Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Eksport z kasą fiskalną

Strona 1 z 2

Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na produkcji i sprzedaży wyrobów dla potrzeb budownictwa opodatkowanych stawką 22% VAT. Jestem płatnikiem podatku VAT i zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym zakresie sprzedaż dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej rejestruję w kasie fiskalnej. Kupującymi w ostatnim czasie okazali się Ukraińcy, którzy nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonali zakupu kilka sztuk produkowanych przeze mnie wyrobów. Zgodnie z ich życzeniem wystawiłem fakturę eksportową VAT ze stawką 0% i równocześnie sprzedaż tę zarejestrowałem w kasie fiskalnej ze stawką 0%. Klienci zobowiązali się do dostarczenia dokumentów celnych w szybkim czasie, tak abym mógł zaliczyć sprzedaż jako eksportową do miesiąca w którym wystawiłem faktury. Równocześnie podjąłem ryzyko, że w przypadku braku dostarczenia przez kupujących dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty przed złożeniem miesięcznej deklaracji zaliczę transakcję do sprzedaży krajowej a zatem i naliczę podatek VAT. Wobec wyżej przedstawionych faktów proszę o odpowiedź, czy mogę wystawiać eksportowe faktury VAT ze stawką zerową, jeżeli nabywca ukraiński nie przedstawi dokumentów o prowadzeniu działalności gospodarczej w swoim kraju? Czy takie transakcje winienem również zarejestrować w kasie fiskalnej? Jak prawidłowo winienem dokumentować tego typu transakcje?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Eksport towarów to potwierdzony przez urząd celny wywóz towarów (tj. fizyczne przemieszczenie) z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o VAT, jeśli wywóz dokonywany jest:

  • przez dostawcę lub w jego imieniu - tzw. eksport bezpośredni,

  • przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu - tzw. eksport pośredni.

W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia wywozu poza terytorium Wspólnoty przez urząd celny. Ustawa nie określa, w jaki sposób należy dokonać tego potwierdzenia; w praktyce przyjmuje się, iż potwierdzeniem są wypełnione przez urząd celny wyjścia odpowiednie karty formularza SAD (ale w zakresie dokumentacji nie ma w tej mierze ustawowych ograniczeń).

Warunkiem stosowania stawki 0% jest, aby podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Nie można więc zastosować stawki zerowej, jeśli nie otrzymano dokumentów stwierdzających wywóz towaru poza granice Wspólnoty.

Przy eksporcie dokonywanym przez rolnika ryczałtowego - stawka 0% uzależniona jest też od prowadzenia przez niego stosownych ewidencji.

Przy eksporcie bezpośrednim, jeżeli przed złożeniem deklaracji podatkowej podatnik nie posiada tego doku­mentu, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji ani w deklaracji. Możliwość nie wykazania w tej deklaracji dostawy występuje tylko wtedy, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Jeśli podatnik nie posiada tego dokumentu, musi wykazać tę dostawę ze stawką krajową w tym miesiącu. Gdy podatnik mógł nie wykazać tej dostawy - wykazuje ją w okresie następ­nym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania wymienionego do­kumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu po­przednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na teryto­rium kraju. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru po­za terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym upoważnia podatnika do doko­nania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Przy eksporcie pośrednim, jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny wyjścia potwierdził wywóz tych towarów - wykazuje tę dostawę ze stawką 0%. Z dokumentu tego musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Gdy podatnik nie posiada tego dokumentu - wykazuje tę dostawę ze stawką krajową. Nie istnieje możliwość - jak przy eksporcie bezpośrednim - niewykazywania tej dostawy w pierwszym miesiącu. Otrzymanie zaś przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym również upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.

Fakturę należy wystawić, jeśli tego żąda nabywca, choćby był osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jeśli jednak nie ma dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza granice Wspólnoty, sprzedawca nie powinien wykazywać na fakturze stawki zerowej (eksportowej), lecz właściwą dla dostawy krajowej. Później ew. można wystawić fakturę korygującą. Osoby fizyczne (“podróżni”), które nie posiadają miejsca stałego zamieszkania na terytorium Wspólnoty Europejskiej (np. z Białorusi, Ukrainy czy Rosji), mają natomiast prawo do otrzymania zwrotu VAT zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium Polski. Zgodnie z przepisami rozdziału VI ustawy o VAT, warunkiem zwrotu podatku podróżnym jest, by nabyte przez podróżnego towary zostały wywiezione poza terytorium Wspólnoty w stanie nienaruszonym w bagażu osobistym. System zwrotu VAT nie obejmuje nabycia paliw silnikowych. Poza tym zwrot podatku może być dokonany, tylko jeśli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym podróżny dokonał zakupu. Aby otrzymać zwrot podatku, podróżny, zgodnie z art. 128 ust. 2 ustawy o VAT, powinien przedstawić imienny dokument wystawiony przez sprzedawcę. Z dokumentu tego powinna wynikać kwota podatku zapłaconego przy zakupie danego towaru, a także powinien być do niego dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej. Wspomniany dokument musi zawierać potwierdzenie, że towar został wywieziony poza terytorium Wspólnoty. Potwierdzeniem jest zazwyczaj stempel urzędu celnego, zaopatrzony w numerator.

<>

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Eksport z kasą fiskalną

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
  • Z. Wiśniewski

    ocena usługi:

    Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
  • Renata

    ocena usługi:

  • Damian

    ocena usługi:

  • Zbyszek

    ocena usługi:

    Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
  • Sławomir

    ocena usługi:

    Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
  • Wiesława

    ocena usługi:

    Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
  • Adam

    ocena usługi:

    Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
  • Dorota

    ocena usługi:

    polecam, szybko i konkretnie
  • Anna

    ocena usługi:

  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Halina

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
  • Adam

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
  • Piotr

    ocena usługi:

    jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane