Prawo pracy: Czas pracy - Artykuły (strona: 3)

Zasady świadczenia pracy w porze nocnej, niedziele i święta

5.3.2012

Co jeśli pracodawca, w swoich najbardziej skrytych marzeniach chciałby, aby pracownik wykonywał swoje obowiązki bez przerwy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu? Najlepiej dla pracodawcy aby pracownik czynił to za darmo, a nawet do całego interesu dopłacał. Taki sen (czy też koszmar) nieraz (...)

Systemy czasu pracy

3.6.2011

W prawie pracy wymiar czasu pracy i jego rozkład nie są uregulowane w sposób jednolity. Podstawową normą czasu pracy, którą przewiduje Kodeks pracy, jest czas nie przekraczający 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie (...)

Czas pracy kierowców - zakres pojęcia czasu pracy

16.3.2011

Artykuł dotyczy zdefiniowania pojęcia czasu pracy na gruncie Ustawy o czasie pracy kierowców (Dz.U. 2004.92.879 ze zm.). Jest to kolejny z serii artykułów traktujących o czasie pracy kierowców.

Dodatkowe dni wolne od pracy

22.3.2010

Czy za święto przypadające w niedzielę 15 sierpnia, Święto Wniebowzięcia NMP, przysługuje dodatkowy dzień wolny? Czy wiesz już wszystko o dniach wolnych od pracy? Masz wątpliwości, czy pracodawca powinien udzielić Ci dodatkowego dnia wolnego od pracy w zamian za święto przypadające w (...)

Ustawa o czasie pracy kierowców

18.11.2009

Ustawa o czasie pracy kierowców, Dz.U. 2004.92.879, reguluje zagdnienia zwiazane z definicją czasu pracy, dyzurów, okresów odpoczynku, przerw oraz wiele innych istotnych z punktu widzenia szeroko pojetego transportu drogowego.

Czas pracy lekarzy - pracowników zakładów opieki zdrowotnej

25.2.2009

Czas pracy lekarzy uregulowany jest w sposób szczególny odbiegający od regulacji zawartej w Kodeksie pracy dotyczącej czasu pracy osób świadczących pracę na podstawie umowy o pracę. Lekarzy obowiązują inne normy i wymiary czasu pracy niż przewidziane w Kodeksie pracy oraz inaczej uregulowana (...)

Potwierdzenie wypłaty wynagrodzenia - opinia prawna

30.12.2008

Zagadnienie sposobu wypłacania pracownikom wynagrodzenia może normować układ zbiorowy, regulamin wynagrodzenia bądź indywidualnie umowa o pracę. W omawianym przypadku zakładamy, że w żadnych z nich nie ma mowy o potrzebie pokwitowania wypłaty przez pracownika. Nie istnieje przepis mówiący (...)

Czas pracy w ruchu ciągłym - opinia prawna

16.7.2008

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Ustawodawca zdecydował, że nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie (...)

Szkolenia a czas pracy - opinia prawna

14.3.2008

Jestem pracownikiem działu marketingu. W zeszłym tygodniu pracodawca skierował cały nasz zespół na szkolenie z zakresu technik negocjacji, które odbywało się w piątek i w sobotę. W piątek szkolenie było przeprowadzane w siedzibie naszej firmy, a w sobotę (wtedy biuro jest zamknięte) w (...)

Pozakodeksowe obowiązki członków zarządu spółki

4.9.2007

Na członka zarządu spółki, prócz obowiązków przewidzianych w Kodeksie spółek handlowych, nałożone są liczne obowiązki wynikające z ustaw szczególnych. Artykuł niniejszy stanowi syntezę głównych, pozakodeksowych obowiązków członków (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika