e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 26 Styczeń 2004

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Rozkład czasu pracy w sklepie

  Zatrudniam pracowników w sklepie spożywczym i ze względu na godziny otwarcia 7-21 konieczne są dwie zmiany. Na niektórych stanowiskach planuję pracę po 7 czy 7,5 godziny, tak że w ciągu tygodnia pracują przez 6 dni tj. 42 - 45 godzin. W następnym tygodniu staram się na bieżąco zmniejszać (...)

 • Pozew o zachowek

  Mojej żonie i jej przyrodniej siostrze przysługuje zachowek od jedynego spadkobiercy uczynionego w testamencie przez ich ojca. Wobec niemożności porozumienia się z jedynym spadkobiercą co do wysokości przysługującego zachowku, siostry zamierzają skierować do sądu pozwy o zachowek. Czy każda (...)

 • Naruszenie posiadania po podziale do korzystania

  Jestem współwłaścicielem nieruchomości, w której nie mieszkam. Mieszka w niej natomiast drugi współwłaściciel. Czy zamieszkały współwłaściciel ma prawo wkraczać na wydzieloną moja część posesji pod moją nieobecność? Czy mogę zabronić korzystania lub wchodzenia do mojej części?

 • Ustalenie adresu dłużnika

  Mam nakaz sądu na egzekucję długu (wynagrodzenie za pracę) od mojego byłego pracodawcy. Wyrok jest na osobę fizyczną (nie na firmę). 7 lat temu komornik umorzył ściąganie należności, gdyż nie potrafił lokalizować miejsca pobytu i zatrudnienia dłużnika. Czy mogę znowu oddać sprawę (...)

 • Wpis do kw po stwierdzeniu nabycia spadku

  Odziedziczyłam dom. Mam sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Czy w związku ze stwierdzeniem nabycia spadku - sąd powiadamia inne instancje o przejęciu przeze mnie spadku np. zgłasza o zmianę wpisu w księdze wieczystej?

 • Wyższe stawki czynszu za lokal użytkowy

  Kupiłem od spółdzielni lokal użytkowy umieszczony na parterze budynku mieszkalnego (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego). Spółdzielnia ustaliła dla lokali użytkowych stawkę eksploatacyjną dwa razy wyższą niż w przypadku lokali mieszkalnych. W związku z utrzymaniem (...)

 • Zabudowa zagrodowa - decyzja WZiZ

  Posiadam działkę mającą w poprzednim planie zagospodarowania status gruntu rolnego. Powierzchnia działki jest dużo mniejsza od średniej wielkości gospodarstwa w tej gminie. Zgodnie z nową ustawą, aby uzyskać zgodę na tzw. zabudowę siedliskową ostatni warunek musi być spełniony.Czy ustawa (...)

 • "Uśpienie" działalności spółki

  Spółka akcyjna znajduje się w stanie likwidacji, mimo iż proces likwidacji praktycznie jest zakończony, jednakże akcjonariusze stwierdzili, iż są zainteresowani utrzymać tą spółkę w stanie "uśpionym" (składane są na bieżąco zerowe deklaracje do urzędów skarbowych). Można się wobec (...)

 • Wznowienie działalności spółki

  W roku 1997 zarejestrowałem spółkę z o.o. Od dnia rejestracji spółka nie działa w żadnym zakresie. Chcielibyśmy rozpocząć działalność na podstawie tej rejestracji. Jakich formalności należy dokonać? Kapitał naszej spółki to 4.000 złotych.

Opinie prawneInterpretacje podatkowe