800 mln zł dla 92 firm energochłonnych

27.10.2022

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Rząd chce łagodzić wysokie ceny energii dla przedsiębiorstw energochłonnych i chronić miejsca pracy. W listopadzie rozpocznie się wypłata środków za ubiegły rok. To pierwsza runda rządowego wsparcia dla firm energochłonnych.

Porady prawne

Korzyści

• Utrzymanie konkurencyjności polskich firm.
  • Ochrona miejsc pracy.
  • Obniżenie kosztów działalności gospodarczej.
  • Ograniczenie ryzyka przeniesienia produkcji.
  • Utrzymanie nakładów na inwestycje.

- "Nagły wzrost cen energii wywołany rosyjską agresją na Ukrainę wpływa znacząco na rentowność przedsiębiorstw przemysłowych, które są często znaczącym pracodawcą w regionie. Do tego dochodzi ryzyko przenoszenia przez rodzime firmy produkcji do państw trzecich – np. Chin, Indii czy Turcji, z uwagi na unijną politykę klimatyczną.. Dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie długofalowej pomocy. W tym roku do przedsiębiorstw energochłonnych trafi 800 mln zł. Dodatkowo planujemy dla nich wsparcie na poziomie 5 mld zł i to tylko w tym roku. Rekompensaty skutecznie obniżą koszty energii ponoszone przez przemysł" – poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

I tura rządowego wsparcia

92 firm z sektora hutnictwa, produkcji wyrobów aluminiowych, metali nieżelaznych, chemikaliów nieorganicznych czy produkcji papieru zawnioskowało o rekompensaty za zeszły rok na łączną kwotę 800 mln zł. Alokacja wynosiła 1 mld zł.

O pomoc przedsiębiorstwa energochłonne mogą ubiegać się na podstawie ustawy z 19 lipca 2019 r. o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych, znowelizowanej w lutym 2022 r. Obecnie budżet na rekompensaty na lata 2022-2031 wynosi ok. 43 mld zł.

Nabór wniosków przewidywany jest co roku do 31 marca, przy czym z uwagi na nowelizacje w 2022 r. przedsiębiorcy mogli składać wnioski do 30 kwietnia. Zgodnie z ustawą decyzje o przyznaniu rekompensat wydaje Prezes Urzędu Regulacji Energetyki do 31 października danego roku.

II tura rządowego wsparcia

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace nad dodatkowym programem dla przedsiębiorców energochłonnych.

13 października 2022 r. weszła w życie ustawa o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Ustawa określa zasady udzielania pomocy przedsiębiorcom szczególne narażonym na wzrost cen energii i gazu. Wprowadza ona możliwość przyjęcia przez Radę Ministrów programów pomocowych. Podstawą ich przyjmowania są opublikowane przez Komisję Europejską w marcu br. „Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy".

Maksymalny budżet programu na ten rok to 5 mld zł.

Kryteria pomocy i program zostaną przyjęte przez rząd jeszcze w listopadzie tego roku.

Zob. prezentacja - 800 mln zł dla 92 firm energochłonnych

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister rozwoju. Obrona polskich firm, miejsc pracy, kredytobiorców i samorządów w kolejnej pakietowej ustawie, która (...)

Będą rekompensaty dla branż energochłonnych

Będą rekompensaty dla branż energochłonnych

Dla kogo rekomprensaty? Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za zawarte w cenie energii koszty nabycia uprawnień do emisji CO2. Takie będą efekty ustawy MPiT, którą podpisał już prezydent Andrzej Duda. Rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać konkurencyjność (...)

Tarcza solidarnościowa

Tarcza solidarnościowa

Premier ogłosił Tarczę Solidarnościową, która ma chronić Polaków przed gwałtownymi wzrostami cen energii Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował Tarczę Solidarnościową. Projekt ten ma na celu zabezpieczyć polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa przed kilkukrotnymi wzrostami cen w 2023 r. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu gwarantowanej ceny za energię elektryczną. (...)

Szykowane są rekompensaty dla branż energochłonnych

Szykowane są rekompensaty dla branż energochłonnych

Ok. 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych – takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza – będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii. W wyniku unijnych regulacji poziom kosztów tych uprawnień stale rośnie. Rekompensaty pomogą naszemu przemysłowi utrzymać pozycję w konkurencji z zagranicą. Pozwoli (...)

Prekonsultacje rządowego programu dla firm energochłonnych na 2022 r.

Prekonsultacje rządowego programu dla firm energochłonnych na 2022 r.

Trwają prekonsultacje rządowego programu pomocy przedsiębiorcom energochłonnym, którzy w tym roku ponoszą wysokie koszty związane ze wzrostem cen energii. MRiT wypłaci firmom energochłonnym pomoc publiczną z tytułu wzrostu cen prądu i gazu powyżej 150% zeszłorocznej średniej ceny. To druga runda rządowego wsparcia dla firm energochłonnych. W budżecie programu jest ok. 5 mld (...)

Kupić przedsiębiorstwo na raty

Kupić przedsiębiorstwo na raty

Nabycie przedsiębiorstwa może nastąpić w kilku następujących po sobie aktach kupna sprzedaży. Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 6 lipca. Zapadł on w sprawie Inergy Systems Poland sp. z o.o. przeciwko kancelariom doradczo-podatkowym Calan Ramolino Polska sp. oraz Deloitte & Touche sp. z o.o. Inergy Systems łączyła z pierwszą z kancelarii umowa o usługi z zakresu księgowości (...)

Wspólne przedsiębiorstwo a uczciwa konkurencja

Wspólne przedsiębiorstwo a uczciwa konkurencja

Moja firma wraz z dużym międzynarodowym koncernem zamierza utworzyć w Polsce spółkę, pozostającą pod wspólną kontrolą obu wspólników. Spółka będzie nabywała materiały do produkcji wyłącznie od nich i im też będzie sprzedawała całość produkcji. (...)Mamy tu do czynienia z tzw. wspólnym przedsiębiorstwem o niepełnym zakresie funkcji (non full-function joint venture) w rozumieniu (...)

Małe przedsiębiorstwo mały zarobek

Małe przedsiębiorstwo mały zarobek

Najmniej płacą mikroprzedsiębiorstwa – wynika z badań portalu Wynagrodzenia.pl. W dużych firmach można liczyć na ekstradodatki. Tam, gdzie jest do dziewięciu pracowników, pensje to zwykle 1,7 tys. zł. Wynagrodzenia rosną aż do 3,2 tys. zł w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej tysiąca osób. A to oznacza, że pracujący w największych korporacjach zarabiają średnio aż (...)

Sukcesja firm jednoosobowych

Sukcesja firm jednoosobowych

Co przewiduje ustawa o zarządzie sukcesyjnym w firmach jednoosobowych? Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Dzięki tym rozwiązaniom, w przypadku śmierci przedsiębiorcy, jego firma będzie mogła zachować operacyjną ciągłość działania. Większość przepisów nowej ustawy z dnia (...)

Zakazane nadużywanie przez przedsiębiorstwo pozycji dominującej...

Zakazane nadużywanie przez przedsiębiorstwo pozycji dominującej...

GlaxoSmithKline AEVE jest grecką spółką zależną GlaxoSmithKline plc, przedsiębiorstwa zajmującego się badaniami i wytwarzaniem produktów leczniczych z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie. Spółka ta zajmuje się importem, składowaniem i dystrybucją produktów leczniczych dostarczanych przez grupę GSK w Grecji. Na terytorium krajowym posiada więc zezwolenie (...)

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Jak uzyskać 500 zł z programu „Rodzina 500 plus”?

Najważniejsze informacje o programie  Program „Rodzina 500 plus” to 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko do ukończenia 18 roku życia. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na pierwsze dziecko po spełnieniu kryterium dochodowego.  Wniosek o świadczenie wychowawcze można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet: (...)

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm. ##baner## Czego dotyczą nowe propozycje? Rząd przygotował kolejne rozwiązania zapobiegające (...)

Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach już wkrótce

Przepisy ratujące przedsiębiorców w kłopotach już wkrótce

Coraz bliżej zmian w ramach Polityki Nowej Szansy 120 mln zł z budżetu rocznie przez 10 lat dla przedsiębiorców w kłopotach - taki będzie efekt ustawy dot. Polityki Nowej Szansy. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy będą mogli również uzyskać ulgę na restrukturyzację niektórych należności publiczno-prawnych o szacunkowej wartości 50 mln zł rocznie. Operatorem (...)

Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

Tarcza 2.0. - rozszerzenie tarczy antykryzysowej

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej to m.in. zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców, dodatkowe świadczenia postojowe, a także możliwość objęcia wsparciem przedsiębiorstw, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia br. – "Dzięki tym zmianom tarcza będzie chronić większą grupę przedsiębiorców, więcej miejsc pracy" – powiedziała (...)

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 - co nowego dla uczniów i nauczycieli?

Rok szkolny 2018/2019 – drugi rok wprowadzania zmian w systemie edukacji Nowy rok szkolny 2018/2019 to kolejny etap wdrażania zmian w edukacji. Następna tura podwyżek dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, szerokopasmowy internet i multimedialne tablice w szkołach, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej oraz zmiany w egzaminach – (...)

1 mld zł na program „Mój Prąd”, wspierający zieloną energię

1 mld zł na program „Mój Prąd”, wspierający zieloną energię

Program zakłada dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i promuje energetykę prosumencką. Oznacza to, że ten, kto wytwarza prąd, będzie mógł też częściowo go później odbierać. „Mój Prąd” – program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych - „Mamy dzisiaj ogromną przyjemność przedstawić program Mój Prąd, (...)

„Mój Prąd” już działa!

„Mój Prąd” już działa!

Ministerstwo Energii we współpracy Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd”. To kolejny program przygotowany na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program został ogłoszony (...)

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

Rusza czwarta edycja programu „Mój Prąd” i nowy system rozliczeń dla prosumentów

To kolejny krok w kierunku rozwoju sektora fotowoltaiki Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15 kwietnia br. uruchomi czwarty już nabór wniosków dla osób fizycznych w popularnym programie „Mój Prąd”. Wsparcie dotyczyć będzie nie tylko domowych mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV), ale także magazynów energii i ciepła, które (...)

Dla kogo maksymalna cena prądu?

Dla kogo maksymalna cena prądu?

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Rząd chce pomóc małym i średnim przedsiębiorcom, w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. Wsparcie obejmie także (...)

Ruszyła rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0

Ruszyła rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0

Od dziś wchodzą w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej – mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy. Także dodatek osłonowy pozostaje kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0. Obniżka podatków w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej 2.0 stała się faktem. Od 1 lutego Polacy (...)

Jaka akcyza na samochody o napędzie hybrydowym?

Jaka akcyza na samochody o napędzie hybrydowym?

Stawka podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania, zostanie obniżonao 50%. Co przewiduje ustawa z dnia 16 października 2019 r. o  zmianie ustawy o podatku akcyzowym?  Zmniejszenie emisji spalin ma być efektem nowelizacji (...)

Już można składać wniosek o dodatek elektryczny!

Już można składać wniosek o dodatek elektryczny!

Gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania energię elektryczną mogą już składać wnioski o dodatek elektryczny. Komu przysługuje dodatek elektryczny? Od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny. Jego rolą jest wsparcie gospodarstw domowych w związku z koniecznością zakupu energii elektrycznej w sytuacji jej rosnących cen. Dodatek elektryczny to jednorazowe (...)

Energia elektryczna - prawa konsumenta

Energia elektryczna - prawa konsumenta

Co powinna obowiązkowo określać umowa o dostawę energię? Ile czasu ma przedsiębiorca energetyczny na rozpatrzenie reklamacji? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Urząd Regulacji Energetyki przypominają o prawach odbiorców prądu. Z doświadczenia UOKiK wynika, że konsumenci najczęściej skarżą się na nieuczciwe praktyki podczas zawierania umowy w domu klienta. Skargi (...)

Promowanie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji

Promowanie energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, przygotowany przez ministra energii. Co przewiduje rządowy projekt? Projekt przewiduje rozwiązania, które poprawią jakość powietrza oraz zapewnią bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej poprzez rozwój wysokosprawnej kogeneracji (jednoczesne wytwarzanie energii (...)

Czy stanieje energia elektryczna?

Czy stanieje energia elektryczna?

Po planowanym przez rząd rozwiązaniu kontraktów długoterminowych na dostawy energii elektrycznej ceny prądu w Polsce spadną o mniej więcej 20 proc. - szacuje PricewaterhouseCoopers."Oczekujemy spadku cen o około 20 proc., ponieważ tyle wyniósł krótkookresowy spadek cen w Unii Europejskiej po rozwiązaniu kontraktów długoterminowych" - powiedział Krzysztof Matuszewski z PWC, który brał (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:

PORADY PRAWNIKA

Przeniesienie autorskich praw majątkowych a VAT

Przeniesienie autorskich praw majątkowych a VAT

Jestem właścicielem dwóch firm: A i B. Firma A (jednoosobowa działalność gospodarcza) kupiła autorskie prawa majątkowe do krótkiego utworu na podstawie autorskiej umowy o dzieło - przyjmijmy, (...)

Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa

Przedsiębiorstwo małżonka a wspólność majątkowa

Żona jest samodzielnym jednoosobowym przedsiębiorcą, ma swoją firmę. Mąż też jest jednoosobowym samodzielnym przedsiębiorcą, ma (inną niż żony) swoją firmę. Obydwie firmy prowadzone są (...)

Przedsiębiorstwo małżonka a majątek wspólny

Przedsiębiorstwo małżonka a majątek wspólny

Przed zawarciem małżeństwa zawarłem umowę spółki cywilnej z moim ojcem, otworzyliśmy razem sklep. W ciągu kolejnych 10 lat wartość "firmy" znacznie wzrosła. Oczywiście dochody jakie przynosiła (...)

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości?

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości?

Kiedy syndyk może prowadzić dalej przedsiębiorstwo znajdujące się w stanie upadłości? Na podstawie artykułu 312 ustawy prawo upadłościowe i naprawcze syndyk prowadzi dalej przedsiębiorstwo, (...)

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Definicja przedsiębiorstwa mieszanego

Proszę o podanie definicji przedsiębiorstwa mieszanego. Zgodnie z przepisami ustawy z 10 lipca 1985 r. o przedsiębiorstwach mieszanych (Dz. U. 1985 r., Nr 32, poz. 142 ze zm.) przedsiębiorstwo mieszane (...)

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Słupy energetyczne a zasiedzenie nieruchomości

Na moim gruncie od dawna stoją słupy energetyczne. Czy przedsiębiorstwo energetyczne może zasiedzieć moją nieruchomość? Służebność przesyłu, co do zasady, można zasiedzieć. Jednakże instytucja (...)

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej

Jestem rozwódką. Najmuję mieszkanie, w którym zameldowane są moje dzieci, ale obecnie zamieszkuje tylko jeden syn z rodziną (żona i dziecko bez meldunku). Ja przebywam w mieszkaniu swojego konkubenta. (...)

Obowiązki dzieci wobec rodziców

Obowiązki dzieci wobec rodziców

Jakie prawne zobowiązania wobec rodziców mają ich dorosłe dzieci, będące z nimi w normalnych stosunkach rodzinnych? Prawo rodzinne statuuje generalny obowiązek rodziców i dzieci do wspierania się (...)

Wysokość dodatku mieszkaniowego

Wysokość dodatku mieszkaniowego

Ile wynosi dodatek mieszkaniowy? Zgodnie z postanowieniami ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wysokość dodatku mieszkaniowego stanowi różnicę między wydatkami poniesionymi przez osobę ubiegającą (...)

Niepracująca żona o alimenty na jej rzecz

Niepracująca żona o alimenty na jej rzecz

Jeżeli żona podała mnie o alimenty na dwójkę małoletnich dzieci w wieku 9 i 6 lat, a ja od roku jestem na zasiłku, żona natomiast nie chce iść do pracy. Ja pracowałem wcześsniej w wojsku, od (...)

Jak prawnie wymusić na rodzeństwie, aby dokładały się do pobytu matki w domu seniora?

Jak prawnie wymusić na rodzeństwie, aby dokładały się do pobytu matki w domu seniora?

Moja mama ma coraz większe problemy z radzeniem sobie nawet z najprostszymi rzeczami. Ma już 86 lat. W raz z moją siostrą podjęliśmy decyzję o umieszczeniu jej w domu starców. Niestety dwójka (...)

Odcięcie prądu

Odcięcie prądu

Jeśli ktoś bezprawnie zajmuje lokal to czy można mu odciąć prąd i wodę? Nie można dokonac takiego odcięcia, gdyż zrobić to może tylko zakład energetyczny. Kable są bowiem własnością zakładu (...)

Wymontowanie licznika przez zakład energetyczny

Wymontowanie licznika przez zakład energetyczny

Czy jakieś prawo chroni nas przed pochopnym działaniem Zakładów Energetycznych? Zalegałem ok. 6 tygodni z płatnością za prąd w kwocie 171 PLN. Odsetki od przeterminowanej płatności wynoszą (...)

Refakturowanie kosztów na najemcę a ryczałt

Refakturowanie kosztów na najemcę a ryczałt

Zawarłam umowę najmu mieszkania. Należny z tego tytułu podatek opłacam ryczałtem. W umowie jest jasno określone, że czynsz najmu w ustalonej kwocie najemca płaci mi, a oprócz tego zobowiązany (...)

Oplaty za umieszczenie w prywatnej dzialce obcych urządzeń

Oplaty za umieszczenie w prywatnej dzialce obcych urządzeń

Jestem właścicielem działki, na której stoi mój dom. Na działce, prawie w granicy stoją trzy słupy energetyczne doprowadzające prąd do innej posesji. Właścicielem tychże jest przedsiębiorstwo (...)

Rękojmia za wady fizyczne sprzedanego mieszkania

Rękojmia za wady fizyczne sprzedanego mieszkania

W miesiącu czerwcu tego roku kupiliśmy z żoną poprzez biuro nieruchomości mieszkanie. Kiedy byliśmy zobaczyć to mieszkanie, właściciel powiedział, że trzeba tylko pomalować ściany. W momencie (...)

Energia elektryczna a koszty

Energia elektryczna a koszty

Spółka z o.o. otrzymała we wrześniu fakturę za prąd za miesiąc sierpień. Kiedy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu fakturę za energię elektryczną? Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy (...)

Opłaty karne za nielegalny pobór energii

Opłaty karne za nielegalny pobór energii

W jaki sposób obliczane są opłaty karne za nielegalne pobieranie energii? Art. 45 ustawy prawo energetyczne (dalej p.e.), zgodnie z którymi przedsiębiorstwa energetyczne ustalają taryfy dla (...)

Refakturowanie energii elektrycznej

Refakturowanie energii elektrycznej

Sytuacja dotyczy wynajmu lokalu użytkowego. Czy stosowanie wyższej ceny od ceny Zakładu Energetycznego nie skutkuje jakimiś obowiązkami np. w podatku akcyzowym? Podmiot refakturujący jest traktowany (...)

nielegalne pobieranie energii a wadliwe działanie licznika

nielegalne pobieranie energii a wadliwe działanie licznika

Czy nieprawidłowe działanie licznika zawsze skutkuje uznaniem, że energia elektryczna pobierana była nielegalnie? Od nielegalnego pobierania energii należy odróżnić sytuację, w której (...)

Odwołanie się do Urzędu Regulacji Energetyki

Odwołanie się do Urzędu Regulacji Energetyki

Odcięto mi energię elektryczną z tytułu nie zapłacenia należnej kwoty do zakładu energetycznego. Na tą okoliczność złożyłem wniosek do URE, że działanie zakładu energetycznego było bezprawne, (...)

FORUM PRAWNE

Dręczy mnie Ultimo

Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...)

Ratunku Kruk ściga PILNE

Ratunku Kruk ściga PILNE Mam pytanie co robić w 1999 mąż zawarł umowe z cyfra + , w umowie zaznaczył iż opłaty abonamentowej bedzie dokonywał miesiecznie książeczką opłat. Cyfra została podłączona (...)

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

Umorzenie długu przez komornika,czy to realne?

Umorzenie długu przez komornika,czy to realne? Witam. Kilka lat temu miałem nie zapłacony rachunek w idei. Oczywiście odbyła się sprawa i dostałem nakaz spłaty, obecnie dostałem wezwanie do komornika, (...)

ile może wynieść kwota alimentów

ile może wynieść kwota alimentów Jak w pytaniu jak wysoka może być kwota alimentów jeżeli moje dochody wynoszą 2400 zł netto ( mam jedno dziecko) Ile sąd powinien zasądzić alimentów mojemu (...)

Uczelnia ? działalność non profit czy przedsiębiorstwo

Uczelnia ? działalność non profit czy przedsiębiorstwo W tej chwili uczelnie są postrzegane jako organizacje typu non profit, rząd chce potraktować je jako przedsiębiorstwa i nałożyć dodatkowe (...)

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi?

Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jakie korzyści może osiągnąć przedsiębiorstwo handlowe udzielające stypendium studentowi? Jestem (...)

Znak towarowy

Znak towarowy Przedsiębiorstwo X ma zarejestrowany w UP RP znak towarowy na swoją rzecz. Okazało się że przedsiębiorstwo Y działające na rynku krócej niż przedsiębiorstwo X używa identycznego (...)

Znak towarowy

Znak towarowy witam.. Czy można na swojej stronie internetowej umieścić logo znanych marek sportowych? Czy najpierw trzeba uzyskać zgodę? Przedsiębiorstwo X ma zarejestrowany w UP RP znak towarowy (...)

Pomocy

Pomocy Mieszkam w bloku,który podlega pod ZKZL. Trzy lata temu podpisalismy umowę z przedsiębiorstwem "X" na dostarczenie nam energii cieplnej do domu oraz na podgrzewanie wody-co miesiąc firma była (...)

Kupić Prawo Jazdy, legitymacje, IELTS (steve.grail@yahoo.com)

Kupić Prawo Jazdy, legitymacje, IELTS (steve.grail@yahoo.com) Kupić Prawo Jazdy, legitymacje, IELTS (steve.grail@yahoo.com) Kupić Wysokiej Jakości i Prawdziwy Paszport Prawo Jazdy, legitymacje IELTS (...)

szukam adwokata z Krakowa z zacięciem do rozwodów

szukam adwokata z Krakowa z zacięciem do rozwodów Witajcie, szukam adwokata, który rozwikła trudna sprawę rozwodową. Maż stawia opór ze względu na małoletnie dzieci. Na Twoim miejscu szukałabym (...)

najlepszy adwokat Warszawa-opinia

najlepszy adwokat Warszawa-opinia Pani Mecenas Magdalena Antoszewska to profesjonalistka najwyższej klasy. Świetna osobowość, charakter, solidność i charyzma. Od pierwszego spotkania, aż do końca (...)

Procedura Wyboru Prezesa (Członka Zarządu w Sp. z o.o.)

Procedura Wyboru Prezesa (Członka Zarządu w Sp. z o.o.) Dotyczy: Procedura Wyboru Prezesa (Członka Zarządu w Sp. z o.o.) Dzień Dobry, w spółce z o.o. podział własności jest następujący: Udziałowiec (...)

O sile wsparcia żywieniowego chorych na raka leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram

O sile wsparcia żywieniowego chorych na raka leki przeciwpasozytnicze przeciwgrzybicze cymetydyna disulfiram Zastosowanie żywienia medycznego na wczesnym etapie choroby nowotworowej u pacjentów niedożywionych (...)

Prawa lokatorów.

Prawa lokatorów. Witam. Mam pewien problem. Otóż wynajmujemy z mężem domek jednorodzinny, który stoi na posesji razem z domem włascicielki. Od pewnego czasu niepokoiły nas spore rachunki za prąd, (...)

Właściciel nie płaci za prąd

Właściciel nie płaci za prąd Witam, Mam pytanie odnoście nie płacenia za prąd w terminie przez właściciela. W tym roku już 4-ty raz odcinają nam prąd ponieważ właściciel zapomina za niego (...)

Witam, mój problem polega na gigantycznym rachunku za prąd. PGE Pruszków ma system prognoz, przysyła

Witam, mój problem polega na gigantycznym rachunku za prąd. PGE Pruszków ma system prognoz, przysyła Witam, mój problem polega na gigantycznym rachunku za prąd. PGE Pruszków ma system prognoz, przysyła (...)

Wspólnota Mieszkaniowa - część wspólna

Wspólnota Mieszkaniowa - część wspólna Szanowni Państwo! Art. 12 ustawy o własności lokali z 24 czerwca 1994r. reguluje udziały członków wspólnoty w pożytkach i kosztach części wspólnej. (...)

Gdzie zgłosić nieuczciwość sprzedawcy i niechęć allegro do rzetelnej oceny sprzedawcy

Gdzie zgłosić nieuczciwość sprzedawcy i niechęć allegro do rzetelnej oceny sprzedawcy Zakupiłem dn.05.02.2019r. na portalu internetowym Allegro: Turbinę wiatrową - elektrownię 600W 12V aukcja (...)

Porady prawne