Wierzytelności a decyzje GIODO

Odpowiedzi w temacie (2)

zielony2

12.10.2005

Wielkie uznanie dla Macieja Logan za bezinteresowną pomoc dla innych, zwłaszcza w kwestii Kruka! Gorąco Pozdrawiam :) Panie Macieju znalazłem coś niepokojącego odnośnie decyzji Giodo (link poniżej): http://forumprawne.org/o,868.html a wkleję jednak ten tekst: Prawo co dnia DANE OSOBOWE Spór o cesję wierzytelności rozstrzygnięty Nie trzeba zgody dłużników Można przekazywać firmom windykacyjnym dane dłużników bez ich zgody, ale trzeba wyważać między ochroną ich praw i wolności obywatelskich oraz prywatności a interesami wierzycieli Do dziś wiele przedsiębiorstw nie wiedziało, czy mogą - czy też nie - przekazywać firmom windykacyjnym dane osobowe dłużników. A bez tego ściąganie zobowiązań mogłoby się stać niewykonalne. Naczelny Sąd Administracyjny we wczorajszym wyroku dopuścił takie przekazywanie - uwzględnił skargi kasacyjne spółek Polkomtel i Presco i uchylił werdykt Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz decyzję generalnego inspektora ochrony danych osobowych (GIODO). (...) wyrok NSA (sygn. OPS 2/05) Wszedłem na stronę Giodo, dlaej decyzje, dalej wierzytelności (a tam wszystkie decyzje są nieprawomocne) I co teraz dalej???

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Logan_Maciej

2005-10-12 20:52:16

Rzeczywiście - wczoraj sam znalazłem to w inernecie. Zaraz wszystko wytłumaczę. Zaczęło się od tego, że ktoś z Urzędu Ochrony Konsumentów (czy jakoś tak, nie mogę sobie przypomnieć pełnej nazwy) poprosił GIODO o wykładnie w sprawie sprzedaży danych osobowych firmom windykacyjnym. Sprawa jest skomplikowana. Sprzedaż wierzytelności (czyli zadłużenia) bez zgody dłużnika jest dozwolona (mówi o tym 509 art. KC), ale nie jest dozwolona sprzedaż danych osobowych ...i bądź tu mądrym, przecież sprzedaż długu jest równoznaczna ze sprzedażą danych osobowych dłużnika. GIODO najpierw orzekł, że samo powoływanie na 509 art. KC nie uprawnia do sprzedaży danych osobowych - potrzebna jest do tego zgoda dłużnika (dlatego np. banki w umowach kredytowych umieszczają następującą klauzulę "Kredytobiorca w razie niepłacenia rat...po wypowiedzeniu umowy...kredytobiorca zgadza się w razie niepłacenia rat na to, aby bank przekazał dane osobowe firmie np. Best, Kruk, Interium Justisja itp., itp.która odtąd będzie w swoim zakresie , być może przy pomocy sądu i komornika , egzekwowała dług - tak wygląda w dużym skrócie ta klauzula). Wracając do tematu - po otrzymaniu zapytania od Urzędu Ochrony Konsumentów , GIODO orzekł,że NIE MOŻNA handlować danymi osobowymi bez wczęsniejszej zgody dłużnika. Wiele firm (np. Plus GSM, odwołało się od decyzji GIODO. Sprawa trafiła do NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego (był wtedy październik 2004 r.) i NSA orzekł , prawomocnym wyrokiem, że sprzedaż danych osobowych jest niedozwolona - czyli poparł orzeczenie GIODO. Minęło trochę czasu i co się okazuje ???? że teraz NSA zmienił zdanie :-( Sam już nie wiem , co o tym wszystkim sądzić. Jak tylko dowiem się czegoś więcej to na pewno napiszę. Na zakończenie chcę jednak pocieszyć wszystkich tych którzy popadli w problemy finansowe (nie mówię tu o oszustach, którzy się wymigują od placenia , ale od osób, ktore popadły w długi przez ogromne odsetki , ktore nakładają firmy windykacyjne i i banki - sam to przeżyłem) - pamiętajcie wiele roszczeń dość szybko się pzredawnia: 1/ Roszczenia z tytułu przewozu - przdawniają się po roku (np. kanar ) 2. Roszczenia telekomunikacyjne - przedawniają się po 2 latach (Plusy, Idee, Ery, TPSA ) 3. Roszczenia okresowe takie jak opłaty za cyfrę =, wizję itp. - przedawniają się po 3 latach. 4. Roszczenia z tytułu umowy -zlecenia - przedawniają się po 2 latach 5. Roszczenia z tytułu prowadzenia działlności gospodarczej - pzredawaniaja się po 3 llatach 6. Ubezpieczenia - przedawniają się po 3 latach. Wyjątkiem jest ZUS - po 10 latach

Logan_Maciej

2005-10-13 18:57:01

Rzeczywiście - wczoraj sam znalazłem to w... internecie. Zaraz wszystko wytłumaczę. Zaczęło się od tego, że ktoś z Urzędu Ochrony Konsumentów (czy jakoś tak, nie mogę sobie przypomnieć pełnej nazwy) poprosił GIODO o wykładnie w sprawie sprzedaży danych osobowych firmom windykacyjnym. Sprawa jest skomplikowana. Sprzedaż wierzytelności (czyli zadłużenia) bez zgody dłużnika jest dozwolona (mówi o tym 509 art. KC), ale nie jest dozwolona sprzedaż danych osobowych ...i bądź tu mądrym, przecież sprzedaż długu jest równoznaczna ze sprzedażą danych osobowych dłużnika. GIODO najpierw orzekł, że samo powoływanie na 509 art. KC nie uprawnia do sprzedaży danych osobowych - potrzebna jest do tego zgoda dłużnika (dlatego np. banki w umowach kredytowych umieszczają następującą klauzulę "Kredytobiorca w razie niepłacenia rat...po wypowiedzeniu umowy...kredytobiorca zgadza się w razie niepłacenia rat na to, aby bank przekazał dane osobowe firmie np. Best, Kruk, Interium Justisja itp., itp.która odtąd będzie w swoim zakresie , być może przy pomocy sądu i komornika , egzekwowała dług - tak wygląda w dużym skrócie ta klauzula). Wracając do tematu - po otrzymaniu zapytania od Urzędu Ochrony Konsumentów , GIODO orzekł,że NIE MOŻNA handlować danymi osobowymi bez wczęsniejszej zgody dłużnika. Wiele firm (np. Plus GSM, odwołało się od decyzji GIODO. Sprawa trafiła do NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego (był wtedy październik 2004 r.) i NSA orzekł , prawomocnym wyrokiem, że sprzedaż danych osobowych jest niedozwolona - czyli poparł orzeczenie GIODO. Minęło trochę czasu i co się okazuje ???? że teraz NSA zmienił zdanie :-( Sam już nie wiem , co o tym wszystkim sądzić. Jak tylko dowiem się czegoś więcej to na pewno napiszę. Sęk w tym, że gryzą się dwie sprawy - art. 509 kc "gryzie " się z ustawą o ochronie danych osobowych. Po prostu prawo nie jest doskonałe.Na zakończenie chcę jednak pocieszyć wszystkich tych którzy popadli w problemy finansowe (nie mówię tu o oszustach, którzy się wymigują od placenia , ale od osób, ktore popadły w długi przez ogromne odsetki , ktore nakładają firmy windykacyjne i i banki - sam to przeżyłem) - pamiętajcie wiele roszczeń dość szybko się pzredawnia: 1/ Roszczenia z tytułu przewozu - przdawniają się po roku (np. kanar ) 2. Roszczenia telekomunikacyjne - przedawniają się po 2 latach (Plusy, Idee, Ery, TPSA ) 3. Roszczenia okresowe takie jak opłaty za cyfrę =, wizję itp. - przedawniają się po 3 latach. 4. Roszczenia z tytułu umowy -zlecenia - przedawniają się po 2 latach 5. Roszczenia z tytułu prowadzenia działlności gospodarczej - pzredawaniaja się po 3 llatach 6. Ubezpieczenia - przedawniają się po 3 latach. Wyjątkiem jest ZUS - po 10 latach

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 5.9.2017

  Jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

  1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.

 • 8.10.2018

  Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

  Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

 • 9.11.2004

  Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

  Rejestr zabezpieczenia prowadzony jest przez banki hipoteczne. W rejestrze tym wpisywane są wierzytelności banku hipotecznego, na podstawie których emitowane są listy zastawne. Rejestr dokumentuje (...)

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 19.5.2018

  Uwaga na oferty i wymuszenia związane z RODO

  Im bliżej do 25 maja 2018 r., czyli dnia rozpoczęcia stosowania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO), tym częściej do firm i instytucji kierowane są oferty skorzystania (...)