Podział spadku w testamencie

Odpowiedzi w temacie (0)

karena_karena

14.4.2019

Witam serdecznie - mam pytanie w zakresie prawa spadkowego. W lutym zmarła moja mama która pozostawiła własnoręcznie napisany testament. Nie był sporządzony u notariusza tylko napisała go samodzielnie. Jest w nim zapis o 2 nieruchomościach - jednej, której była w całości właścicielem oraz drugiej którą odziedziczyłyśmy po ojcu w 1/3 części (mama, ja i siostra). W testamencie jest zapisane 2 rzeczy: 1. że nieruchomość której mama była właścicielem w całości (de facto jest to nieruchomość w której zamieszkiwaliśmy razem z mamą) mam dostać ja, z tym że muszę oddzielić z tej parceli działkę dla siostry o powierzchni 100m2, 2. iż ja mam się zrzec swojej części nieruchomości odziedziczonej po ojcu na rzecz siostry. Proszę o poradę od czego mamy zacząć? Jak to wszystko przeprowadzić prawnie, żebym mogła oddzielić siostrze działkę i zrzec się swojego udziału w spadku po ojcu na rzecz siostry. Dziękuję bardzo za pomoc

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 28.8.2018

  Kto dziedziczy spadek w przypadku braku testamentu?

  Jeśli spadkodawca nie sporządził testamentu albo jego testament okazał się nieważny, czy też testament został odwołany przez spadkodawcę bądź powołany do spadku w testamencie spadkobierca (...)

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 8.12.2016

  Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

  Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)