e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 3 Styczeń 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Ścięcie drzewa z sąsiedniej działki

  Sąsiad posiada drzewo, które rośnie blisko mojej działki. Zamierzam się budować, a topola stwarza zagrożenie dla nowego budynku. W jaki sposób mogę prawnie dochodzić od sąsiada, aby ściął drzewo?

 • Zwrot opłaty sądowej po zwróceniu pozwu

  Po złożeniu pozwu o zapłatę Sąd wezwał mnie do usunięcia braków formalnych poprzez dokonanie opłaty sądowej i dostarczenie odpisu pozwu. Wezwanie to wykonałem, Po pewnym czasie okazało się, że nie wykonałem tego wezwania gdyż Sąd miał na uwadze moją wcześniejszą sprawę którą miałem (...)

 • Pozew o rozwód a pozew o alimenty

  Moja żona złożyła pozew o alimenty. Ja długo zwlekałem ze złożeniem pozwu o rozwód mając nadzieję na pojednanie. W takiej sytuacji moje zwlekanie już nie ma sensu. Jeżeli złożę pozew o rozwód do sądu (osobiście), to czy otrzymam od razu potwierdzenie, że takowe dokumenty wpłynęły (...)

 • Prawo do nagrody jubileuszowej

  Pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w czasie przebywania na urlopie wychowawczym, na którym przebywa od 21.04.2004 r. do 26.10.2007 r. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy obowiązującym w naszym zakładzie. Naliczenie nagrody jubileuszowej dokonuje (...)

 • Sp. z o.o. a inwestowanie na giełdzie

  Istniejąca i działająca od kilku lat Spółka z o.o. chce rozpocząć inwestowanie na giełdzie w pełnym zakresie (wszystkie akcje, kontrakty terminowe, prawa pochodne itd.). Dochody z giełdy są już opodatkowywane przez Biuro Maklerskie, czy to oznacza, że zysk, który w ten sposób wypracuje (...)

 • Dodatek za pracę w porze nocnej

  Pracownik-kierowca rozpoczyna pracę o godzinie 3.00, 4.00, 5.00. Zakład rozpoczyna pracę od godziny 6.00, a pora nocna obejmuje godziny od 22. 00 do 6. 00. Wprowadzenie zapisu w art. 151[7] § 2 powoduje często interpretację, że pracownikowi-kierowcy, który przepracował mniej niż 3 godziny, (...)

 • Wezwanie do zapłaty nieistniejących zobowiązań

  Osoba fizyczna była abonentem operatora telekomunikacyjnego. Następnie zrezygnowała z usług operatora, dokonując cesji usługi na rzecz podmiotu gospodarczego i podpisując stosowną umowę w biurze operatora. Od chwili dokonania cesji abonentem stał się podmiot gospodarczy. W wyniku jakichś (...)

 • Podział majątku dorobkowego małżonków

  Wobec małżonków prawomocnym wyrokiem został orzeczony rozwód. Żona złożyła do sądu wniosek o podział majątku wyszczególniając jego składniki. Oprócz podziału ruchomości zaproponowała licytację nieruchomości (dom w stanie surowym na 47-arowej działce, którą można podzielić). (...)

 • Czas pracy i odpoczynku policjanta

  Jakie przepisy regulują czas pracy i odpoczynku policjanta?

 • Zaliczenie w koszty towaru przekazanego do testów

  Spółka z o.o. zajmująca się handlem artykułami elektrycznymi przekazała innej firmie po jednej sztuce z kilku grup swoich towarów do testów - użytkowania. Towary te nie zostaną zwrócone spółce. Jeśli odbiorca będzie zadowolony z użytkowania tych produktów prawdopodobnie zamówi dużą (...)

 • Wypowiedzenie umowy zlecenia przez stronę

  Jestem stroną umowy zlecenia zawartej ze zleceniodawcą w sierpniu 2006 r. na czas nieokreślony. W umowie jest zapis, iż umowę można wypowiedzieć za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy składając wypowiedzenie umowy np. w poniedziałek, okres dwóch tygodni będzie się liczył od poniedziałku (...)

 • Prezes zarządu przechodzi na emeryturę

  Prezes zarządu sp. z o.o. złożył wypowiedzenie stosunku pracy z końcem stycznia 2007 w związku z przejściem na emeryturę. Po przyznaniu przez ZUS emerytury zamierza ponownie się zatrudnić w spółce jako prezes zarządu. Czy jest to dopuszczalne, a jeśli tak, to jaki okres musi upłynąć (...)

 • Sprzedaż mieszkania dziecka i zakup domu

  Chcę wspólnie z żoną zbyć mieszkanie (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu), które jest własnością naszej 10-letniej córki. Mieszkanie to podarowaliśmy jej przed kilku laty. Mieszkanie to jest naszym jedynym majątkiem. Planujemy zakup domu jednorodzinnego co zdecydowanie polepszy (...)

 • Wspólny dom po rozwodzie a porządek domowy

  Wraz ze znajomą wybieraliśmy się na Sylwestra. Znajoma zamieszkuje we wspólnym domu ze swoim byłym małżonkiem, czekając na wyrok o podziale majątku. Wstąpiliśmy do jej domu (ok. 19:00), aby mogła się przebrać i przygotować do wieczoru, który mieliśmy spędzić u znajomych. Kiedy wchodziliśmy, (...)

 • Potrącanie kwoty wolnej z wynagrodzenia

  Pracownik złożył pracodawcy oświadczenie PIT-2 w 2004 r. Co miesiąc potrącam pracownikowi kwotę wolną 44,17 miesięcznie. Dowiedziałam się w tym miesiącu, że pracownik od dawna prowadzi działalność gospodarczą. Jaki dokument musi przedłożyć pracownik pracodawcy o nie potrącaniu kwoty (...)

 • Paszport dla dziecka urodzonego za granicą

  Urodziłam dziecko za granicą - na Cyprze, miesiąc temu, a teraz okazuje się, że muszę pilnie wyjechać do Polski. W ambasadzie dowiedziałam się,że potrzebują tam nasze akty urodzenia,aby wydać dziecku paszport przynajmniej tymczasowy. Ale po dostarczeniu aktów urodzenia dokumenty wysyłają (...)

Interpretacje podatkowe