Obecność na sprawie o ustalenie ojcostwa

Pytanie:

Czy w przypadku niestawienia się pozwanego na sprawę sądową (np. zwolnienie lekarskie) lub celowe unikanie stawienia się na następnych wyznaczonych przez sąd mogą spowodować konieczność wykonania badań u najbliższej rodziny pozwanego, np. jego ojca lub dorosłego syna w celu stwierdzenia ojcostwa? Czy obecność na sprawie sądowej pozwanego w przypadku ustalania ojcostwa jest obowiązkowa?

Masz inne pytanie do prawnika?

22.3.2002

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obecność na sprawie o ustalenie ojcostwa

Zgodnie z art. 455 kodeksu postępowania cywilnego, rozprawa w sprawie o ustalenie ojcostwa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Niestawiennictwo nie jest więc przesłanką wyłączającą możliwość prowadzenia sprawy. Sąd jednak nie może przyjąć domniemania, iż twierdzenia strony przeciwnej są prawdziwe i musi przeprowadzić postępowanie dowodowe. Nie jest jednak możliwe przebadanie krewnych domniemanego ojca zamiast niego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: