Prawo cywilne: Umowa pożyczki - Porady prawne (strona: 2)

Kopia dokumentu notarialnie potwierdzona

5 lat temu pożyczyłam osobie w rodzinie sporą kwotę pieniędzy. Podatek od czynności cywilnoprawnych został uiszczony w Urzędzie Skarbowym. Pożyczka nie jest oprocentowana, w umowie jest zaznaczone, (...)

Zgoda małżonka na zaciągnięcie pożyczki

Pożyczkobiorca zaciągną w banku pożyczkę a jego żona wyraziła na to zgodę (nie wiem czy jest solidarnym pożyczkobiorca ale podobno na piśmie wyraziła zgodę na zaciągnięcie tego zobowiązania). (...)

Odpowiedzialność karna za lichwę

Jak rozumiem, jeżeli strony w umowie pożyczki określa odsetki wyższe od maksymalnych w rozumieniu kc, to pożyczkodawcy grozi odpowiedzialność karna za lichwę. Jak rozumiem tak samo w przypadku (...)

Dopuszczenie dowodu z zeznań świadków a pożyczka

Uzyskałem nakaz zapłaty na podstawie umowy pożyczki, ale w tej umowie pożyczkobiorca nie potwierdza, że przyjmuje kwotę - przedmiot pożyczki. Wartość przedmiotu sporu to ponad 20 tys. zł. Pozwany (...)

Pożyczka bez umowy pisemnej

Udzieliłam pożyczki w kwocie 20 000zł. Niestety, nie została zawarta umowa pożyczki na piśmie, nie został też sporządzony żaden inny dokument. Aktualnie nie mogę odzyskać pożyczonych pieniędzy. (...)

Odsetki umowne od pożyczki

Dzisiaj wdałem się ze znajomym adwokatem w krótką polemikę-spór co do zasadności żądania odsetek umownych już po wygaśnięciu umowy pożyczki zawartej pomiędzy osobami fizycznymi. Adwokat był (...)

Odsetki od umowy pożyczki zawartej w formie ustnej

Udzieliłem pożyczki i dowodem są tylko potwierdzenia przelewów z tytułem prawnym pożyczka. Po ustalonym jedynie ustnie okresie na jaki zawarta została pożyczka, z ostrożności wypowiedziałem (...)

Koszty notariusza przy pożyczce

Spółka z o. o. pożycza pieniądze swojemu jedynemu wspólnikowi i jednocześnie prezesowi jednoosobowego zarządu. Umowa będzie w formie aktu notarialnego. Kto ma ponieść koszty notariusza? Czy może (...)

Zwrot pożyczki stwierdzonej wyłącznie przelewami

Pożyczyłem komuś pieniądze, ale nie mam na te okoliczność umowy pożyczki tylko potwierdzenia przelewów pieniędzy z tytułem prawnym "pożyczka". Tylko ustnie ustaliliśmy, do kiedy miał zwrócić (...)

Umowa pożyczki bez potwierdzenia odbioru kwoty

W wielu spisanych umowach pożyczki napisane jest tylko, że pożyczkodawca udziela pożyczki pożyczkobiorcy. Nie jest napisane to (co w niektórych jest napisane), że pożyczkobiorca podpisując umowę (...)

Niedotrzymanie terminu spłaty pożyczki w ratach

Mam przed sobą oświadczenie dłużnika, w którym potwierdza on udzielenie mu pożyczki w wysokości 5 tys. zł. i oświadcza, że będzie spłacał tę pożyczkę począwszy od października 2006 r., (...)

Umowa między członkiem zarządu a spółką z o.o.

Jednoosobowa spółka z o. o. udziela pożyczki swojemu jedynemu wspólnikowi, który jednocześnie jest jedynym członkiem zarządu. Czy umowa pożyczki pomiędzy jednoosobową spółką z o. o. a jej (...)

Poręczenie pożyczki z ZFŚS

Jest udzielona pracownikowi pożyczka z ZFŚS. Osobą reprezentująca Spółdzielnię jest Prezes Zarządu, która podpisuje umowę przydzielonej pożyczki z ZFŚS. Czy Prezes Zarządu podpisująca umowę (...)

Wypowiedzenie umowy pożyczki

Osoba fizyczna udzieliła pożyczki Sp. z o.o. Pożyczka jest zabezpieczona wekslem in blanco. Umowa pożyczki zawiera szczegółowy harmonogram spłat, ale nie zawiera uregulowań dotyczących wypowiedzenia (...)

Solidarna odpowiedzialność poręczyciela

Mam zająć się odzyskaniem pieniędzy z tytułu udzielonej pożyczki, na podstawie pisemnej umowy pożyczki. Oprócz pożyczkobiorcy (pewnej pani), pod umową pożyczki w miejscu opisanym jako "poręczyciel" (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika