Maj Rok 2019 - Informacje

Lepsza gospodarka śmieciowa?

31.5.2019

Rządowy projekt przewiduje usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Chodzi m.in. o zwiększenie kontroli gmin nad sposobem gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zwiększenie selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Walki ze smogiem ciąg dalszy...

31.5.2019

Rząd zaproponował rozwiązania, których celem jest wzmocnienie systemu nadzoru i kontroli nad wprowadzanymi do obrotu kotłami na paliwo stałe o znamionowej mocy cieplnej nie większej niż 500 kW, tj. takich, które są powszechnie używane przez gospodarstwa domowe, a (...)

Młodzi Twórcy w sieci

31.5.2019

Eksperci NASK przygotowali i przeprowadzili badanie dotyczące młodych twórców internetowych. Ankieterzy porozmawiali z setką młodych, pozytywnie zaangażowanych blogerów, vlogerów, YouTuberów. Zapytali o ich pasje, źródła motywacji oraz doświadczenia związane (...)

Odliczenie VAT z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych

30.5.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał 2 maja 2019 r. wyrok w polskiej sprawie prejudycjalnej C-225/18 - Grupa Lotos. TSUE rozpatrywał w nim zgodność z prawem unijnym przepisów ustawy o VAT, wyłączających z prawa do odliczenia kwotę podatku naliczonego (...)

Kary za cofanie liczników w autach

30.5.2019

Za „przekręcenie” licznika w samochodzie można trafić nawet na 5 lat do więzienia. 25 maja 2019 r. weszły w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w Kodeksie karnym, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych (...)

Zgłoś niedozwoloną praktykę dot. delegowania pracowników

30.5.2019

MPiT zachęca przedsiębiorców do zgłaszania wszelkich barier napotkanych na rynkach innych państw członkowskich. Szczególnie dotyczy to delegowania pracowników. Skargi te posłużą do opracowania Czarnej Księgi dot. bezprawnych praktyk utrudniających delegowanie pracowników, (...)

Przekształcenie OFE w IKE coraz bliżej

29.5.2019

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne trafił właśnie do uzgodnień i konsultacji publicznych.

Nowa Ordynacja podatkowa

29.5.2019

Nowa Ordynacja podatkowa przewiduje większą ochronę praw podatnika w jego kontaktach z administracją podatkową oraz zwiększenie efektywności i skuteczności poboru podatków.

Płaca minimalna w górę?

29.5.2019

2450 złotych w 2020 roku – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedłożyło Radzie Ministrów propozycję minimalnego wynagrodzenia.

Będzie Rzecznik Praw Podatnika?

28.5.2019

Gwarantem ochrony praw podatników będzie Rzecznik Praw Podatnika, który ma wspierać zmianę i tworzenie nowych standardów funkcjonowania administracji skarbowej. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Rzeczniku Praw Podatnika, przedłożony przez ministra finansów. W (...)

Jakie reformy przewiduje Krajowy Program Reform?

28.5.2019

Reforma Prawa zamówień publicznych, ograniczenie zatorów płatniczych, upowszechnienie płatności bezgotówkowych – to tylko niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które pojawiają się wśród zadań wskazanych (...)

Wyższe standardy w placówkach opieki

28.5.2019

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat za pobyt w domach pomocy społecznej – to najważniejsze zmiany, (...)

Na drogowskazach nazwy zagranicznych miast po polsku

27.5.2019

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek podawania na tablicach przeddrogowskazowych, tablicach szlaku drogowego oraz drogowskazach tablicowych nazwy dużego zagranicznego miasta, do którego prowadzi droga, w języku polskim i w języku oryginalnym. 

Wkrótce mobilne kontrole drogowe

27.5.2019

W projekcie wprowadzono możliwość przeprowadzania szczegółowych drogowych kontroli technicznych w mobilnych stacjach kontroli drogowej i w wyznaczonych punktach przeprowadzania kontroli drogowych. Proponowana nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek posiadania przez kierowcę wykonującego (...)

Trener pracy wsparciem osób niepełnosprawnych

27.5.2019

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym odpowiada na potrzebę objęcia szczególnym wsparciem tych grup osób niepełnosprawnych, które mają największe trudności w samodzielnym znalezieniu, podjęciu i utrzymaniu zatrudnienia.

Dofinansowanie na usługi opiekuńcze

26.5.2019

Rozwój usług opiekuńczych to szansa na dłuższe życie w lepszym zdrowiu. W ramach programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” edycja 2019 finansowanego z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie na łączną kwotę (...)

Narodowa Strategia Onkologiczna w walce z rakiem

25.5.2019

Celem nowej stawy jest stworzenie ram prawnych umożliwiających opracowanie i przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej – dokumentu o charakterze kompleksowym i długookresowym, stanowiącego odpowiedź na wzrost zachorowań i śmiertelności na choroby nowotworowe w Polsce.

Koniec ustalania profilu pomocy

24.5.2019

Dzięki nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia powiatowe urzędy pracy nie będą już musiały ustalać profilu pomocy dla każdego bezrobotnego. Teraz urząd pracy będzie mógł zastosować wobec bezrobotnego dowolne formy pomocy przewidziane w ustawie, bez ograniczeń wynikających (...)

Prawo ochrony środowiska do zmiany

23.5.2019

Za wprowadzanie na polski rynek tzw. kopciuchów będą grozić kary, a Inspekcja Handlowa zyska konkretne uprawnienia w walce z handlem kotłami na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów – zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji (...)

Urząd zadzwoni do petenta...

22.5.2019

Czekasz na dokumenty z urzędu? Załatwiasz jakąś sprawę i chcesz, by urzędnik poinformował Cię, że wszystko jest gotowe? Chcesz, by urząd przypomniał Ci, że Twój dowód osobisty wkrótce straci ważność? Dzięki powstającemu właśnie Rejestrowi Danych Kontaktowych (RDK) (...)

Skutek prawny wyburzenia lokalu

21.5.2019

Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością dwóch lokali, przekształcają się w udziały we współwłasności gruntu (...)

Obniżka podatku od wydobycia miedzi i srebra

20.5.2019

Nowelizacja przepisów obniża o 15% stawki podatku od wydobycia miedzi i srebra poprzez zmniejszenie współczynników przyjmowanych do obliczania stawki podatku od ich wydobycia. Bez zmian pozostaną maksymalne i minimalne stawki podatku. Największym płatnikiem tego podatku jest (...)

Przeciwdziałanie zatorom płatniczym

19.5.2019

Główne rozwiązania rządowego projektu to: skrócenie terminów zapłaty; uprawnienie prezesa UOKiK do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory; obowiązek dla największych firm raportowania do MPiT swoich praktyk płatniczych; ulga na złe długi w PIT (...)

500plus rozszerzone

19.5.2019

1 lipca 2019 roku wejdzie w życie ustawa w nowym kształcie. Zmiana ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci przewiduje m.in. zniesienie kryterium dochodowego przy przyznawaniu świadczenia wychowawczego.

Przepisy dotyczące podwójnej jakości

19.5.2019

Parlament Europejski zagłosował za rozwiązaniami w sprawie podwójnej jakości produktów. Oznacza to lepszą ochronę konsumentów i rozsądne prawo dla polskich przedsiębiorców. 

Propozycje dla branży cyberbezpieczeństwa

18.5.2019

Przedsiębiorcy wskazali główne wyzwania, jakie spotykają podczas stosowania ustawy. Po wysłuchaniu uwag Ministerstwo zaproponowało przygotowanie zmiany w rozporządzeniu o wymogach technicznych, która umożliwi w większym stopniu stosowanie zabezpieczeń fizycznych adekwatnych do (...)

Jakich odsetek nie można zastrzegać w umowie?

18.5.2019

Niedopuszczalne było zastrzeganie odsetek umownych za opóźnienie wyższych niż odsetki maksymalne określone w art. 395 § 2[1] Kodeksu cywilnego, również przed 1 stycznia 2016 r. - uznał Sąd Najwyższy.

17 maja 2019 r. - Dzień Osób z Niepełnosprawnością

17.5.2019

W Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem pod hasłem \"Żyj aktywnie!\" organizowane będą w wielu miastach w całej Polsce spotkania z ekspertami ZUS, NFZ, PFRON, Biura Rzecznika Praw Pacjenta, ITS oraz przedstawicielami lokalnych organizacji i fundacji działających na (...)

Wysoki wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne

16.5.2019

Podpisałam obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Wynosi on 109,2 i jest to jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach – ogłosiła podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami (...)

Zaniechanie poboru PIT

16.5.2019

Zaniechaniem poboru podatku dochodowego od osób fizycznych objęto dochody (przychody) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF).

100-latki są wśród nas

15.5.2019

W Polsce obserwujemy zjawisko starzenia się społeczeństwa. Rośnie udział populacji w wieku poprodukcyjnym, a maleje udział populacji w wieku produkcyjnym i przedprodukcyjnym.

Bezwzględna walka z pedofilią!

15.5.2019

Za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat,  najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, ohydne zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać, koniec z karami „w zawiasach” dla zwyrodnialców, ochroną karną przed (...)

Kara za niechciane telefony z zaproszeniami

15.5.2019

Spółka Smak i Zdrowie (dawniej Philipiak Polska) dzwoniła do konsumentów, mimo że się na to nie zgodzili. Urząd nałożył za to karę finansową. Przedsiębiorco - zgodę klienta musisz mieć zanim do niego zadzwonisz.

Kolejny wyrok SN w sprawie tzw. kredytów frankowych

14.5.2019

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2019 r. skargi kasacyjnej powodów w sprawie z powództwa kredytobiorców przeciwko bankowi o zapłatę uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania (sygn. I CSK 242/18).

Nie można wyłączyć sędziów niewyznaczonych do rozpoznania sprawy

14.5.2019

W dniu 8 maja 2019 r. Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych rozpoznał (sygn. akt I NSPO 1/19) wniosek o wyłączenie wszystkich (wymienionych z nazwiska) sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z powodu wskazanych bliżej we wniosku okoliczności, które (...)

Emerytury poniżej najniższych...

14.5.2019

W ostatnich latach, rośnie liczba emerytur niższych od najniższych, czyli tych których nie obejmuje systemowa gwarancja polegająca na dopłacie do emerytury najniższej (zwanej też minimalną), która przysługuje tylko tym emerytom którzy wypracowali minimalny staż uprawniający (...)

Matury w toku

10.5.2019

Dzięki zmianie przepisów oświatowych oraz zawieszeniu strajku nauczycieli, egzaminy maturalne, mimo przeciwności, trwają.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika