e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 1 Styczeń 2006

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zniesienie służebności drogi koniecznej

  Przez moją działkę, między budynkami ustanowiona jest służebność drogi dojazdowej do działki (grunt orny) sąsiada. Dwa lata temu sąsiad sprzedał część działki władnącej osobie trzeciej. Osoba ta dodatkowo kupiła działkę o szerokości około 7m przylegającą do mojej posesji w celu (...)

 • Definicja podzielnego i niepodzielnego świadczenia

  Czy można na konkretnym przykładzie jasno określić jaka jest różnica miedzy świadczeniem podzielnym a niepodzielnym w przypadku umowy o roboty budowlane? Sąd Najwyższy w sprawie IV CKN 821/00 orzekł, że świadczenie rzeczy oznaczonej co do tożsamości jest zawsze niepodzielne. Bez względu (...)

 • Umowa o dzieło a umowa zlecenie

  Czy można jako kryterium odróżnienia umowy o dzieło w rozumieniu art. 627 od umowy o świadczenie usług w rozumieniu art. 750 kc zastosować m.in. podzielność przedmiotu umowy w rozumieniu art. 379 par. 2 kc? Dzieło może mieć charakter zarówno podzielny (wyprodukowanie 10 stołów) jak i niepodzielny (...)

 • Czynności wykrywcze Policji

  Brat mojej żony uciekł przed sprawa karną ponad 10 lat temu doo USA i tam posiada zieloną kartę. Od jakiegoś może roku co miesiąc nawiedza mnie policja w moim domu i pyta o szwagra. W tamtym czasie nie był moim szwagrem, bo z jego siostrą ożeniłem się długo po jego ucieczce. Ponadto kupiliśmy (...)