Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie nabycia spadku - testament
Dopuszczalne jest łączenie w jednym wniosku żądania stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach, jeżeli właściwość sądu jest uzasadniona dla każdego z nich. Do czynności w postępowaniu spadkowym, które należą do zakresu działania sądów, wyłącznie właściwy jest sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część (sąd spadku). W braku powyższych podstaw sądem spadku jest sąd rejonowy dla m. st. Warszawy. We wniosku należy wymienić ewentualnych spadkodawców zmarłego. Do wniosku o otwarcie i ogłoszenie testamentu z jednoczesnym stwierdzeniem nabycia spadku dołącza się testament.
Osoba, u której znajduje się testament, obowiązana jest złożyć go w sądzie spadku, gdy dowie się o śmierci spadkodawcy. Kto bezzasadnie uchyla się od wykonania powyższego obowiązku, ponosi odpowiedzialność za wynikłą stąd szkodę. Ponadto sąd spadku może nałożyć na uchylającego się grzywnę. Sąd otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy. Dowodem śmierci osoby jest akt zgonu, dowodem takim może być również prawomocne postanowienie sądu o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu.
Do wniosku załącza się testament, oraz odpis skrócony aktu zgonu, odpis skrócony aktu małżeństwa spadkodawcy, odpis skróconych aktów urodzenia spadkobierców – w przypadku mężczyzn, odpis skróconych aktów małżeństwa – w przypadku kobiet. Niniejszy wniosek składa się w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników postępowania (spadkobierców).
Informacje o zachowku i postępowaniu spadkowym uzyskać można uruchamiając linki: Zachowek oraz: Postępowanie spadkowe