Lipiec Rok 2015 - Informacje

Co to jest stalking? Policja i NASK wyjaśniają i ruszają z akcją

30.7.2015

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, NASK i Policją ruszają z akcją informacyjną przypominającą o problemie stalkingu w sieci. Chcą promować takie korzystanie z sieci, które nie szkodzi innym osobom. Policja zapowiada też skuteczniejszą walkę z przestępstwami popełnianymi w internecie.

Inwestycje KGHM z ulgą w podatku od kopalin

28.7.2015

Premier Ewa Kopacz i Andrzej Czerwiński, minister Skarbu Państwa odwiedzili Hutę Miedzi Głogów, która jest częścią koncernu KGHM Polska Miedź, jednej ze strategicznych spółek Skarbu Państwa. Rozmawiali z zarządem spółki o strukturze podatku od kopalin oraz o polityce inwestycyjnej spółki.

Sieć klubów fitness pod lupą UOKiK. Jest interwencja

28.7.2015

Egzekwowanie jakichkolwiek opłat musi być poprzedzone doręczeniem konsumentowi wzorca umownego z ich wysokością - przypomniał UOKiK w decyzji w sprawie niezgodnych z prawem praktyk sieci Pure Health and Fitness. Spółka zobowiązała się do ich zaniechania

Jest projekt zmian w zasiłkach dla biznesmam

24.7.2015

Do Sejmu właśnie trafił wniosek o wydłużenie vacatio legis ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu choroby i macierzyństwa. Pod tą skomplikowaną nazwą kryje się nowe prawo, które może doprowadzić do wprowadzenia w Polsce zasiłków macierzyńskich w wysokości (...)

Zmiany w Kodeksie wyborczym. Będzie przezroczysta urna i kamery

23.7.2015

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał we wtorek ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy. Nowelizacja zakłada m. in. wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych oraz daje możliwość rejestrowania czynności komisji wyborczej przy pomocy takich urządzeń jak kamera.

CBA na tropie afery przetargowej?

23.7.2015

Chodzi o firmy ubiegające się o realizację inwestycji w związku z postępowaniami przetargowymi na budowę dróg krajowych.

Przed wakacjami - co warto wiedzieć? Zobacz, co radzi UOKiK

22.7.2015

Noclegi, transport, wizy, ubezpieczenie - to tylko część spraw, które musimy załatwić zanim wyruszymy na wakacje. O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypomina dzisiaj 36 instytucji biorących udział we wspólnej akcji: Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

Wyprzedaże trwają, dlatego UOKiK przypomina prawa konsumentów

21.7.2015

Ubrania przecenione nie podlegają reklamacji - sprzedawca, który informuje o tym klientów - łamie prawo. Rzecz kupioną na wyprzedaży można reklamować, ale już jej zwrot zależy tylko od dobrej woli sprzedawcy. Przypominamy o prawach korzystających z wyprzedaży.

Od jesieni będzie mniej zadłużonych

20.7.2015

Nowe przepisy pozwolą wszystkim, którzy otrzymali wraz ze spadkiem dług i go przyjęli, ograniczyć dziedziczenie długów do wartości otrzymanego majątku.

Kary za kolejowy kartel

16.7.2015

Nieuprawnione dzielenie się klientami, wymiana poufnych informacji, ustalanie cen poza grą rynkową – to główne zarzuty, jakie spowodowały nałożenie przez Komisję Europejską prawie 50 mln euro grzywy na trzy firmy kolejowe.

NIK o realizacji zamówień publicznych

16.7.2015

NIK oceniła działania 13 jednostek sektora finansów publicznych(urzędów i spółek), w związku z udzielaniem zamówień publicznych na usługi zewnętrzne.

NIK wytyka błędy w polityce prorodzinnej państwa

14.7.2015

W ocenie NIK państwo polskie nie wypracowało całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, koncentrując działania na doraźnie wprowadzanych rozwiązaniach, bez zapewnienia odpowiedniej koordynacji.

Komisja Europejska na straży prawa

10.7.2015

Środowisko, transport, a także rynek wewnętrzny i usługi to obszary polityki, w których w 2014 r. najczęściej dochodziło do wszczęcia formalnych postępowań w sprawie uchybienia.

Biura podróży pod lupą. Ważna decyzja UOKiK

9.7.2015

Organizatorowi wycieczki nie wolno całkowicie wyłączyć swojej odpowiedzialności za rzeczy klienta zagubione podczas imprezy - stwierdził UOKiK. Studencki Klub Turystyczny w Warszawie zdecydował się na zmianę praktyk zakwestionowanych przez Urząd.

Komisja Europejska pyta jakiej chcesz telewizji

8.7.2015

Jak w epoce cyfrowej możemy ulepszyć przepisy UE dotyczące telewizji i audiowizualnych usług medialnych na żądanie? W jaki sposób wspierać europejską twórczość, pobudzać różnorodność kulturową, promować bezpieczny dostęp do informacji i regulować rynek reklamy w internecie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika