Archiwum porad prawnych Kwiecień 2002

Wywieszanie ocen

30.4.2002

Czy wyniki egzaminów sesyjnych mogą być wywieszane w postaci imiennych list z ocenami obok?

Czynsz płacony przez współwłaściciela kamienicy

30.4.2002

Jeden ze współwłaścicieli kamienicy sprzedał swoją część (1%) nieruchomości jednemu z mieszkancow zajmującemu mieszkanie. Ogólny metraż użytkowy mieszkania zawiera 115m2. Po przeliczeniu ułamkowym przynależności użytkowej z całości kamienicy należy się temu mieszkańcowi (współwłascicielowi) (...)

Zmiana nazwiska na nazwisko dziadków

29.4.2002

Moi dziadkowie przybyli do Polski z nazwiskiem niemieckim i pradziadkowie byli Niemcami. Po przybyciu do Polski dziadkowie zmienili nazwisko na polskie. Czy ja-wnuczka mogłabym wrócić do niemieckiego nazwiska i uzyskać obywatelstwo polsko-niemieckie i paszport polsko-niemiecki? Jakie musiałabym (...)

Rejestracja wzoru przemysłowego

29.4.2002

Jak zarejestrować wzór przemysłowy, co powinien zawierać opis danego wzoru, gdzie można znależć formularz zgłoszeniowy na wzór przemysłowy?

Ułaskawienie i zatarcie skazania

29.4.2002

Czy można pisać o ułaskawienie już po odbyciu kary? Chciałbym mieć czysty wpis o niekaralności. Czy może jest inna droga? Zaznaczam, że zatarcie skazania nie wchodzi w rachubę.

Polisa dla dziecka jako składnik alimentów

29.4.2002

Jednym z warunków zgody na rozwód jest założenie i opłacanie przez ojca (oprócz alimentów) polisy posagowej dla dziecka. Czy można prawnie zabezpieczyć ciągłość płatności dobrowolnie opłacanej polisy posagowej dla dziecka?

Zmiana nazwiska matki i dziecka po rozwodzie

29.4.2002

Jeśli wniosek o zmianę nazwiska dotyczy matki i dziecka urodzonego w 2 lata po rozwodzie, a dziecko zostało uznane przez ojca i nosi jego nazwisko, czy wymagana jest zgoda ojca na zmianę nazwiska dziecku?

Spis wyposażenia w umowie najmu

29.4.2002

W jaki sposób musi być sporządzony protokół przekazania rzeczy pozostawionych w lokalu, jako załącznik do umowy najmu?

Podział majątku przed rozwodem małżonków

29.4.2002

Jeśli małżeństwo jest w trakcie trwania sprawy rozwodowej i obie strony dobrowolnie podpisały rozdzielczość majątkową u notariusza, podkreślam: nie sądownie, ale u notariusza (też w trakcie trwania sprawy rozwodowej), to czy jedna ze stron może ubiegać się o podział majątku przed uzyskaniem (...)

Ustalenie stawek za wodę

29.4.2002

Czy gmina nie będąca właścicielem oczyszczalni ścieków i studni wody sanitarnej może ustalać wysokość opłat za dostarczenie wody i odbiór ścieków (właścicielem jest zakład będący spółką skarbu państwa)?

Rozwiązanie przysposobienia

29.4.2002

Zaraz po ślubie moj mąż przysposobił moje dziecko (przedmałżeńskie). Czy można unieważnić lub w jakiś sposób odebrać te przysposobienie, gdyż mój mąż wcale nie wywiązuje się z ojcowskich obowiązków? Czy mój mąż będzie musiał wyrazić zgodę na pozbawienie jego tej adopcji? I (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika