Prawo cywilne: Użytkowanie wieczyste - Zmiany w prawie

Zmiany w PCC i użytkowaniu wieczystym

25.7.2023

Zmiany w podatku PCC, możliwość kupna gruntów przez przedsiębiorców mających je dotychczas w użytkowaniu wieczystym oraz wsparcie Społecznych Agencji Najmu (SAN) – to nowe rozwiązania, które znalazły się w ustawie podpisanej dziś przez Prezydenta.

Od użytkowania wieczystego do własności...

26.5.2023

Sejm przyjął ustawę wprowadzającą nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcy. Jednoczenie zniesiony zostanie podatek 2% PCC dla osób kupujących pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wyższa będzie stawka podatku w przypadku (...)

Rozwiązanie umowy o ustanowienie użytkowania wieczystego

21.5.2023

Wyrokiem z 17 marca 2023 r. (sygn. II CSKP 1005/22) Sąd Najwyższy uwzględnił skargę kasacyjną powódki (gminy) i uchylił zaskarżony wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, w którym – w następstwie zmiany wyroku Sądu Okręgowego – oddalone zostało powództwo (...)

Grunty dla przedsiębiorców

21.4.2023

W Sejmie jest rządowy projekt ustawy wprowadzający nowy, rynkowy model odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu. Rząd stopniowo eliminuje użytkowanie wieczyste w Polsce.

Reforma użytkowania wieczystego

26.11.2022

Ministerstwo Rozwoju i Technologii kończy prace nad nowym, rynkowym modelem odpłatności za grunt sprzedawany użytkownikowi wieczystemu – przedsiębiorcom, organizacjom społecznym i obywatelom. Nowe przepisy mają przyczynić się do zwiększenia aktywności inwestorów.

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

24.6.2019

Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), jeżeli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) sprzeda grunt na realizację (...)

Bedą zmiany w przekształceniu użytkowania wieczystego we własność

1.4.2019

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotuje pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. To efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy. Celem zmian jest usprawnienie przekształcenia (...)

W pierwszym roku więcej czasu na opłatę przekształceniową

21.3.2019

Użytkownicy wieczyści gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe stali się właścicielami. Nie ma więc już opłaty za użytkowanie wieczyste, a termin na opłatę przekształceniową w pierwszym roku to 29 lutego 2020 r. Jeśli nie otrzymaliśmy jeszcze zaświadczenia i mamy wątpliwości, (...)

Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...

30.12.2018

Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę „wieczystego”? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania (...)

Powództwo właściciela przerywa bieg zasiedzenia

17.4.2018

Wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości przez osobę niebędącą jej właścicielem przeciwko posiadaczowi samoistnemu nie przerywa biegu zasiedzenia przez niego własności tej nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Krajowy Zasób Nieruchomości

31.8.2017

Utworzony zostanie Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa, przeznaczając je pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem Rady Ministrów), w formule najmu lub najmu z opcją (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika