Archiwum 8 Czerwiec 2006

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Zgoda na umieszczenie wizerunku wnętrza

  Prowadzę firmę, która świadczy usługi dekoratorskie. Dla większego prestiżu chciałbym stworzyć listę referencyjną klientów biznesowych, chciałbym także wykorzystywać fotografie wybranych dekoracji w celach reklamowych. Czy muszę mieć zgodę klienta na dopisanie jego firmy do listy referencyjnej (...)

 • Pozew o odsetki

  Wygrałem sprawę sądową o zapłatę z tytułu umowy najmu lokalu. Niestety w pozwie nie ująłem roszczenia o odsetki ustawowe. Jaki tryb będzie najprostszy i najtańszy w dochodzeniu roszczenia o odsetki?

 • Postępowanie egzekucyjne po drugiej licytacji

  Nieruchomość budynkowa nie została sprzedana przez komornika po jej oszacowaniu na 2/3 wartości. Jaka jest dalsza procedura? Czy komornik odstępuje od licytacji? Czy można ją sprzedać na zasadzie dogadania się z wierzycielem?

 • Wysokość kary za odtwarzanie muzyki w barze

  Prowadzę bar, w którym puszczam muzykę oraz telewizję. Miejsc dla klientów jest poniżej 100. Ile wynosi maksymalna kara (lub jakiego może być rzędu) wymierzona przez ZAIKS lub STOART za puszczanie muzyki i telewizji w moim barze w przypadku nie posiadania zezwolenia na odtwarzanie muzyki i tv (...)

 • Doręczenie w postępowaniu cywilnym

  Wysłałem pozew w trybie nakazowym przeciwko mojemu dłużnikowi, który zadłużył się prowadząc działalność gospodarczą. Sąd pozew przyjął i rozpoczął rozpatrywanie sprawy. Otrzymałem z sądu informację, iż przesyłka wysłana pozwanemu wróciła do sądu z adnotacją "adresat wyprowadził (...)

 • Koszty zastępstwa adwokackiego

  Moja firma posiada kilku dłużników. Aktualnie jesteśmy w trakcie wysyłania do nich ostatecznych wezwań do zapłaty. Chcielibyśmy wyszczególnić na tych wezwaniach wysokość kosztów takiego postępowania. Mamy zamiar zatrudnić do postępowania adwokata - na umowę zlecenie, gdzie będziemy (...)

 • Ustosunkowanie się do opinii biegłego

  Mój ojciec odwołał się od decyzji ZUS. W trakcie postępowania sądowego, sąd zarządził dowód z opinii biegłego. Aktualnie doręczono ojcu kopię tej opinii. Ojciec całkowicie zgadza się z tą opinią. Przesłano też do niego pismo w którym napisano, że ma 14 dni na to, aby ustosunkować (...)

 • Określenie adresu siedziby spółki z o.o.

  Zawarcie aktu założycielskiego nastąpiło, by wcześniej niż znalezienie dokładnej siedziby przyszłej spółki z o.o. Czy w akcie założycielskim spółki z o.o. należy wskazać dokładny adres siedziby spółki?

 • Odliczenie VAT od zakupów na reklamę

  Sp z o.o. pyta czy przysługuje odliczenie podatku VAT od zakupów towarów na cele reklamowe - długopisów dodawanych do zakupów przekraczających określoną kwotę w przypadku, kiedy część długopisów nie przekracza 5 zł, a w pozostałych przypadkach prowadzona jest ewidencja przekazywanych (...)

 • Opodatkowanie podziału majątku małżonków

  W wyniku podziału majątku jeden były współmałżonek spłaca drugiego. Jest do spłaty nieruchomość, samochód itp. Czy któraś ze stron jest zobowiązana zapłacić podatek - czy ten, który spłaca, czyli daje np. 150000,00 zł tytułem spłaty, czy ten który otrzymuje np. 150000,00 zł tytułem (...)

 • Obowiązki właściciela zabytku

  Nieruchomość zabudowana jest budynkiem, który w akcie notarialnym jest określony jako widniejący w ewidencji zabytków, ale nie figuruje w rejestrze zabytków gminy. Jaka to różnica dla potencjalnego kupującego taką nieruchomość i z jakimi obowiązkami to się łączy? Czy taki wpis można (...)

 • Zbycie nieruchomości bez zgody współmałżonka

  Mąż uchyla się od przyjazdu do Polski. Żona jest w sytuacji, w której zbycie posiadanych przez małżeństwo 2 działek budowlanych rozwiąże sprawę i umożliwi kupno samochodu, którym od września będzie wożone dziecko do przedszkola. Jak tego dokonać? Jakie dokumenty i do kogo złożyć? (...)

 • Unieważnienie aktu notarialnego

  W 1996 roku małżonkowie sprzedali gospodarstwo rolne podpisując akt notarialny. Nieruchomość w wyniku uchwalenia przez gminę studium uwarunkowań rozwoju w którym tereny te są przewidziane pod budownictwo, nabrała znacznej wartości. Czy mogą oni dzisiaj żądać zwrotu nieruchomości oświadczając (...)

 • Dziedziczenie a rozdzielność majątkowa

  Jeżeli małżeństwo pozostaje w związku ale panuje ustrój rozdzielności majątkowej -to jak wygląda ich dziedziczenie w razie śmierci jednego z małżonków? Rodzina ma jedno małoletnie dziecko.

 • Ustalenie masy spadkowej

  Nieruchomość została nabyta w wyniku darowizny w 1990 roku przez jednego z małżonków. Jest to działka zabudowana domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Mniej więcej z daty nabycia jest operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę, w którym jest opis budynku mieszkalnego i z którego (...)

 • Sprzedaż nieruchomości wspólnej

  Na rozprawie w Sądzie Rodzinnym Sędzia pouczył wnioskodawcę o konieczności wniesienia sprawy o podział majątku wspólnego lub zniesienie współwłasności w częściach ułamkowych i rozdzielenie nieruchomości gruntowych według uznania Sądu. Uczestnik postępowania nie wyraził zgody na sprzedaż (...)

Opinie prawneInterpretacje podatkoweAkty Prawne