Archiwum 17 Wrzesień 2007

Brak artykułów do wyswietlenia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI

 • Przedawnienie podatku od spadku

  Matka moja była po dziadkach współwłaścicielką domu. Właścicielem drugiej połowy był jej brat, a mój wujek. W 1986 roku mama zmarła. W 1991 roku odbyła się sprawa spadkowa. Spadek, czyli połowa domu, został przyznany w równych częściach ojcu, mojej siostrze i mnie. Sąd powiadomił (...)

 • Zajęcie pokoju przez współwłaściciela

  Udział w budynku (przedwojenny parterowy drewniany) wynosi 2/3 i 1/3 . Problem jest w tym, że budynek ma 4 pomieszczenia - nie da się więc podzielić na 3 części. Aktualnie użytkowany jest po połowie przez obu udziałowców, z tym że w budynku na stałe mieszka i jest zameldowana 4-osobowa rodzina (...)

 • Rękojmia za wady budynku

  Małżonkowie zakupili mieszkanie w marcu 2007 roku od właściciela tego mieszkania, który zakupił je wcześniej, tj. w październiku roku 2004 od pierwszego właściciela. Teraz okazało się, że mieszkanie, a raczej budynek, ma wady, których usunąć się nie da. Czy ostatnim właścicielom służy (...)

 • Napisy na nagrobku

  Z powodu nieporozumień rodzinnych nie możemy w kręgu rodzeństwa dojść do porozumienia co do treści napisu na płycie nagrobnej. A mianowicie chodzi o dopisanie obok imion sp. rodziców na płycie danych zmarłego naszego dziadka. Wszyscy troje spoczywają w tym miejscu. Jest to odpowiedni moment (...)

 • Zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy

  Od dwóch tygodni sprawy kadrowe w niewielkiej firmie, która zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Osoby, które są przyjmowane do pracy muszą dostarczyć zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku. Zaświadczenie zawiera dane pracownika i pracodawcy, stanowisko (...)

 • Zwrot chorobowego dla ZUS

  Byłam zatrudniona na dwa etaty - jako sprzedawca w jednej firmie i jako pracownik biurowy (fakturzystka) w firmie rodzinnej. W 2006r zaszłam w ciążę i w 5 miesiącu ze względu na stan zdrowia i dobro dziecka przeszłam na chorobowe w firmie gdzie pracowałam jako sprzedawca i ZUS zaczął mi wypłacać (...)

 • Osoba najbliższa w prawie karnym

  W sprawie karnej sąd wezwał bratową oskarżonego jako świadka. Czy bratowa jest zaliczana do osób bliskich i czy może odmówić zeznań?

 • Wypadek komunikacyjny przedawnienie

  W ubiegłym roku tzn. 10.09.2006 r. zostałem potrącony przez samochód na chodniku. Auto przejechało mi po nodze. Byłem na zwolnieniu chorobowym 9 miesięcy i byłem pijany (2 promile alkoholu). Kierowca przyznał się do nieumyślnego popełnienia przestępstwa drogowego i pod takim zarzutem pozostaje. (...)

 • Akty stanu cywilnego w postępowaniu spadkowym

  Moja babcia nie żyje od 20 lat. Dziadek zmarł dwa lata po niej. Do tej pory nie było przeprowadzane postępowanie spadkowe w ogóle. Mój tato mieszka w domu po zmarłych dziadkach i chciałby wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Oprócz niego jest czworo rodzeństwa, wszyscy żyją. Nie (...)

 • Najem a wykup mieszkania w spółdzielni

  W marcu 1981 r. mąż został członkiem spółdzielni mieszkaniowej i przydział ma mieszkanie. W 1990 r. w całości spłaciliśmy kredyt przypadający na ten lokal. W wyniku trudności finansowych w 1996 r. zalegaliśmy z czynszem i spółdzielnia wypowiedziała umowę. Wszystkie zaległości zostały (...)

 • Opiekunka do dziecka a składki na FP i FGŚP

  Rodzina zatrudnia opiekunkę do dziecka na umowę o pracę na 1/4 etatu z wynagrodzeniem 300 zł brutto. Czy od wynagrodzenia brutto w wysokości 300 zł należy odprowadzić składki na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

 • Wniosek o przyspieszenie terminu rozprawy

  Rok temu skierowano przeciwko mojemu dłużnikowi akt oskarżenia do sądu. Został oskarżony za oszustwo. Ja jestem osobą pokrzywdzoną w tej sprawie. Od dawna dysponuję przeciwko niemu prawomocnym nakazem zapłaty, ale postępowanie egzekucyjne jest bezskuteczne. Dłużnik kpi sobie ze mnie - odkąd (...)

 • Nakaz zapłaty z weksla a zabezpieczenie

  Posiadam weksel stanowiący zabezpieczenie płatności z umowy gospodarczej. Dłużnik nie płaci. Zamierzam skierować sprawę do sądu w trybie nakazowym. W razie wydania nakazu - dłużnik z pewnością wniesie zarzuty wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania nakazu. Czy wstrzymanie wykonania nakazu (...)

 • Odrzucenie spadku przed sądem

  Ma odbyć się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Czy na pierwszej rozprawie wnioskodawca może od razu złożyć ustnie oświadczenie przed sądem, że spadek ten odrzuca?

Interpretacje podatkoweAkty Prawne