Rusza e-wizyta w ZUS

ZUS czeka na klientów online

Jeszcze do niedawna, aby załatwić sprawę w ZUS, trzeba było zrobić co najmniej kilka kroków. Teraz wystarczy kilka kliknięć. ZUS dba o bezpieczeństwo i czas swoich lientów, dlatego wprowadza kolejne udogodnienie, dzięki któremu można odwiedzić go online.

Na czym polega e-wizyta

E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem z placówki ZUS. Od dziś w siedmiu oddziałach ZUS można zarezerwować wizytę w dogodnym dla siebie terminie. Od 4 listopada e-wizyta będzie dostępna we wszystkich oddziałach ZUS.

Porady prawne

Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty eksperci z ZUS odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na e-wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30.

Z e-wizyty można już korzystać w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. W listopadzie usługa będzie dostępna we wszystkich oddziałach ZUS. Aby zarezerwować wizytę w dogodnym terminie, należy wejść na link do umówienia e-wizyty, który znajduje na stronie www.zus.pl.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji.

Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

E-wizyta to kolejne udogodnienie, które ZUS wprowadza, aby podnieść jakość i bezpieczeństwo obsługi swoich klientów. To nowa e-usługa, dzięki której można załatwić sprawę w z dowolnego miejsca i w wybranym czasie, bez wychodzenia z domu.

Załatwiaj sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu. Umów się na e-wizytę w ZUS.

Na e-wizytę możesz umówić się tylko do placówki ZUS, która jest dla Ciebie właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli jesteś płatnikiem składek umów się do ZUS właściwego ze względu na adres Twojej firmy. Aktualnie e-wizytę można zrealizować w 7 oddziałach ZUS - w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Wkrótce taka możliwość będzie we wszystkich 43 oddziałach ZUS. Sprawdź, od kiedy możesz zamówić e-wizytę w swoim oddziale ZUS (plik docx).

Na e-wizytę możesz umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30. Aby zarezerwować wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie, wejdź na link do e-wizyty.

Obejrzyj na YouTube "Odwiedź nas bez wychodzenia z domu - e-wizyta"

Podczas rezerwacji

 • podaj swoje dane,
 • wybierz dzień i godzinę spotkania,
 • wybierz temat spotkania

Obejrzyj na YouTube jak umówić e-wizytę.

Przygotuj się do e-wizyty

Miejsce i urządzenie

Wybierz prywatne, ciche miejsce z neutralnym tłem, np. jasną ścianą. Wykorzystaj urządzenie z kamerą: komputer, laptop, tablet lub telefon.

Dowód osobisty

Jeśli chcesz uzyskać informacje w indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości - zostanie zweryfikowany w trakcie e-wizyty.

Udział osób trzecich

W e-wizycie może brać udział tylko ten opiekun Klienta, którego dane podano przy rezerwacji e-wizyty.

Sprawdź przed e-wizytą

Jeśli chcesz umówić się na e-wizytę z pracownikiem ZUS, musisz mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Twój sprzęt powinien spełniać następujące minimalne wymagania:

 • komputer z systemem Windows:
  • Windows 7 z dodatkiem Service Pack 1 i nowszym; upewnij się, że sterowniki są aktualne,
  • dwurdzeniowy procesor Intel 2.XX GHz lub procesor AMD (co najmniej 4 GB pamięci RAM),
 • komputer Mac:
  • MacOS 10.12 lub nowszy,
  • procesor Intel (co najmniej 2 GB pamięci RAM).
 • iPhone i iPad – iOS 12.0 i nowsze oraz iPadOS 13.1 i nowsze,
 • smartfony z systemem Android – Nougat 7.0 i nowsze (co najmniej 2 GB pamięci RAM),
 • Internet – ostatnie dwie główne wersje jednej z tych przeglądarek: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari i Microsoft Edge na komputerach z systemem Windows, Mac lub Linux.
 • kamera z minimalną rozdzielczością 1280x720.

Poza tym pamiętaj:

 1. nie powinieneś uczestniczyć w e-wizycie w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się osoby trzecie.
 2. ustaw kamerę tak, aby tło było neutralne (np. ściana). Twoja twarz powinna być dobrze oświetlona.
 3. nie zarezerwujesz wizyty, jeśli nie zaznaczysz okienka z oświadczeniem, że rozpowszechnianie wizerunku pracownika ZUS prowadzącego e-wizytę wymaga jego zgody.
 4. w e-wizycie może brać udział osoba trzecia, tylko jeśli jest Twoim opiekunem faktycznym lub prawnym. Na etapie rezerwacji e-wizyty zaznacz, że w wizycie weźmie udział opiekun. Podaj jego imię i nazwisko.
 5. jeśli chcesz uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, przygotuj swój dokument tożsamości. Będziesz musiał go pokazać podczas e-wizyty. Pracownik może zadać Ci dodatkowe pytania, aby Cię uwierzytelnić.
 6. w trakcie e-wizyty nie wychodź poza zasięg kamery – bez uzasadnionej przyczyny. Może to spowodować, że pracownik ZUS zakończy e-wizytę.
 7. nie udostępniaj innym osobom zrzutów z ekranu oraz nagrań z e-wizyty.
 8. gdy e-wizyta się przedłuża, pracownik ZUS może Cię poinformować, że e-wizyta dobiega końca. Pracownik może ją zakończyć ze względu na kolejne zaplanowane spotkanie z klientem.

Jak zarezerwować e-wizytę?

Instrukcja do pobrania (zawiera zrzuty z ekranu) - plik docx

Obejrzyj na YouTube jak umówić e-wizytę.

 1. Link do rezerwacji e-wizyty znajdziesz na stronie www.zus.pl
 2. Kliknij na link, aby przejść na stronę do rezerwacji e-wizyty. Będziesz mógł zarezerwować dwa rodzaje e-wizytysamodzielną albo z opiekunem faktycznym lub prawnym.
 3. Aby zarezerwować e-wizytę samodzielną, podaj swoje daneimię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania (obsłuży Cię pracownik oddziału  przypisanego do tego kodu).
 4. Żeby zarezerwować e-wizytę z opiekunem faktycznym lub prawnym, zaznacz odpowiednią opcję oraz podaj imię i nazwisko opiekuna.
 5. Wybierz obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE, docelowo również doradca ds. ulg i umorzeń.
 6. Wybierz termin e-wizyty z dostępnych w kalendarzu: dzień i godzinę.Możesz wybrać któryś z proponowanych terminów e-wizyty (kliknij na dany termin) lub kliknąć przycisk „Znajdź nowy wolny termin” (wówczas aplikacja wyszuka kolejne wolne terminy do wyboru).
 7. Gdy wybierzesz termin e-wizyty, pojawi się okno wyboru z komunikatem o  przetwarzaniu danych osobowych, zgodzie na nagrywanie e-wizyty oraz o nierozpowszechniniu wizerunku pracownika ZUS.
 8. Gdy wyrazisz tę zgodę (zaznaczysz okienko wyboru), otrzymasz e-mail z linkiem do e-wizyty. W mailu podane zostaną również zasady komunikacji, sposób przygotowania do e-wizyty, informacje o RODO, o nagrywaniu e-wizyty oraz o czasie jej trwania (do 20 min).
 9. Możesz anulować termin e-wizyty.
 10. Dzień przed spotkaniem otrzymasz sms z przypomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas rejestracji numer telefonu.
 11. W dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem otrzymasz mail, kliknij link otrzymany w mailu – połączysz się wtedy z pracownikiem ZUS.
 12. Aby uzyskać dane ze swojego konta: podaj swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL, pokaż do kamery dokument tożsamości stroną ze zdjęciem, pod wieloma kątami z obu stron dokumentu, aby sprawdzić jego autentyczność, odpowiedz na dodatkowe pytania uwierzytelniające.
 13. Możesz wystąpić w imieniu innej osoby tylko w sytuacji, gdy stosowne pełnomocnictwo zostało zarejestrowane w ZUS.
 14. Podczas e-wizyty z pracownikiem ZUS możesz:
 • uzyskać informacje ogólne w zakresie obowiązujących przepisów prawa,
 • otrzymać informacje na temat zasad wypełniania, kompletowania i składania wniosków/dokumentów,
 • uzyskać informacje o usługach doradczych, np. doradcy emerytalnego, w tym dotyczące prognozowanej kwoty przyszłej emerytury oraz doradcy ds. ulg i umorzeń,
 • złożyć niektóre wnioski o wydanie zaświadczeń (zaświadczenie zostanie wysłane na adres zapisany na koncie klienta w ZUS),
 • potwierdzić tożsamość, aby zaufać niezaufany profil PUE,
 • dostać wsparcie w założeniu profilu PUE.

Podczas e-wizyty nie możesz złożyć żadnych wniosków dotyczących zmiany danych indentyfikacyjnych i adresowych oraz rachunku bankowego. Nie potwierdzisz również Profilu Zaufanego ePUAP.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika