Archiwum porad prawnych Lipiec 2002

Odcięcie mediów byłemu małżonkowi

31.7.2002

Mój mąż mieszka nadal z byłą żoną. Mieszkanie jest służbowe mojego męża (żołnierz zawodowy). Umowa na pobieranie energii i gazu podpisana jest z mężem. Niestety była żona nie poczuwa się do obowiązku płacenia połowy za rachunek (gaz i energia), a z tego korzysta. Mojego męża nie (...)

Wymogi prawne dla wydawania gazety

31.7.2002

Prowadzę działalność gospodarczą (zgłoszenie). W chwili obecnej zamierzam rozszerzyć działalność o wydawanie bezpłatnej, regionalnej gazety informacyjno - ogłoszeniowej. Jakie warunki muszę spelnić, gdzie zarejestrować gazetę, tytuł i czy prowadzona działalność na to wystarcza? Bedę (...)

Ograniczenie statutem zbywalności akcji

31.7.2002

Zawarłem umowę sprzedaży akcji imiennych z osobą trzecią. Zarząd odmówił dokonania zmian w książce akcyjnej uzasadniając, że akcje zostały sprzedane niezgodnie ze statutem, zgodnie z którym akcje imienne mogą być zbywane wyłącznie z prawem pierwszeństwa przysługującym akcjonariuszom. (...)

Utrudnianie dostępu do mieszkania w czasie rozwodu

31.7.2002

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Nie ma jeszcze rozstrzygnięcia ani co do rozwodu ani co do podziału majątku. Mój małżonek jednak utrudnia mi dostęp do wspólnego majątku (wymienia zamki w garażu, działce, zamyka pokój na klucz). Co w takiej sytuacji mam robić? Czy włamywać się do wspólnych (...)

Regulowanie czynszu w TBS

31.7.2002

Czy po uwolnieniu czynszów (kiedy to nastąpi?) TBS-y będą mogły dyktować dowolne ceny czynszów za mieszkania czynszowe?

Unieważnienie małżeństwa a skutki majątkowe

30.7.2002

Czy jeżeli jeden z małżonków w trakcie trwania małżeństwa dowiaduje się, że współmałżonek ukrył przed nim fakt że jest poważnie i nieuleczalnie chory (nie jest to choroba psychiczna ale schorzenie to prowadzi w konsekwencji do zaburzeń psychicznych) to czy może to stanowić podstawę (...)

Postępowanie o ustanowienie opiekuna

30.7.2002

Jak wygląda procedura (w przypadku, kiedy matka dziecka jest niepełnoletnia) ustanowienia opiekuna prawnego dziecka? Czy można bez zgody nieletniej matki wnosić o prawną opiekę na rzecz np. babki dziecka?

Zameldowanie a zgoda właściciela

30.7.2002

Czy jako właściciel 1/2 nieruchomości zabudowanej -domu jednorodzinnego mogę zameldować kogo chcę? Czy w tych sprawach wielkość udziału ma jakieś znaczenie. A gdybym był właścicielem 1/6?

Zajęcie sprzedanego samochodu

30.7.2002

Sprzedałem samochód 30 czerwca a komornik zrobił zajęcie i wpis w wydziale komunikacji 03 lipca i nie chcą mi go wyrejestrować. Termin ustawowego zgłoszenia o wyrejestrowaniu mija dzisiaj to jest 30 dni od daty sprzedaży. Co mogę zrobić żeby ten co kupił mógł go przerejestrować?

Adopcja dziecka przez męża cudzoziemca

30.7.2002

Mój 5-cio letni syn jest z pierwszego małżeństwa. Mój ex nigdy się nie interesował dzieckiem. Mały mieszka ze mną w Holandii i ma od urodzenia nowego tatę - Holendra. Problem polega na tym, że mój mąż chce zaadoptować małego, nadać mu swoje nazwisko. Co powinniśmy zrobić. Mój ex małżonek (...)

Koszty założenia księgi wieczystej

30.7.2002

Ile kosztuje założenie księgi wieczystej na mieszkanie własnościowe o wartości 113 tys. PLN. Od czego zależy ta wartość, czy tylko od wartości nieruchomości?

Ozusowanie wynagrodzenia z praw autorskich

30.7.2002

Czy wynagrodzenie z tytułu umowy licencyjnej zawartej pomiedzy dwiema osobami fizycznymi a firmą - sp. z o.o., stanowi dla tych osób obowiązek odprowadzenia składek ZUS. Mogę tu podkreślić, że osoby te same wymyśliły wzory przemysłowe na własny użytek i zgłosiły je do urzedu patentowego? (...)

Wszczęcie postępowania przez prokuratora

29.7.2002

Jak wygląda dalszy bieg sprawy po zawiadomieniu Prokuratury o fakcie znęcania się fizycznego i psychicznego nad członkiem rodziny? Czy prawdą jest, że prokurator wzywa na rozmowę osobę przeciwko której wniesiono sprawę?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika