Zasady pokrywania kosztów rzeczoznawcy z OC komunikacyjnego

Sąd Najwyższy w pełni podzielił stanowisko Rzecznika Finansowego co do zasad pokrywania kosztów usługi rzeczoznawcy w razie sporu z ubezpieczycielem co do wysokości odszkodowania czy przebiegu zdarzenia. Uchwała uzupełnia lukę w ochronie praw osób poszkodowanych. Rzecznik Finansowy zapowiedział wniosek o uzupełnienie wytycznych nadzorczych, jeśli ubezpieczyciele nie zmienią swoich procedur.

##baner##

Sąd Najwyższy o zasadach zasady pokrywania kosztów usługi rzeczoznawcy

Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie uchwały z dnia 2 września 2019 r. (sygn. III CZP 99/18), podjętej na wniosek Rzecznika Finansowego. Przypomnijmy, że Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów uznał prawo poszkodowanych oraz cesjonariuszy, do żądania pokrywania z OC komunikacyjnego kosztów opinii rzeczoznawcy. Zastrzegł przy tym, że muszą one okazać się niezbędne do efektywnego dochodzenia odszkodowania. W praktyce oznacza to, zastosowanie prostej zasady „kto się myli, ten płaci”. Z uzasadnienia wynika, że jeśli opinia rzeczoznawcy wykaże zaniżenie odszkodowania przez ubezpieczyciela, klient nie powinien mieć problemów z uzyskaniem zwrotu jej kosztów.  

Wniosek Rzecznika Finansowego do Sądu Najwyższego

Uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego

Uzupełniona luka w ochronie

- "Dzięki tej uchwale udało się nam uzupełnić kolejną lukę w systemie ochrony praw osób poszkodowanych. Do tej pory w razie sporu co do wysokości odszkodowania mogli oni liczyć na bezpłatne wsparcie prawników z biura Rzecznika Finansowego. Teraz łatwiej im będzie uzyskać również wsparcie rzeczoznawcy posiadającego odpowiednią wiedzę techniczną, a jej kosztami obciążyć ubezpieczyciela" - powiedział Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Wyjaśnił, że w razie sporu np. co do wysokości odszkodowania za rozbite auto prawnicy Rzecznika Finansowego informują o zasadach wynikających z przepisów prawa i ich prawidłowej wykładni. Na przykład wskazują jakiej klasy części należy zastosować zgodnie z prawem odszkodowawczym. Nie są jednak w stanie rozstrzygnąć kwestii wymagających wiedzy technicznej i samej wyceny. Na przykład, nie są w stanie ocenić, czy uszkodzony zderzak lub inny element pojazdu trzeba wymienić, czy wystarczy naprawić i jakie są z tym związane koszty. Żeby uzyskać takie informacje, poszkodowani muszą zapłacić często kilkaset złotych za opinię rzeczoznawcy. Do tej pory zniechęcało to część poszkodowanych - szczególnie przy drobniejszych szkodach - do walki o swoje prawa. Ryzykowali bowiem, że nawet jeśli rzeczoznawca potwierdzi słuszność ich roszczeń, to ubezpieczyciel nie będzie chciał zwrócić kosztów ekspertyzy.

- "Liczę, że ubezpieczyciele zmienią swoje procedury likwidacji szkód i poszkodowani nie będą mieli problemów z odzyskaniem takich kwot od ubezpieczyciela, który popełnił błąd. Biorąc pod uwagę tą uchwałę, nieracjonalne będzie kierowanie takich spraw na drogę sądową. Choć niestety spodziewam się, że w najbliższym czasie, jeszcze część osób będzie na tą ścieżkę skazana. Oczywiście jesteśmy gotowi je wspierać tzw. istotnymi poglądami na etapie sporu sądowego" – powiedział Mariusz Jerzy Golecki. 

Zapowiedział, że jego eksperci będą uważnie monitorowali wpływające skargi pod tym kątem. Jeśli ich obserwacje potwierdzą ignorowanie przez rynek wytycznych płynących z uchwały, wystąpi do Komisji Nadzoru Finansowego o uzupełnienie wytycznych nadzorczych dotyczących likwidacji szkód o ten punkt.

Łatwiej o wsparcie eksperta

Z analizy uzasadnienia uchwały Sądu Najwyższego wynika, że sędziowie szeroko zdefiniowali zakres pomocy poszkodowanym w dochodzeniu roszczeń, których koszty będą zmuszeni pokrywać ubezpieczyciele zaniżający odszkodowania.

- "Uchwała mówi nie tylko o kosztach opinii związanych z wyceną samych kosztów naprawy, ale też na przykład rekonstrukcji zdarzenia" – powiedział Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Zwrócił uwagę, że omawiana uchwała oraz uprzednia uchwała SN z 13 marca 2012 r. (III CZP 75/11) wskazują, że ubezpieczyciele coraz częściej będą zmuszeni do pokrywania kosztów przedsądowych związanych z korzystaniem przez poszkodowanych ze wsparcia profesjonalistów. Może to być koszt porady profesjonalnego prawnika, prowadzenia przez niego postępowania reklamacyjnego czy wreszcie ekspertyzy rzeczoznawcy w zakresie uszkodzeń czy przebiegu zdarzenia oczywiście jeżeli posłużą one efektywnemu dochodzeniu odszkodowania. W ten sposób poszkodowany może uzyskać pełną wiedzę co do swoich praw i wartości przedmiotu sporu. Dzięki temu może podjąć świadomą decyzję co do dalszych kroków.

- "Ułatwia to poszkodowanemu prawidłowe sformułowanie roszczeń odszkodowawczych na etapie przedsądowym, co jest istotne np. przy postępowaniu polubownym. Jest to niezwykle istotne również w toku postępowania sądowego. Ustalenie przez poszkodowanego wysokości roszczenia, pozwala ustalić wartość przedmiotu sporu i wysokość opłaty, co jest warunkiem skuteczności powództwa" – wyjaśnił Mateusz Kościelniak, z biura Rzecznika Finansowego.

Zdaniem ekspertów Rzecznika Finansowego zasady określone w uchwale w odniesieniu do szkód z OC komunikacyjnego, mogą być stosowane w innych sytuacjach. Na przykład w odniesieniu do np. prywatnych opinii lekarskich, mających na celu ustalenie stopnia uszczerbku na zdrowiu. Dodatkowo będzie je można odnosić również do szkód likwidowanych np. z ubezpieczenia OC rolników, czy innych polis odpowiedzialności cywilnej.

- "Takie stanowisko będziemy przedstawiać w ramach naszych postępowań interwencyjnych czy istotnych poglądach wydawanych na etapie postępowania sądowego" – zapowiedział Aleksander Daszewski.

Pomoc tylko dla laików

Sąd Najwyższy wyraźnie zaznaczył, że powyższe zasady pokrycia kosztów wsparcia w sporze nie dotyczą profesjonalistów. W praktyce chodzi o osoby, które są w stanie same określić wartość szkody np. rzeczoznawców, mechaników samochodowych itp.

Ograniczenie dotyczą też uprawnień cesjonariuszy, czyli podmiotów skupujących wierzytelności np. o odszkodowanie za szkodę komunikacyjną.

- "Będą oni uprawnieni do zwrotu kosztów opinii rzeczoznawcy w dwóch wypadkach. Po pierwsze gdy zlecił ją sam poszkodowany i dopiero po jej uzyskaniu, scedował swoje roszczenia. Po drugie, gdy cesjonariusz „kupił” już roszczenie od poszkodowanego i następnie zleca opinię rzeczoznawcy. Zdaniem sądu, ubezpieczyciele jednak nie powinni być zmuszeni do zwrotu kosztów opinii służącej do sprawdzenia opłacalności dokonania cesji. Takie podejście jest racjonalne i uzasadnione"  – powiedział Aleksander Daszewski.

Jednocześnie zaznaczył, że Sąd Najwyższy bardzo mocno i jednoznacznie podkreślił prawo poszkodowanych do cesji wierzytelności odszkodowawczych. To ważne, bo w ostatnim czasie ocenie kilkukrotnie próbowano dokonać zmiany tego stanu rzeczy.

Źródło: rf.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje (...)

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Będzie Centralny Port Komunikacyjny

Ustawa umożliwi powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz towarzyszących mu inwestycji tworzących spójny i efektywny system transportowy. Co reguluje ustawa z dnia 10 maja 2018 r. o Centralnym Porcie Komunikacyjnym?  Ustawa określa zasady i warunki przygotowania, finansowania (...)

Rabat a odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC

Rabat a odszkodowanie z obowiązkowego ubezpieczenia OC

Warto przeczytać ten artykuł, aby zapoznać się z tezami komentarza i analizy Rzecznika Finansowego dotyczącego problematyki stosowania rabatów i ulg przez ubezpieczycieli w toku likwidacji szkody w świetle uchwały Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 119/22). Uchwała Sądu Najwyższego (...)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Do Sejmu wpłynął już projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Ustawa ta obowiązuje zaledwie od 1 stycznia 2004 r. a już praktyka weryfikując przepisy wymusiła na ustawodawcy dokonanie pewnych (...)

Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?

Kto zapłaci za leczenie ofiar wypadków komunikacyjnych?

24 maja 2007 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Teraz trafi ona do Senatu. (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)

Każdy kierowca ma prawo do samochodu zastępczego

Każdy kierowca ma prawo do samochodu zastępczego

Poszkodowani, którzy rozbili auto w wypadku, mają prawo do samochodu zastępczego od dnia szkody do czasu odebrania naprawionego samochodu z warsztatu. Koszty wynajęcia pojazdu za ten okres musi pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe. Z analizy Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że klienci (...)

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Szkoda poniesiona w wypadku, czyli jaki samochód zastępczy wypożyczyć - opinia prawna

Stan faktyczny Spółka Jawna jest właścicielem pojazdu wysokiej klasy, który brał udział w kolizji. Spółka jest wg policji poszkodowanym. Samochodem jechał właściciel spółki. Samochód jest poważnie uszkodzony (prawdopodobna kasacja). Ocena PZU w trakcie. Jakiej klasy i jaką wartość (...)

Zmiany dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości

Zmiany dla rzeczoznawców, pośredników i zarządców nieruchomości

1 września 2017 r. weszły w życie zmiany związane z gospodarowaniem nieruchomościami. Rozwiązania oczekiwane przez środowiska zawodowe wprowadziła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami z 20 lipca 2017 r. Jakie zmiany dotyczą rzeczoznawców majątkowych? Organizacje zawodowe (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Odszkodowania po wichurach

Odszkodowania po wichurach

Sezon wiosenno-letni, to nie tylko palące słońce, ale też burze i wichury, skutkujące np. uszkodzeniami budynków lub podtopieniami. Po każdym takim zdarzeniu do ekspertów biura Rzecznika Finansowego dyżurujących przy telefonach dzwonią poszkodowani. Chcą się skonsultować, czy (...)

PKPP Lewiatan o projekcie ustawy o świadczeniach zdrowotnych

PKPP Lewiatan o projekcie ustawy o świadczeniach zdrowotnych

Lewiatan przekazał do Ministerstwa Zdrowia stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zakłada likwidację tzw. podatku Religi (12% opłata od polisy OC komunikacyjnego) (...)

Zasady pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Zasady pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Ustawa z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium określa zasady pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasady ich przemieszczania się przez to terytorium. Chodzi (...)

Jak ubiegać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej?

Jak ubiegać się o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej?

Od 7 listopada 2007 r. do 31 grudnia 2013 r. ma obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 października 2007 r. w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Podstawowe zasady tej refundacji określone są zaś w ustawie. Którzy (...)

NFZ będzie mógł się domagać zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach od ubezpieczyciela

NFZ będzie mógł się domagać zwrotu kosztów leczenia poszkodowanych w wypadkach od ubezpieczyciela

Sejm zajmuje się obecnie poselskim projektem ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Kto może się domagać odszkodowania za zwrot kosztów leczenia w obecnym stanie prawnym? Autorzzy projektu wskazują, iż w prawie polskim tylko ten jest poszkodowany, przeciwko komu było skierowane działanie (...)

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań

Ugody telefoniczne dotyczące odszkodowań przy niewielkich szkodach są coraz bardziej popularne. Jednak wciąż część klientów jest zaskoczona taką możliwością. Dlatego Rzecznik Finansowy przygotował analizę przybliżającą zasady tego typu ugód. Radzi też jak przygotować (...)

Żądanie zwrotu kosztów poniesionych przez stronę, na etapie postępowania przedsądowego

Żądanie zwrotu kosztów poniesionych przez stronę, na etapie postępowania przedsądowego

Zgodnie z przepisami kodeksu postepowania cywilnego art. 98 § 1 „Strona przegrywająca proces zobowiązana jest zwrócić przegrywającemu na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu )”.  To w jakiej wysokości można żądać (...)

Przyczynienie się poszkodowanego – zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela

Przyczynienie się poszkodowanego – zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela

Podstawą odpowiedzialności Ubezpieczyciela jest art. 822 par. 1 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), który stanowi, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, (...)

Pomoc publiczna dla MSP na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych

Pomoc publiczna dla MSP na restrukturyzację niektórych należności publicznoprawnych

10 października 2006 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 września 2006 r. w setOstatni( '1' ); sprawie setOstatni( '2' ); szczegółowych setOstatni( '3' ); warunków setOstatni( '4' ); udzielania setOstatni( '5' ); małym i setOstatni( '6' ); średnim setOstatni( '7' (...)

O prawa rodzin osób najciężej poszkodowanych...

O prawa rodzin osób najciężej poszkodowanych...

Rzecznik Finansowy apeluje o szybkie usunięcie rozbieżności  Bliscy osób poważnie poszkodowanych dodatkowo cierpią na skutek niepewności prawnej związanej z ich uprawnieniami do żądania zadośćuczynienia za krzywdę. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, po raz (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Koszty noclegów pracownika w podróży służbowej

Koszty noclegów pracownika w podróży służbowej

Na żądanie pracodawcy podpisałem wraz z umową o pracę przygotowane przez niego oświadczenie o zrzeczeniu się z możliwości korzystania z bezpłatnych noclegów w czasie delegacji zagranicznych. (...)

Odszkodowanie za wynajem samochodu

Odszkodowanie za wynajem samochodu

2 lata temu jeden z pojazdów firmowych został uszkodzony z OC. Była to szkoda całkowita. Na czas likwidacji szkody nie wynajęliśmy pojazdu zastępczego - po prostu w tym okresie inni nasi kierowcy (...)

Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

Brak ostatecznego rozliczenia kosztów

W 2003 roku kupiłam nowe mieszkanie wybudowane przez spółdzielnię mieszkaniową. Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. Do dnia dzisiejszego spółdzielnia nie przedstawiła ostatecznego (...)

Zwrot pracownikowi kosztów Internetu w domu

Zwrot pracownikowi kosztów Internetu w domu

Aby pracownik miał stały dostęp do danych firmy, również po godzinach pracy, pracodawca zobowiązał się do pokrywania kosztów stałego dostępu do Internetu, a więc pracownik założył Internet (...)

Ustalenie kwoty odszkodowania z tytułu wypadku

Ustalenie kwoty odszkodowania z tytułu wypadku

W dniu 27 czerwca na mój samochód najechał inny kierowca. Kierowca ten przyznał, że to on spowodował wypadek pisząc odpowiednie oświadczenie. Samochód odholowałem do stacji ASO i w tym samym (...)

Odpowiedzialność za szkodę budowlaną

Odpowiedzialność za szkodę budowlaną

Na podstawie pozwolenia na budowę dokonałem remontu swojego domku - w szeregowcu. Do prowadzenia prac remontowych wynająłem firmę ogólnobudowlaną. Sąsiadka zgłosiła roszczenie z powodu uszkodzeń (...)

Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

Podział kosztów we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnota mieszkaniowa składa się z 60 lokali mieszkalnych. Wszystkie lokale zostały sprzedane przez developera i właściciele podpisali akty notarialne. Zarząd wspólnoty (wybrany spośród właścicieli) (...)

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Obowiązki zakładu ubezpieczeń - likwidacja szkody

Umowa ubezpieczenia mieszkania zawarta była na okres roku tj. od 07.02.06 do 06.02.06, aby przedłużyć umowę na kolejny okres roczny ubezpieczony winny był w ciągu 30 dni od końca pierwszej umowy (...)

Budynek nie oddany do eksploatacji

Budynek nie oddany do eksploatacji

W naszym budynku zamieszkuje 80 rodzin. Budynek ten oficjalnie jest ciągle budowany - nie został zgłoszony do Urzędu miasta jako oddany do eksploatacji. Czy SM ma prawo pobierać od nas pełen czynsz (...)

Użyczenie mieszkania bratu

Użyczenie mieszkania bratu

Rodzeństwo posiada odrębne własne mieszkania (spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu) w różnych spółdzielniach mieszkaniowych. Brat podarował siostrze swoje mieszkanie (notarialnie) i w (...)

Ubezpieczenie samochodu a wartość początkowa

Ubezpieczenie samochodu a wartość początkowa

Zakupiliśmy samochód ciężarowy, który następnie został wprowadzony jako środek trwały do działalności gospodarczej z dniem 31.01.2007 r. Tego dnia został zarejestrowany w wydziale komunikacji. (...)

Opłata planistyczna na wniosek

Opłata planistyczna na wniosek

Zgodnie z art. 37 ust. 7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, której wartość wzrosła w związku z uchwaleniem lub zmianą planu (...)

Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Dochodzenie odszkodowanie od sprawcy wypadku

Osoba z rodziny miała wypadek samochodowy. Sprawca miał ubezpieczenie OC. Od zakładu ubezpieczeniowego w którym sprawca miał polisę należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Co w sytuacji (...)

Wydatkowanie składek członkowskich

Wydatkowanie składek członkowskich

Zwracam się z zapytaniem na jakie cele można przeznaczyć składki związkowe? Czy są jakieś obwarowania dotyczące gospodarowania składkami związkowymi (oprócz statutu związku)? Związek nie prowadzi (...)

Przekazanie pieniędzy bez umowy

Przekazanie pieniędzy bez umowy

Mój stryj (obywatel brytyjski mieszkający i zameldowany w moim mieszkaniu od roku) chce sprzedać dom w Anglii i zostać do śmierci w Polsce. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości chce przekazać (...)

Wydatkowanie składek członkowskich

Wydatkowanie składek członkowskich

Zwracam się z zapytaniem na jakie cele można przeznaczyć składki związkowe? Czy są jakieś obwarowania dotyczące gospodarowania składkami związkowymi (oprócz statutu związku)? Związek nie prowadzi (...)

Przekazanie pieniędzy bez umowy

Przekazanie pieniędzy bez umowy

Mój stryj (obywatel brytyjski mieszkający i zameldowany w moim mieszkaniu od roku) chce sprzedać dom w Anglii i zostać do śmierci w Polsce. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży nieruchomości chce przekazać (...)

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Czy słusznym jest organizowanie przetargu nieograniczonego na poszczególne prace: - naprawa pokryć i wiązań dachowych, - naprawa instalacji elektrycznych i aparatury elektrycznej, - naprawa elementów (...)

Wydatkowanie środków z funduszu remontowego

Wydatkowanie środków z funduszu remontowego

Właściciele we wspólnocie mieszkaniowej chcą się odłączyć od kotłowni dostarczającej ciepło i przejść na indywidualne ogrzewanie gazowe. Z faktem tym będą związane pewne koszty, które (...)

FORUM PRAWNE

WARTA zaniża wypłatę odszkodowanie z OC

WARTA zaniża wypłatę odszkodowanie z OC 2 tygodnie temu miałem wypdek. Zostałem uderzony przez samochód. Sprawca jest ubezpieczonu w Warcie. Tam też zgłosiłem szkodę. Przedstawiono mi kosztorys (...)

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków

Mieszkanie własnościowe, nie płacenie czynszu, skreślenie z listy członków Czy skreślenie z listy członków prowadzi bezpośrednio do eksmisji? Co z moim prawem własnościowym do mieszkania? Jakie (...)

Jakie alimenty od bezrobotnego?

Jakie alimenty od bezrobotnego? Jaką wysokość alimentów zasądzi sąd od bezrobotnego młodego faceta, który uchyla się od legalnej pracy? ja w pozwie wpisałam 400zł,bo sama zarabiam 700, ale jak (...)

Szkoda całkowita z OC

Szkoda całkowita z OC Na początku listopada miałem wypadek samochodowy. Jadąc przez skrzyżowanie z drogi podporządkowanej wyjechał mi inny samochód. Policja przyznała jego winę . Po oględzinach (...)

Odszkodowanie

Odszkodowanie Jestem zatrudniona w zakladzie pracy na 3/4 etatu.Trzy tygodnie temu w domu złamałam rękę.Czy po zakończeniu L-4 mogę ubiegać sie o jakieś odszkodowanie?I gdzie w związku z tym mam (...)

Alimenty na pełnoletnie dziecko

Alimenty na pełnoletnie dziecko Rozwodzę się. Moja córka jest pełnoletnia chcę ją utrzymywać ale ciekawy jestem czy jest to moim prawnym obowiazkiem. Podkreślam nie mam zamiaru się wymigiwać (...)

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać Czytaj więcej: https://www.forumsamochodowe.pl/kolizja-mala-wartosc-odszkodowania-z-oc-sprawcy-jak-sie-odwolac-vt112733.htm#p736264

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać Czytaj więcej: https://www.forumsamochodowe.pl/kolizja-mala-wartosc-odszkodowania-z-oc-sprawcy-jak-sie-odwolac-vt112733.htm#p736264 (...)

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać?

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać? Witam. Piszę z prośbą o pomoc w odwołaniu się od decyzji i wyceny rzeczoznawcy po kolizji. Niestety, rzeczoznawca ubezpieczyciela (...)

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać?

Kolizja, mała wartość odszkodowania z OC sprawcy, jak się odwołać? Witam. Piszę z prośbą o pomoc w odwołaniu się od decyzji i wyceny rzeczoznawcy po kolizji. Niestety, rzeczoznawca ubezpieczyciela (...)

Uszkodzenie ciała

Uszkodzenie ciała Podczas meczu piłki nożnej zostałem brutalnie sfaulowany w wyniku czego skręciłem kolano (uszkodzenie kości, więzadeł, łękotek itd.) Na skutek kontuzji przebywam na zwolnieniu (...)

Porady prawne