Archiwum porad prawnych Styczeń 2008 - Strona 4

Pełnomocnictwo procesowe

22.1.2008

W zeszłym tygodniu odbyła się rozprawa o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłej krewnej. Pełnomocnikiem na rozprawie teściowa wyznaczyła swojego zięcia na podstawie notarialnego pełnomocnictwa. Sędzia stwierdził, iż zięć nie może być pełnomocnikiem swojej mamy (teściowej) oraz odebrał (...)

Poświadczenie za zgodność dokumentów

22.1.2008

Z KRS wynika, iż do reprezentowania firmy upoważnionych jest dwóch członków zarządu, muszą oni działać wspólnie. Członkowie zarządu nie udzielali dalszych umocowań. Jeśli firma składa dokumentację, co do której istnieje wymóg potwierdzenia jej za zgodność z oryginałem, to kto ma (...)

Prawa i obowiązki kuratora w postępowaniu sądowym

22.1.2008

Otrzymałam z sądu wniosek o zniesienie współwłasności wraz z wnioskiem o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu uczestnika postępowania. Kuratorem mam być ja, wyraziłam na to wcześniej zgodę. Nie jestem jednak pewna na czym ma polegać moja rola, jakie mam obowiązki i jakie (...)

Zgłoszenie urodzenia dziecka przez pełnomocnika

21.1.2008

Moja partnerka urodziła 2 tygodnie temu dziecko. Nie jesteśmy w związku małżeńskim, a ponieważ matka ciągle pozostaje w szpitalu przez komplikacje poporodowe i może tam przebywać przez co najmniej przez 2 tygodnie, chciałem zarejestrować dziecko w Urzędzie Stanu Cywilnego poprzez jego uznanie, (...)

Umowa o dożywocie a spadek

21.1.2008

Planujemy podpisać umowę o dożywocie z samotną starszą panią, która jest od lat przyjacielem rodziny. Nie ma ona żadnych bliskich krewnych (ani męża, rodzeństwa czy dzieci), a z dalszymi krewnymi nie utrzymuje kontaktu. Umowa ma na celu zagwarantowanie, że po jej śmierci otrzymamy mieszkanie (...)

Podwyższenie wynagrodzenia aneksem do umowy

21.1.2008

Zatrudniam pracowników na umowę o pracę . Chcę zmienić ich wynagrodzenie z minimalnego na wyższe. Jak udokumentować zmianę tego uposażenia, czy wystarczy aneks, czy bardziej prawidłowe będzie napisanie nowych umów?

Brak możliwości przeprowadzenia licytacji

21.1.2008

Prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Ma być przeprowadzona licytacja. Komornik przyjeżdża, stwierdza, że brama jest zamknięta i odwołuje licytacje. Czy w takim wypadku ma prawo zerwać kłódkę i wejść na teren dłużnika? Kiedy może być ogłoszony kolejny termin licytacji? Jak powinien (...)

Pozew o sprostowanie świadectwa pracy

21.1.2008

W odpowiedzi na moje pytanie odpowiedzieliście Państwo m.in., że "W świadectwie pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę ma zostać wpisana rzeczywista przyczyna rozwiązania umowy o pracę - w tym przypadku rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Pracodawca nie może wpisać jako (...)

Koszt wpisu hipoteki przymusowej a egzekucja

21.1.2008

Jeżeli od dłużnika komornik wyegzekwuję dług zabezpieczony hipotecznie i dłużnik domaga się wykreślenia wpisu hipoteki przymusowej, to na podstawie czego mogę egzekwować koszt wpisu hipoteki przymusowej (200 zł)? Czy jedyną drogą jest odmowa z mojej strony udzielenia zgody na wykreślenie (...)

Normy mieszkaniowe WAM a rozwód

21.1.2008

Wielkość metrażowa przydzielanej kwatery stałej żołnierzowi zawodowej służby stałej z zasobów Wojskowej Agencji Mieszkaniowej jest zależna m.in. od posiadanych przez niego norm mieszkaniowych, których ilość zależy z kolei m.in. od posiadanego stopnia i ilości dzieci. Czy w przypadku rozwodu (...)

Termin zakończenia prac budowlanych

21.1.2008

Została rozpoczęta budowa budynku mieszkalnego, którego I piętro zostało oddane do użytku 5 lat temu. Czy istnieją przepisy określające termin, w jakim należy ostatecznie zakończyć budowę , czy też rozpoczęte prace budowlane można w dowolnym terminie zakończyć?

Zastępstwo za dyrektora

18.1.2008

Jestem dyrektorem samorządowej instytucji kultury. Czy to prawda, że kiedy korzystam z urlopu wypoczynkowego - muszę wyznaczyć za siebie zastępstwo? Czy to prawda, iż musi to być osoba po wyższych studiach?

Sędzia kolejny raz rozpatruje tę samą sprawę

18.1.2008

Sąd apelacyjny wrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy. Rozpatrzona sprawa z powrotem wraca do sądu apelacyjnego, gdzie ten sam sędzia przewodniczy. Tym razem znowu nie zgadza się z wyrokiem sądu rejonowego i postanawia wziąć sprawę w swoje ręce zarządzając szereg sprawdzeń (...)

Podwójne obywatelstwo

18.1.2008

Dziecko urodzone we Włoszech (ojciec Włoch, matka - Polka) ma włoskie obywatelstwo. Dziecko ma 6 miesięcy. Czy z racji tego, że matka jest Polką, może mieć też polskie obywatelstwo? Czy może mieć włoskie i polskie obywatelstwo, czy musi wybrać? Czy jeśli ma już włoskie obywatelstwo, może (...)

Niekaralność Prezesa zarządu

17.1.2008

Prezes zarządu spółki sp. z o.o. (2 wspólnicy: osoba fizyczna i spółka z o.o) został skazany na karę 8 m-cy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata (art. 209 k.k.). Wyrok zapadl w styczniu 2005 roku. Prezes pełnił swoją funkcję kiedy został skazany. Czy istnieją przepisy zakazujące (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika