Czerwiec Rok 2019 - Informacje

Nowe zasady na szpitalnych oddziałach ratunkowych

30.6.2019

1 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów i lepszą organizację pracy personelu medycznego, zostaną wdrożone nowe rozwiązania na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Rozporządzenie m.in.: (...)

Nawozy na rynku...

30.6.2019

Na podstawie nowych przepisów na rynek Unii Europejskiej będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy i produkty nawozowe, które spełniają unijne wymogi w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Przepisy te mają wpłynąć na zwiększenie asortymentu produkowanych nawozów i produktów (...)

Wyrok TK korzystny dla opiekunów osób niepełnosprawnych

30.6.2019

26 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie (sygn. SK 2/17) w sprawie skargi dotyczącej wyłączenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w stosunku do osób pobierających rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zmiany w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy

29.6.2019

Od lipca br. zniesiony zostanie wymóg ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę funkcjonariuszy Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i SOP. Funkcjonariusze otrzymają także pełnopłatne nadgodziny. To wypełnienie zapisów porozumienia z listopada 2018 r. zawartego (...)

Reforma prawa karnego odesłana do Trybunału Konstytucyjnego

29.6.2019

28 czerwca 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, działając na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji RP, podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz (...)

Obrót bronią uregulowany

28.6.2019

Nowe przepisy mają umożliwić lepszą kontrolę obrotu bronią i amunicją, a także wdrożenie Systemu Rejestracji Broni (SRB). Dostosowują polskie prawo do dyrektywy Rady Unii Europejskiej, która wprowadza obowiązek prowadzenia skomputeryzowanego systemu rejestracji danych o każdej broni (...)

Większa kontrola zanieczyszczeń powietrza

28.6.2019

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć eliminowanie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in. pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5, dwutlenkiem azotu i benzopirenem. 

Krok w budowie europejskiego cyberbezpieczeństwa

27.6.2019

Wzmocnienie roli Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz utworzenie ram dla wspólnych europejskich programów certyfikacji cyberbezpieczeństwa oprogramowania, urządzeń i usług – to główne cele nowego unijnego prawa.

Opieka zdrowotna nad uczniami w każdej szkole

27.6.2019

Celem ustawy jest zapewnienie równego dostępu do opieki zdrowotnej w szkole bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych udzielanych w ramach tej opieki.

PIT zero dla młodych

26.6.2019

Likwidacja 18 proc. PIT dla pracowników do 26 roku życia – jest przedmiotem proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych. Regulacja ta ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby (...)

Nowelizacja ustawy o OZE

26.6.2019

Rządowy projekt przewiduje realizację dodatkowych działań zmierzających do osiągnięcia 15 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto do 2020 r. Założono także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego.

Powszechny spis rolny w 2020 r.

25.6.2019

Rządowy projekt ustawy zapewnia podstawy prawne do przeprowadzenia powszechnego spisu rolnego w 2020 r. przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Spis ma być przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce (...)

Projekt ustawy Dostępność Plus

25.6.2019

W urzędach znikną bariery architektoniczne i cyfrowe, powstanie Fundusz Dostępności, z którego finansowane będą usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami, każdy będzie mógł się poskarżyć na brak dostępności – między innymi takie rozwiązania (...)

Polska chce aktywnej polityki przemysłowej w UE

25.6.2019

Wykorzystanie pomocy publicznej do wzmocnienia innowacyjności i konkurencyjności europejskiej gospodarki, rozwój sektora elektromobilności, zwiększenie wykorzystania wodoru w gospodarce czy wspieranie opracowania w UE godnej zaufania i etycznej Sztucznej Inteligencji – to niektóre (...)

Projekt nowego Prawa zamówień publicznych w przygotowaniach

24.6.2019

Zwiększenie liczby firm, w tym małych i średnich, startujących w przetargach; wydawanie pieniędzy w systemie zamówień publicznych w sposób efektywny - czyli tak, by uzyskiwać jak najlepsze produkty w konkurencyjnej cenie - oraz uwzględniający strategiczne cele państwa, m.in. wzrost (...)

Zmiany w programie Mieszkanie Plus i uwłaszczeniu

24.6.2019

Spółki Skarbu Państwa otrzymają pełną (100%) wartość nieruchomości przekazanych na potrzeby programu Mieszkanie Plus a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencja Mienia Wojskowego (AMW) niemal pełną (90%), jeżeli Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) sprzeda grunt na realizację (...)

Będzie jednak podatek od sprzedaży detalicznej?

23.6.2019

Wyrokiem z 16 maja 2019 r. w sprawach połączonych T-836/16 i T-624/17 Polska przeciwko Komisji Sąd Unii Europejskiej stwierdził nieważność decyzji Komisji dotyczących podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Jego zdaniem, Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc (...)

Prokuratury niemieckie nie mogą wydać europejskiego nakazu aresztowania?

23.6.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 27 maja 2019 r. wydał wyroki w sprawach połączonych C-508/18 OG (Prokuratura w Lubece) i C-82/19 PPU PI (Prokuratura w Zwickau), oraz wyrok w sprawie C-509/18 PF (Prokurator generalny Litwy). W jego ocenie prokuratury niemieckie nie zapewniają wystarczającej (...)

Prawo do unijnego znaku towarowego spółki adidas unieważnione

23.6.2019

Sąd Unii Europejskiej utrzymał w mocy unieważnienie prawa do unijnego znaku towarowego spółki adidas składającego się z trzech równoległych pasków nałożonych na produkt w dowolnym kierunku. Spółka adidas nie dowiodła, że znak ten uzyskał na całym obszarze Unii (...)

Nielegalne zniesienie użytkowania gruntów rolnych na Węgrzech

22.6.2019

Z wyroku TSUE wynika, że znosząc prawa użytkowania gruntów rolnych położonych na Węgrzech, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio obywatele innych państw członkowskich, Węgry uchybiły zobowiązaniom wynikającym z zasady swobodnego przepływu kapitału i prawa własności (...)

Niemiecka winieta sprzeczna unijnymi nomami

22.6.2019

Z wyroku TSUE wynika iż niemiecka winieta za użytkowanie dróg federalnych przez pojazdy samochodowe osobowe jest sprzeczna z prawem Unii. Opłata ta jest dyskryminująca, ponieważ jej ciężar ekonomiczny w praktyce spoczywa tylko na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych (...)

Łączenie kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności

21.6.2019

11 czerwca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny ogłosił orzeczenie dotyczące obowiązku objęcia węzłem kary łącznej kar pozbawienia wolności i ograniczenia wolności oraz orzeczenia kary łącznej pozbawienia wolności po „przeliczeniu” kary ograniczenia wolności na karę pozbawienia (...)

Egzekucja z nieruchomości a przedawnienie długu

21.6.2019

Trybunał Konstytucyjny odniósł się do kwestii prowadzenia egzekucji z nieruchomości w sytuacji, w której roszczenie wierzyciela uległo przedawnieniu, a właściciel nieruchomości obciążonej nie jest dłużnikiem osobistym.

Przełom w walce z lichwą

20.6.2019

Bezpieczne zakupy na raty, „chwilówki” bez zdzierstwa, koniec z odbieraniem mieszkań za niespłacone pożyczki o wielokrotnie niższej wysokości, limity kosztów dodatkowych i surowe kary za lichwę – to pakiet przełomowych zmian w prawie, które przygotowało (...)

Reforma polskich instytucji rozwojowych na ukończeniu

20.6.2019

Sejm pracuje obecnie nad rządowym projektem ustawy o systemie instytucji rozwoju to element realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dokument zakłada reformę i wzmocnienie efektywności polskich instytucji rozwojowych, których zadaniem są działania na rzecz podnoszenia konkurencyjności (...)

Elektroniczne skierowanie coraz szerzej stosowane

20.6.2019

E-skierowanie to kolejny dokument (po e-recepcie), w którym tradycyjna postać papierowa zostanie zmieniona na formę elektroniczną. Celem wdrożenia jest usprawnienie procesu realizacji zapisów na badania zarówno dla pacjentów, jak i lekarz. 

Kary za recepty...

19.6.2019

Ustawa z dnia 16 maja 2019 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw ma na celu ujednolicenie charakteru i wysokości kar z tytułu błędnego określenia poziomu refundacji (...)

Nowelizacja megaustawy

19.6.2019

Dzięki rządowemu projektowi ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. nowelizacji megaustawy, ma być łatwiej i taniej dotrzeć z szybkim internetem tam, gdzie dziś jest to nieopłacalne lub niemożliwe.

Podstawy skargi na wyrok sądu odwoławczego

18.6.2019

Określone w art. 539a § 3 k.p.k. podstawy skargi na wyrok kasatoryjny nie uprawniają – co do zasady - Sądu Najwyższego do badania naruszenia przez sąd drugiej instancji przepisów wyznaczających granice rozpoznania środka odwoławczego oraz granice możliwych następstw tego rozpoznania (...)

Nowości na PUE ZUS

17.6.2019

Od 8 czerwca  2019 r. na PUE ZUS udostępniono nowe funkcje dla płatników składek.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika