Racjonalne wydatkowanie środków na cele ochrony przeciwpożarowej

Jakie zmiany w wydatkowaniu środków finansowych na ochronę przeciwpożarową wprowadzono?

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej zmienia zasady wydatkowania środków finansowych przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń. Chodzi o racjonalne i efektywne wydatkowanie środków finansowych na ochronę przeciwpożarową i równomierne wsparcie wszystkich jednostek. 

Dotychczas zakłady ubezpieczeń były zobowiązane do przekazywania na cele związane z ochroną przeciwpożarową 10% sumy wpływów uzyskanych z tytułu ubezpieczenia od ognia. Połowa tej kwoty trafiała do komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, a reszta ‒ do Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

W nowelizacji wysokość współczynnika procentowego, określającego wysokość środków przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń nie ulega zmianie. W ustawie wprowadzono zmianę sposobu dystrybucji środków, polegającą na przyjęciu zasady, że wszystkie środki pochodzące od zakładów ubezpieczeń, będą trafiały najpierw do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Znowelizowany art. 38 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej stanowi, że zakłady ubezpieczeń będą obowiązane przekazywać Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej 10% sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia na uzasadnione potrzeby jednostek ochrony przeciwpożarowej, w szczególności na zapewnienie gotowości bojowej tych jednostek, budowę i modernizację obiektów strażnic, badania naukowe i działalność racjonalizatorską w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i przeciwdziałania innym zagrożeniom, a także propagowanie bezpieczeństwa pożarowego.

Porady prawne

Środki finansowe, otrzymane z zakładów ubezpieczeń, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej będzie przekazywał w wysokości:

  • 50 % – ochotniczym strażom pożarnym;
  • 50 % – jednostkom ochrony przeciwpożarowej, którymi są: jednostki organizacyjne PSP, jednostki organizacyjne wojskowej ochrony przeciwpożarowej, zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze, gminne zawodowe straże pożarne, powiatowe, miejskie i zawodowe straże pożarne, terenowe służby ratownicze i inne jednostki ratownicze.

Całość środków, płaconych obowiązkowo przez zakłady ubezpieczeń na ochronę przeciwpożarową, przekazywana będzie więc do komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, który 50% przekaże Ochotniczej Straży Pożarnej, a 50% ‒ jednostkom ochrony pożarowej.

Minister właściwy ds. wewnętrznych określi w drodze rozporządzenia sposób i tryb rozdziału środków, „mając na względzie zapewnienie skutecznego funkcjonowania jednostek ochrony przeciwpożarowej”.

Od kiedy obowiązują nowe zasady?

Ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej weszła w życie 5 lipca 2017 r.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika