Zwiększenie zdolności produkcji amunicji

Ustawa o zapewnieniu finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji dotyczy umożliwienia dokapitalizowania podmiotów polskiego przemysłu zbrojeniowego w celu realizacji przedsięwzięć związanych ze zwiększeniem zdolności produkcji amuniacji.

Co przewiduje ustawa z dnia 27 listopada 2024 r. o finansowaniu działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji?

Ustawa określa dodatkowe źródła finansowania działań zmierzających do zwiększenia zdolności produkcji amunicji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obejmujących realizację strategicznie ważnych inwestycji dla bezpieczeństwa kraju (art. 1 ustawy). Celem ustawy jest stworzenie mechanizmu dofinansowania polskiego przemysłu zbrojeniowego w kierunku utworzenia odpowiedniego potencjału produkcyjnego w strategicznym obszarze amunicyjnym.

Porady prawne

Ustawa zawiera rozwiązanie polegające na przekazywaniu do Funduszu Inwestycji Kapitałowych środków, które będą przeznaczane na dokapitalizowanie spółek odpowiedzialnych za produkcję amunicji. Fundusz Inwestycji Kapitałowych jest państwowym funduszem celowym działającym na podstawie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym (Dz.U. z 2024 r. poz. 125 i 834).

Dysponentem tego Funduszu, zgodnie z przywołana ustawą, jest minister właściwy do spraw aktywów państwowych, a na podstawie art. 33c tej ustawy głównymi celami wydatkowania środków Funduszu jest:

  • nabywanie lub obejmowanie akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych;
  • pokrycie kosztów nabycia lub objęcia akcji, w tym usług świadczonych przez doradców w związku z ich nabywaniem lub obejmowaniem przez Skarb Państwa reprezentowany przez ministra właściwego do spraw aktywów państwowych.

Sposób postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych reguluje, wydane na podstawie przywołanej ustawy, rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 69).

Zgodnie z art. 2 uchwalonej ustawy działania, o których mowa w art. 1, będą dofinansowane kwotą 2 mld zł pochodzącą z części budżetu państwa 29 „Obrona narodowa”, która zostanie przeniesiona do części budżetu państwa 55 „Aktywa państwowe” w trybie określonym dla przenoszenia środków na podstawie art. 40 ust. 7 ustawy o obronie Ojczyzny.

Minister właściwy dla spraw aktywów państwowych przekaże te środki (dokona wpłaty) do Funduszu Inwestycji Kapitałowych.
Przekazane do Funduszu środki będą wykorzystywane do nabywania lub obejmowania udziałów lub akcji przez Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Aktywów Państwowych.

Dodatkowo, zgodnie z art. 4 uchwalonej ustawy, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekaże do dnia 30 czerwca 2025 r. na rzecz Funduszu skarbowe papiery wartościowe otrzymane nieodpłatnie w dniu 29 grudnia 2023 r. na podstawie:

  • listu emisyjnego nr 201/2023 Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie emisji obligacji zerokuponowych o terminie wykupu w dniu 25 października 2025 r.;
  • listu emisyjnego nr 202/2023 Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie emisji obligacji o oprocentowaniu zmiennym i terminie wykupu w dniu 25 listopada 2028 r.;
  • listu emisyjnego nr 203/2023 Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie emisji obligacji o oprocentowaniu stałym i terminie wykupu w dniu 25 kwietnia 2029 r.;
  • listu emisyjnego nr 204/2023 Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie emisji obligacji o oprocentowaniu stałym i terminie wykupu w dniu 25 października 2033 r.

Dysponent Funduszu przeznaczy wskazane skarbowe papiery wartościowe, a także wpływy pochodzące z rozporządzania tymi papierami wartościowymi na nabywanie lub obejmowanie udziałów lub akcji przez Skarb Państwa w spółkach w celu dofinansowania działań, o których mowa w art. 1 ustawy. Ustawa przewiduje, że w latach 2024–2026 środki te staną się przychodami Funduszu Inwestycji Kapitałowych.

Dalsze działania Funduszu będą prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz wydanego na jej podstawie, przywołanego wyżej, rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 2020 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych. W przypadku obejmowania udziałów lub akcji ze środków Funduszu Inwestycji Kapitałowych, pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Aktywów Państwowych a określoną spółką zostanie zawarta umowa inwestycyjna, określająca m.in. szczegółowy sposób wykorzystania tych środków oraz cele, które mają zostać osiągnięte.

W art. 6 ustawy określono limit maksymalnej nominalnej dziennej sprzedaży skarbowych papierów wartościowych w wysokości 50 mln zł. Limit ten może zostać przekroczony za zgodą ministra właściwego do spraw budżetu.

Kiedy nowe przepisy mają wejść w życie?

Ustawa określa dzień swojego wejścia w życie na dzień następujący po dniu jej ogłoszenia.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika