika i wpłaca nie 800zł. jak w wyroku ale jak ma chęć wpłaci cokolwie w dobych porywach 400zł. tak aby Agencja dała mu św.spokój.Pisze kolejne pisma z prośbą o info na temat raportu o pracy wyznaczonego komornika ale bezskutecznie! Cisza od ponad roku.Ja nie mam pieniędzy a zobowiązany ma 15 działek budowlanych,dom trzypiętrowy i wyjeżdza na wakacje do tropików,a zimą na narty! Nikt nie widzi tego, a ja mam sobie dać rade sama.Zaległe alimenty i tak nie zostały w całości ściągnięte.Znów odsetki narastają,zaległe alimenty itd.Nikt nie zastanowi się nad tym,skąd ja oraz innematki mamy wziąść pieniądze na pokrycie jego/ich części zobowiązania. Mam już dość...Mówi się,że dzieci są ważne ale Państwa nie robią nic aby tym dzieciom pomóc!!!

2012.7.1 9:10:19

prosze o pomoc ojciec córki obecnie mieszka i pracuje m niemczech od 4 mc nieplaci alimentów co moge zrobic i gdzie z góry dziekuje

2012.7.10 14:11:20

[cytat]

prosze o pomoc ojciec córki obecnie mieszka i pracuje m niemczech od 4 mc nieplaci alimentów co moge zrobic i gdzie z góry dziekuje
mój email krysia85@tlen.pl

2012.7.10 14:14:40

Witam mam problem ze sciągnieciam i namierzeniam ojca dziecka, jest z Niemiec i po 2 latach wali sadowe z wiatrakami nie mam pojecia co robic. proszę o kontakt na fibi@poczta.onet.pl proszę o jakikolwiek kontakt zebym mogła naświetlić całą sytuacje .
pozdrawiam Elwira

2012.9.5 11:20:20

[cytat]

Walczę od roku z Sądem Okręgowym o alimenty od dłuznika przebywajacego na stałe w Hiszpanii. Własnie składam dokumenty o przyspieszenie toku sprawy :)

[/cytat]

2013.4.27 21:35:59

trochę czasu mineło,czy udało sie pani wyegzekfować alimenta,jestem w podobnej sytuacji,ex mąz mieszka w Barcelonie

2013.4.27 21:37:50

witam ma tesz problem muj były maż pszebywa zagranica inipłaci mi jak mam odzyskac zaległe alimenty na czwurke dzieci

2013.9.15 18:42:29

prosze okontakt

2013.9.15 18:44:47

[cytat]

Witam,

Jestem prawnikiem w prawie niemieckim, a wiec, ci ktorzy chca sciagnac alimenty z Niemiec niech sie do mnie zglosza!!
Pozdrawiam
Nela Michels

[/cytat]

2013.9.15 18:46:48

Witam,

chciałabym wyegzekwować zaległe alimenty z Niemiec- jeżeli jest taka możliwość proszę o kontak mailowy d.klupsz@interia.pl

2013.11.11 16:35:32

Witam.Mam przyznane alimenty w kraju od wielu lat wypłacane z fundusz alimentacyjnego i nigdy nie były płacone rzez ojca dziecka, pracuje on legalnie w Niemczech i chciałam się starać o alimenty z Niemiec jak to zrobić czy pozew pisać do sądu w miejscowości w której mieszka nie wiem jak to zrobić bardzo proszę o podpowiedz.Pozdrawiam Kamila

2013.11.27 11:37:28

czy zostały już zasądzone alimenty? jednym z warunków przyznania świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest bezskuteczność egzekucji. Jeśli ma Pani zasądzone alimenty przez polski sąd to na tej podstawie można domagać się alimentów od osoby zamieszkującej w Niemczech.

2013.11.27 19:58:39

Moja sprawa toczy się juz 3 rok w Sądzie Okregowym w Łodzi-porażka.Dłużnik mieszka w Anglii i pracuje legalnie,Sąd ma wszystkie informacje dotyczące adresu zamieszkania, miejsca pracy jak również numer inszulans.Efekt jest taki że zadłużenie w 2009roku wynosiło 6000zł a obecnie wynosi 5000zł:)Pani z sadu dzwoni do dłuznika i prosi o wpłate a on po miesiącu lub dwóch wpłaca jakiś ochłap i tyle..

2013.12.8 18:15:42

witam
Mieszkam na stałe w Niemczech. rozwód mam od 20,02,2014 i mąż ma zasądzone alimenty w wysokości 500zł
Nie płaci wcale. Pracuje ma samochód, zabrał mi wszystko co miałam . Mieszkam tu z ćórcią 5 lat i synem 21lat.
Jak mam wyegzekwować alimenty ? proszę o pomoc

2014.5.3 13:14:34

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika