Wzory dokumentów - Strona 25

Wniosek o zwolnienie wykonawcy testamentu

23.6.2016

Spadkodawca może w testamencie powołać wykonawcę testamentu. Nie może być wykonawcą testamentu, kto nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych. Jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, wykonawca testamentu powinien zarządzać majątkiem spadkowym, spłacić długi spadkowe, w szczególności (...)

Zażalenie na zatrzymanie

23.6.2016

Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia (...)

Wniosek małoletniej o udzielenie jej zezwolenia na zawarcie małżeństwa

23.6.2016

Nie może zawrzeć małżeństwa osoba nie mająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej (...)

Wniosek o zabezpieczenie spadku

23.6.2016

Wniosek o zabezpieczenie spadku składany jest, gdy z jakiejkolwiek przyczyny grozi naruszenie rzeczy lub praw pozostałych po spadkodawcy, zwłaszcza przez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie albo nie usprawiedliwione rozporządzenie. Wykonanie postanowienia zapadłego na skutek rozpoznania wniosku (...)

Pozew o ochronę dobrego imienia

23.6.2016

Dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie (...)

Uzupełnienie braków formalnych pozwu

23.6.2016

Pozew wnoszony do sądu powinien spełniać określone wymagania formalne. Jeżeli nie spełnia któregoś z tych wymogów, sąd wzywa powoda do poprawienia lub uzupełnienia pozwu w terminie siedmiu dni pod rygorem zwrotu pisma.

Odpowiedź na pozew wraz z pozwem wzajemnym

23.6.2016

Powództwo wzajemne jest dopuszczalne, jeżeli roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Powództwo wzajemne można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie od wyroku zaocznego.

Wniosek o rozpoznanie sprawy pod nową sygnaturą

23.6.2016

Sąd zwrócił Ci pozew na skutek nieuzupełnienia braków formalnych w wyznaczonym terminie? Sprawa nie jest zaprzepaszczona. Uzupełniając braki formalne po terminie możesz zwrócić się o rozpoznanie sprawy pod nową sygnaturą akt, dzięki czemu nie będziesz musiał składać kolejnego poprawionego (...)

Wniosek wierzyciela o umorzenie egzekucji wobec spłaty zobowiązania

23.6.2016

Celem postępowania egzekucyjnego jest zaspokojenie roszczenia wierzyciela. Jeżeli dłużnik spełni do rąk wierzyciela świadczenie, nie pozostaje nic innego jak wystąpić do komornika o umorzenie egzekucji. Zaniechanie tego obowiązku może spotkać ze strony dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika