Przesłuchanie uczestników postępowania cywilnego

Pytanie:

"Ewidentne składanie nieprawdziwych wyjaśnień,pism procesowych i nieustanne oczernianie uczestnika przez wnioskodawczynię podczas rozprawy o podział współwłasności, szkalowanie, pomawianie uczestnika przed Sądem jest oszukiwaniem wymiaru sprawiedliwości. Łamiące prawo postępowanie wnioskodawczyni działające na zwłokę było próbą osiągnięcia znacznie większej spłaty niż to wynikało z samego wniosku o podział majątku. W polskim kodeksie karnym takie działanie skutkuje pozbawieniem sprawcy korzyści tej części majątku która pozyskana został drogą karnie zakazaną. Jakie sankcje prawne - składanie nieprawdziwej treści pism procesowych, zeznań skutkują na sprawcę - uczestnika postępowania skoro w odróżnieniu od świadka nie składa on przyrzeczenia mówienia prawdy w postępowaniu nieprocesowym."

Odpowiedź prawnika: Przesłuchanie uczestników postępowania cywilnego

Na podstawie przepisu art. 13 § 2 kpc, do przesłuchania uczestników postępowania nieprocesowego stosuje się przepisy art. 299 - 304 k.p.c. Przesłuchanie odbędzie się bowiem na tych samych zasadach, jakie stosuje się w postępowaniu procesowym. Sąd powinien więc przesłuchać uczestnika najpierw bez odbierania przyrzeczenia a następnie może przesłuchać jednego z uczestników po odebraniu od niego przyrzeczenia.

Niestety, postępowanie cywilne nie przewiduje żadnych konsekwencji na składanie zeznań w postępowaniu cywilnym przez strony (uczestników) postępowania niezgodnych z prawdą. Z zasady jest tak, że strona (uczestnik) broniąc swojego stanowiska nie mówi zawsze całej prawdy. Jedyną konsekwencją, jest przegrana sprawa - doświadczenie sędziego pozwala na wyłowienie nieprawdy i wydanie sprawiedliwego orzeczenia. Ostatnio pojawiła się jednak propozycja przesłuchiwania stron w postępowaniu cywilnym na zasadach analogicznych do przesłuchiwania świadków. Propozycja ta znajduje zarówno zwolenników jak i krytyków i w aktualnej chwili nie jest możliwe wskazanie czy takie zmiany rzeczywiście zostaną wprowadzone w procedurze cywilnej.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika