Archiwum 23 Styczeń 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Odliczenie VAT od wydatków na delegacji

  Spółka zajmuje się sprzedażą kabin lakierniczych. Dodatkowo montuje kabiny u klientów. Ponieważ są to skomplikowane technicznie urządzenia, montaż ich trwa od tygodnia do miesiąca. Montażu dokonują serwisanci, którzy są w spółce zatrudnieni, i wtedy wyjeżdżają w delegacje. Koszty (...)

 • Właściwość urzędu skarbowego

  W spółce z o.o. w styczniu 2007 r. wszystkie udziały kupił od Polaka Duńczyk. Gdy właścicielem był Polak, spółka rozliczała się podatkowo w Urzędzie Skarbowym innym niż urząd skarbowy właściwy dla spółek z udziałem kapitału zagranicznego. Kiedy zmieni się właściwość urzędu (...)

 • Zgłaszanie organowi subkonta w ramach rachunku

  Czy należy zgłaszać subkonto do Urzędu Skarbowego, jeżeli jest ono otwarte w tym samym banku? Subkonto jest kontem dla nas dewizowym.

 • Ustanowienie pełnomicnika - wyjazd za granicę

  Mieszkam od ponad roku w USA, ale w Polsce mam jeszcze ciągle różne sprawy. Na przykład wynajmuję mieszkanie oraz być może będę rozliczał PIT za 2006 rok. Ostatnio rozmawiałem z Panią z urzędu skarbowego, która poinformowała mnie, że ze względu na mój pobyt za granicą, mam obowiązek (...)

 • PCC od nabycia udziałów

  Obywatel Danii kupił od Polaka udziały w spółce z o.o. z siedzibą na terenie Szczecina. Czy, gdzie i jaką musi złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek? Obcokrajowiec nie ma polskiego NIP, ani miejsca zamieszkania na terenie Polski.

 • Zatrudnienie w niepełnym wymiarze a emerytura

  Czy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy ma wpływ na naliczenie i "wypracowanie lat" do emerytury? Jeśli tak, to jaki? Co na dzień dzisiejszy ma wpływ na naliczenie emerytury (chodzi tu głównie o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy i okres zatrudnienia potrzebny do naliczenia emerytury)?

 • Pełnomocnik do spraw doręczeń w Polsce

  Mieszkam od ponad roku w USA, ale w Polsce mam jeszcze ciągle rożne sprawy. Na przykład wynajmuję mieszkanie oraz być może będę rozliczał PIT za 2006. Ostatnio rozmawiałem z Panią z urzędu skarbowego, która poinformowała mnie, że ze względu na mój pobyt za granicą, mam obowiązek ustanowić (...)

 • Brak podpisu na protokole z przesłuchania

  Sąd nie może ustalić miejsca pobytu świadka celem jego przesłuchania w sprawie karnej. Świadek był przesłuchany wcześniej w postępowaniu przygotowawczym jednak w doszło do uchybień w spisywaniu protokołu, a mianowicie brakło na nim podpisu protokolanta. Czy w takiej sytuacji kiedy sąd (...)

 • Koszty sądowego działu spadku

  Sądownie zostało stwierdzone nabycie spadku po zmarłym. Spadek odziedziczyli: żona i 2 synów - każdy po 1/3. Przedmiotem spadku jest dom mieszkalny wraz z działką o wartości 120 tys. zł. W wyniku postępowania spadkowego żona zmarłego jest współwłaścicielką w części 4/6 zaś synowie (...)

 • Wstrzymanie opłat rocznych po śmierci użytkownika

  Użytkownik wieczysty zmarł w 2005 r, o fakcie tym poinformowała tutejszy organ gminy jego siostra na początku stycznia 2007 r, stwierdzając, że zamarły nie miał żony ani dzieci a postępowanie spadkowe zostanie dopiero wszczęte i z związku z tym stwierdza, że nie będzie uiszczać należności (...)

 • Zakres podmiotowy pełnomocnictwa procesowego

  Mój kuzyn ma sprawę cywilną w sądzie o zapłatę i związku z tym, że nie ma adwokata poprosił mnie, bym reprezentował go przed sądem. Czy mogę być pełnomocnikiem w tym procesie?

 • Zasądzone należności kosztem uzyskania przychodów

  Na podstawie umowy wynajmuję lokal wykorzystywany jako apteka. Z różnych względów otrzymywane faktury za wynajem lokalu były przeze mnie odsyłane z informacją, że te faktury nie będą księgowane w koszty mojej działalności, i oczywiście nie były zapłacone. Sprawa dotyczy roku 2001 i 2002. (...)

 • Powierzenie pracownikowi innej pracy

  Zgodnie z art.42 par. 4 Kodeksu pracy, wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, (...)

 • Opieka nad dziećmi

  Jestem rozwiedziony, w orzeczeniu rozwodowym mam orzeczone, że mogę uczestniczyć w opiece nad dwojgiem moich dzieci, w sprawowaniu nad nimi opieki, uczestniczeniu w podejmowaniu decyzji dotyczących ich wychowania, edukacji itd. Moja żona buntuje dzieci przeciwko mnie, zabrania kontaktów. Jak zdyscyplinować (...)

Artykuły i poradniki

Interpretacje podatkoweAkty PrawneNA SKÓTY