e-prawnik.pl Porady prawne

Archiwum 4 Styczeń 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Samochód poleasingowy

  W grudniu 2006 zakończyłem umowę leasingu operacyjnego. Samochód został wykupiony na moją firmę, której jestem jedynym właścicielem - firma jednoosobowa. Zgodnie z umową leasingową, samochód został wykupiony za kwotę 268,40 zł. Po wykupieniu został przerejestrowany na mnie, tj. osobę (...)

 • Opodatkowanie sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

  Udziały w spółce z o.o. zostaną sprzedane. Sprzedawcą jest osoba fizyczna. Wartość udziałów (kapitał zakładowy) wynosi 50.000 zł. Udziały zostaną sprzedane za 50.000 zł. Poniesione zostały koszty w wysokości ok. 2.500 zł przy zakładaniu spółki. Czy wystąpi tu przychód z kapitałów (...)

 • Ewidencja przychodów przy ryczałcie

  Czy raporty miesięczne z kasy fiskalnej stanowią wystarczającą ewidencję przychodów w przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego?

 • Dni wolne z tytułu opieki nad dzieckiem

  Przyjęłam pracownika do pracy na umowę o pracę , po urlopie wychowawczym u innego pracodawcy, na 1/2 etatu w październiku 2006. Pracownik wystąpił w grudniu z podaniem o opiekę nad dzieckiem - urlop. W jakim wymiarze mam udzielić urlopu: czy 4 godziny (taka jest ilość godz. na 1/2 etatu)- (...)

 • Zaskarżenie nakazu postępowaniu upominawczym

  Uzyskałem nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, w którym sąd uwzględnił moje roszczenie główne względem pozwanego. W pozwie o wydanie tego nakazu zapłaty wniosłem także o zasądzenie na moją rzecz od pozwanego zwrotu kosztów sądowych wg norm przepisanych. Opłatę tę wniosłem wraz (...)

 • Opłata od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności

  Ile wynosi w świetle obecnej ustawy o kosztach sądowych opłata od wniosku o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności?

 • Sprzedaż towaru wziętego na raty

  W 2004 roku znajomy w moim sklepie wziął towar na kredyt na sumę 4000 zł. Po miesiącu czasu miał poważne problemy finansowe towar spieniężył, spłacił kilka rat. Po jakimś czasie bank domagał się od niego całkowitej spłaty pożyczki, mijały miesiące, ale on nic nie wpłacał ze względu (...)

 • Postanowienie o przysądzeniu własności

  Kupiłam na licytacji komorniczej mieszkanie w spółdzielni. W tej sytuacji nie dysponuję aktem notarialnym tylko mam wydane postanowienie o przeniesieniu własności. Ze względu na różne sytuacje występujące między członkami a zarządem nie chciałabym, żeby kwota za jaką kupiłam mieszkanie (...)

 • Ścięcie drzewa z sąsiedniej działki

  Sąsiad posiada drzewo, które rośnie blisko mojej działki. Zamierzam się budować, a topola stwarza zagrożenie dla nowego budynku. W jaki sposób mogę prawnie dochodzić od sąsiada, aby ściął drzewo?

 • Zwrot opłaty sądowej po zwróceniu pozwu

  Po złożeniu pozwu o zapłatę Sąd wezwał mnie do usunięcia braków formalnych poprzez dokonanie opłaty sądowej i dostarczenie odpisu pozwu. Wezwanie to wykonałem, Po pewnym czasie okazało się, że nie wykonałem tego wezwania gdyż Sąd miał na uwadze moją wcześniejszą sprawę którą miałem (...)

 • Pozew o rozwód a pozew o alimenty

  Moja żona złożyła pozew o alimenty. Ja długo zwlekałem ze złożeniem pozwu o rozwód mając nadzieję na pojednanie. W takiej sytuacji moje zwlekanie już nie ma sensu. Jeżeli złożę pozew o rozwód do sądu (osobiście), to czy otrzymam od razu potwierdzenie, że takowe dokumenty wpłynęły (...)

 • Błędne oznaczenie strony w prawomocnym wyroku

  Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą - jest nią moja żona. Mimo że działalność opiewa na małżonkę, faktycznie prowadzimy ją razem. Jednak w nazwie używamy tylko H.; nie dodajemy imienia i nazwiska właściciela. Robimy tak w przypadku reklamy, zakupów i faktur. Zamówiliśmy (...)

 • Cofnięcie pozwu a opłaty

  Wniosłem pozew w postępowaniu upominawczym. Sąd wydał nakaz zapłaty. Pozwany złożył sprzeciw od nakazu podnosząc, iż dług zapłacił. Faktycznie, po otrzymaniu pozwu zapłacił dług, ale bez odsetek. Czy jeśli cofnę pozew przed rozprawą sąd zwróci w całości koszty wpisu? Czy mogę (...)

 • Odpowiedź na apelację w sprawie gospodarczej

  Czy odpowiedź na apelację w sprawie gospodarczej kieruje się bezpośrednio do sądu II instancji, czy też do przeciwnika procesowego, a odpis z dowodem nadania do sądu?

 • Wysokość emerytury na rękę

  Pracownica w wieku 55,5 lat, z ponad 30-letnim stażem pracy, otrzymała decyzję o wysokości przyznanej emerytury. Jak obliczyć emeryturę netto, a więc kwotę otrzymywaną "na rękę."

 • Prawo do nagrody jubileuszowej

  Pracownica nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w czasie przebywania na urlopie wychowawczym, na którym przebywa od 21.04.2004 r. do 26.10.2007 r. Jednocześnie informujemy, że zgodnie z Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy obowiązującym w naszym zakładzie. Naliczenie nagrody jubileuszowej dokonuje (...)

Opinie prawneInterpretacje podatkoweAkty Prawne