Archiwum porad prawnych Marzec 2002

Niewypłacalny dłużnik

29.3.2002

Od 3 lat próbuję odzyskać należności. Mam wyrok sądowy i założyłem sprawę u komornika. Po 3 miesiącach komornik odpisał, że ściągnięcie należności jest bezskuteczne, bo nie ma z czego. Co jeszcze mogę zrobić? Czy na pismo komornika można wnieść zażalenie i do kogo?

Zawiadomienie o zawarciu małżeństwa

28.3.2002

Niedawno zawarłam związek małżeński poza granicami kraju (Niemcy). Chciałabym się dowiedzieć czy istnieje możliwość aby wszelkie formalności (czyli zawiadomienie U.S.C. o zawarciu związku, jak także zmiana paszportu z powodu zmiany nazwiska), które są potrzebne, dokonać nie wyjeżdżając (...)

Spłata kredytu w dzień ustawowo wolny od pracy

28.3.2002

Mam kredyt w banku spółdzielczym z terminem spłaty na 30 dzień każdego miesiąca - w tym to dniu odsetki wraz z ratą kapitałową powinny znajdować się na koncie bankowym. Co dzieje się w przypadku jeżeli dzień 30 to sobota lub niedziela, czy odsetki i rata powinny znaleźć się już 28 czyli (...)

Prawo odmowy zeznań

28.3.2002

Czy poszkodowanego można przesłuchiwać z art. 183 KK, skoro są niezbite dowody na to, iż sprawcą nie jest?

Przejęcie lokalu kwaterunkowego

27.3.2002

Wraz z żoną jestem głównym najemcą mieszkania kwaterunkowego. Czy jest możliwe uczynienie dorosłego syna zameldowanego razem z nami głównym najemcą tego mieszkania? Z żoną chcemy przeprowadzić się do odziedziczonego po ojcu mieszkania (własność hipoteczna); syn przebywa czasowo za granicą (...)

Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów

27.3.2002

Dostałem zakaz prowadzenia pojazdów kategorii B na okres 1 roku: Czy mogę jeździć motorowerem. Czy po upływie kary musze zdawać na nowo prawo jazdy.

Nieodebrany sprzęt z serwisu

27.3.2002

Prowadzę działalność polegającą na naprawie sprzętu komputerowego. Zdarzają się sytuacje, że klienci nie odbierają przez kilka miesięcy zdiagnozowanego lub naprawionego sprzętu. Czy i na jakich warunkach można ten sprzęt zezłomować? Czy wcześniej muszę powiadomić klienta o zamiarze (...)

Podstawienie w testamencie

26.3.2002

Mój zmarły dziadek pozostawił testament, który określa, że całość majątku dziedziczy po nim żyjąca babcia. W tym samym testamencie jest także zapis, że jeśli babcia nie będzie chciała przyjąć spadku osoba dziedziczącą zostaję ja. Babcia podjęła decyzje, że nie chce dziedziczyć, (...)

Rozliczenia roczne w razie zmiany właściciela

26.3.2002

Jak na koniec roku Wspólnota Mieszkaniowa powinna rozliczyć zaliczki wpłacane miesięcznie na opłaty eksploatacyjne, jeżeli w ciągu roku nastąpiła sprzedaż lokalu? Czy do rozliczenia powinna brać pod uwagę tylko nowego właściciela (aktualnego na koniec roku), czy też rozliczyć zaliczki (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika