Powrót do nazwiska panieńskiego

Pytanie:

05.02.2006 uprawomocnił się wyrok o rozwodzie, 05.05 br. minęły 3 miesiące podczas których mogłam prawnie wrócić do nazwiska panieńskiego. Nie uczyniłam jednak tego, gdyż były to ostatnie miesiące ciąży, przebywałam na zwolnieniu i nie myślałam o sprawach formalnych. Czy pomimo upływu 3 miesięcy od rozwodu mogę wystąpić o zmianę nazwiska i powrót do panieńskiego? Jeśli jest taka możliwość to w jaki sposób można to zrobić? W Urzędzie Stanu Cywilnego?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.6.2006

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Powrót do nazwiska panieńskiego

W przedstawionej sytuacji można zastosować przepis art. 2 ustawy o imionach i nazwiskach, zgodnie z którym wniosek o zmianę nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi względami, a ważne względy zachodzą w szczególności (zgodnie z ust. 2 pkt. 2 tego artykułu), gdy wnioskodawca pragnie zmienić swoje nazwisko na nazwisko, którego używa, lub powraca do nazwiska, które zostało zmienione. Podanie w tej sprawie składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego wnioskodawcy, a w przypadku braku takiego miejsca - kierownika urzędu stanu cywilnego właściwego ze względu na ostatnie miejsce pobytu stałego.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne