e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 11 Lipiec 2002

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Alimenty płacone w naturze

  Czy istnieje możliwość spełniania obowiązku alimentacyjnego nie poprzez przekazywanie pieniędzy matce dziecka, lecz poprzez udokumentowane nakłady na rzecz dziecka: kupowanie mu ubrań, książek, żywności itp.

 • Indywidualne tablice rejestracyjne

  Czy po wypadku samochodowym, tablice rejestracyjne o wyznaczniku indywidualnym można używać do innego samochodu? Czy są one przypisane do osoby czy do samochodu?

 • Jaką część spadku stanowi zachowek w przypadku kiedy jednemu z dwojga dzieci ojciec nic nie zapisze?

  Jaką część spadku stanowi zachowek w przypadku kiedy jednemu z dwojga dzieci ojciec (matka nie żyje) nic nie zapisze?

 • Uzyskanie prawa do renty a odprawa rentowa

  Pracownica po chorobie otrzymała z dniem 01.01.2002 r. rentę z tytułu niezdolności do pracy. Nie rozwiązała jednak stosunku pracy pracując nadal na 1/12 etatu. Nie pobrała w związku z tym odprawy rentowej. Ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej dalsze zatrudnienie złożyła wypowiedzenie (...)

 • Opieka nad dzieckiem zamiast alimentów

  Czy zgodnie z art. 135 par.2 k.r.o. mogę wnioskować o wykonywanie obowiązku alimentacyjnego częściowo poprzez opiekę nad dzieckiem podczas weekendów? (przebywanie syna u mnie w domu od piątkowego popołudnia do niedzieli).

 • Uiszczenie różnicy zasądzonych alimentów

  Zgodnie z wyrokiem sądowym z czerwca br. zostałem zobowiązany do wypłaty podwyższonych alimentów na córkę od września ubiegłego roku (wtedy była żona złożyła pozew). W ubiegłym roku płaciłem regularnie alimenty w kwocie wyższej o 11% aniżeli powinienem (mam na to pokwitowania). Czy (...)

 • Zdarzenie losowe a ubezpieczenie

  Jaka jest dokładna definicja zdarzenia losowego? Mam sytuację, w której sprawca szkody mający wykupioną polisę OC złożył oświadczenie, że jest winny powstałej szkody, ubezpieczalnia dokonała wyceny, po czym stwierdziła, że nie bierze odpowiedzialności gdyż było to zdarzenie losowe.

 • Definicja czynu przepołowionego

  Wiem, że to może to brzmi śmiesznie...ale ja się tym ogromnie przejęłam. Wczoraj w hipermarkecie X podczas zakupów (kupiłam parę wartościowych rzeczy) ale ....ukradłam majtki w cenie 1.50 zł. Naprawdę nie wiem, czemu to zrobiłam...W każdym razie złapano mnie. Miałam zapłacić tylko (...)

 • Legalizacja gaśnicy samochodowej

  Posiadam niespełna dwuletni samochód osobowy, a w nim na wyposażeniu oryginalną gaśnicę halonową, na którą producent wystawił pięcioletnią gwarancję. Czy miał rację policjant, który w trakcie rutynowej kontroli drogowej stwierdził, że niezależnie od gwarancji, gaśnica musi być co (...)

 • Niestawiennictwo świadka a zagraniczny urlop

  Czy jeśli dostanę wezwanie do sądu w charakterze świadka zdarzenia i rozprawa będzie przewidziana w terminie, w którym zaplanowałam sobie urlop za granicą, to czy mogę się nie stawić na tę rozprawę? Jaki byłby tego efekt? Chcę nadmienić, że nie dysponuję żadnymi kwitami ani potwierdzeniami (...)

 • Zbycie użytkowania wieczystego

  Co jest przedmiotem kupna w przypadku cywilnej przedwstępnej umowy kupna-sprzedaży nieruchomości z księgą wieczystą? Obecny właściciel w umowie notarialnej ma napisane, ze kupuje grunt od gminy w użytkowanie wieczyste na 99 lat.

 • Urlop dziekański a alimenty

  Jeżeli osoba będąca na studiach i otrzymująca alimenty od jednego z rodziców weźmie dziekankę, z przyczyny wyjazdu za granice w celu nauki języka, to osoba płacąca alimenty ma obowiazek płacić je dalej, do czasu ukończenia studiów czy nie?

 • Odpis aktu małżeństwa dla osoby trzeciej

  Posiadając prawomocny wyrok z klauzulą wykonalności mogę zwrócić się do urzędu stanu cywilnego o wydanie odpisu aktu małżeństwa dłużnika. Czy urząd na podstawie pisma wyda mi w/w odpis? Czy taką sprawę można dokonać korespondencyjnie?

Interpretacje podatkoweAkty Prawne • Dziennik Ustaw Poz. 933 z 2002

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 lipca 2002 r. sygn. akt U. 7/01.

 • Dziennik Ustaw Poz. 932 z 2002

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 lipca 2002 r. sygn. akt P. 11/01.

 • Dziennik Ustaw Poz. 931 z 2002

  Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia Taryfy celnej.

 • Monitor Polski Poz. 464 z 2002

  Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 czerwca 2002 r. o przyjętych i odrzuconych sprawozdaniach wyborczych komitetów wyborczych uczestniczących w wyborach do Sejmu i do Senatu.

 • Monitor Polski Poz. 463 z 2002

  Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 3 czerwca 2002 r. w sprawie sprawozdania o źródłach pozyskania środków finansowych przez partię polityczną Porozumienie Centrum.

 • Monitor Polski Poz. 462 z 2002

  Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 20 maja 2002 r. w sprawie sprawozdań o źródłach pozyskania środków finansowych przez partie polityczne i Fundusz Wyborczy oraz o wydatkach poniesionych ze środków Funduszu Wyborczego.