Marzec Rok 2023 - Informacje

Trzynasta emerytura w drodze...

30.3.2023

Milion seniorów swoje trzynastki otrzyma jeszcze marcu. Dodatkowe świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Dostaną je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób.

Zmiana umowy a umowna forma szczególna

30.3.2023

Wyrokiem z 26 stycznia 2023 r. (sygn. II CSKP 817/22) Sąd Najwyższy odniósł się do kwestii zmiany umowy, w której zastrzeżono formę szczególną dla wprowadzania zmian.

Zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku

29.3.2023

Rada UE przyjęła rozporządzenie określające bardziej rygorystyczne normy emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych. Nowe przepisy mają na celu ograniczenie emisji z transportu drogowego, który ma największy udział w emisjach pochodzących z transportu, oraz stanowią (...)

ZUS nie może kwestionować podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy...

29.3.2023

ZUS nie może kwestionować kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych. Przedsiębiorca (...)

Zawiadomienie o składce wypadkowej po raz kolejny na PUE ZUS

29.3.2023

ZUS udostępnił płatnikom składek na ich kontach na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2023/2024. Otrzymało je ponad 158 tys. płatników, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata (...)

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie przebiega dobrze

27.3.2023

Już ponad 9 tysięcy rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie. Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach 6 ekoschematów. Należy pamiętać, że o każdy z nich trzeba zawnioskować (...)

Koniec z nadużyciami przy interwencyjnym odbiorze zwierząt

27.3.2023

– Jesteśmy świadkami bezpardonowego ataku na polskie rolnictwo – stwierdził sekretarz stanu Rafał Romanowski, odnosząc się do zarzutów przedstawionych przez ugrupowanie Konfederacja wobec projektu dotyczącego zasad odbierania zwierząt przez organizacje społeczne. Sekretarz (...)

Rozliczenie CIT i sprawozdania finansowe - terminy

22.3.2023

Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że zeznania o wysokości osiągniętych dochodów lub poniesionych strat (...)

Mój Prąd 5.0 już w kwietniu

20.3.2023

W kwietniu 2023 r. zostanie uruchomiona kolejna edycja programu „Mój Prąd 5.0”, o czym poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 58 tys. zł.

Oznaczenia geograficzne unormowane

20.3.2023

Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o rejestracji i ochronie nazw pochodzenia, oznaczeń geograficznych oraz gwarantowanych tradycyjnych specjalności produktów rolnych i środków spożywczych, win lub napojów spirytusowych oraz o produktach tradycyjnych. Zawiera ona ona (...)

Rządowy Program Mieszkania Komunalne

20.3.2023

Kolejne samorządy i spółki miejskie otrzymają środki na stworzenie nowych mieszkań o niskim czynszu i wysokim standardzie. W rozdysponowanej właśnie transzy do 25 beneficjentów trafi 174,5 mln zł. Dzięki tym środkom zasoby gmin zasili 825 lokali mieszkalnych. W sumie aż 876 mln (...)

Wzmocniona ochrona odbiorców ciepła

19.3.2023

Od 1 marca do 31 grudnia 2023 r., obowiązuje wzmocniona ochrona odbiorców ciepła dla gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych i innych podmiotów zobowiązanych do zapewnienia dostaw ciepła do lokali mieszkalnych (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika