Jakie świadek ma prawa ?

Odpowiedzi w temacie (10)

-

30.11.2003

Mam być świadkiem w procesie mamy i jej męża.Mogę odmówić składania zeznań to wiem,ale czy mogę to zrobić przez sprawą czy muszę koniecznie przyjść na rozprawę .Czy mogę powiedzieć ,że odmawiam zeznań i wyjść ,czy mam się spytać czy mogę wyjść ,nie chcę uczestniczyć w rozprawie i nie chcę być na niej .jak to jest ?
(Magda)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

marek

2003-11-30 21:26:02

Jesli jestes wezwana, musisz przyjść na rozprawę i tam oswiadczyc, że nie chcesz zeznawać. po tym oswiadczeniu możesz wyjść z sali sądowej - nie musisz nikogo pytać o zgodę. Po prostu w tym procesie Cię nie ma - nie funkcjonujesz w nim jako świadek, a ewentualnie jako publiczność - czyli możesz być (jeśli rozprawa jest jawna i jestes osobą pełnoletnią), albo może Cię nie być, to zależy tylko od Ciebie.

Eliza

2003-12-04 00:10:49

Spokojnie, chyba bardzo się denerwujesz. Jednak musisz wstawić się do sądu na rozprawe. Po sprawdzeniu obecności świadków wszyscy wychodzą z sali rozpraw i czekają na korytarzu na swoje wezwanie. Jeżeli będzie twoja kolej, wchodzisz i stajesz po środku przy " konfesjonale " :D. Sędzia zapyta Cię czy składasz zeznania, wtedy powiesz, że odmawiasz składania zeznań, jeżeli jesteś spokrewniona możesz to zrobić. Sędzia podziękuje Ci i powie: " może Pani opuścić sale ".

Karolina

2003-12-07 21:16:38

Eliza, jaka jeste podstawa prawna do odmowy skłądania zeznań, podać ją /jestem córką oskarżonego/ ?. Czy Sędzia może spytać się o powód mojej odmowy ,chciałabym być przygotowana na wszysstko.

Karolina

2003-12-07 21:26:07

Eliza, jaka jeste podstawa prawna do odmowy skłądania zeznań, podać ją /jestem córką oskarżonego/ ?. Czy Sędzia może spytać się o powód mojej odmowy ,chciałabym być przygotowana na wszysstko.

Eliza

2003-12-08 19:34:16

Nie musisz nic podawać żadnej podstawy prawnej. Jak wejdziesz sędzia podyktuje do protokołu: wstawił się świadek ....imię i nazwisko...- córka oskarżonego, lub zapyta Cię kim jesteś dla oskarżonego - wtedy Ty odpowiesz, że córką. Może cię zapytać czy chcesz złożyć zeznania - możesz wtedy powiedzieć, że nie i nie obawiaj się dodatkowych pytań, bo sędzia nie zapyta Cię dlaczego, ponieważ masz prawo odmówić składania zeznań. Wszyscy spokrewnieni i powinowaci w stosunku do oskarżonego mogą odmówić składania zeznań, poprostu nie chcą zeznawać i nie muszą się tłumaczyć, a sędzia nie może pytać o powód. Możesz też trafić na takiego sędzię, który będzie chciał od razu przejść do sedna sprawy i może powiedzieć np. co świadek ma w tej sprawie do powiedzenia albo słucham świadka wtedy powiesz: " odmawiam składania zeznań ". Stoisz i czekasz aż sędzia podyktuje do protokołu, że świadek odmawia składania zeznań i powie: świadek jest wolny i może opuścić salę - wtedy wychodzisz. Powodzenia.

Kaśka

2003-12-10 21:08:08

A czy świadek w sprwie rozwodowej z orzekaniem winy (kochanki byłe i aktualna męża) wezwane przeze mnie może odmówić zeznań? Ona ( aktualna)twierdzi, ze odmówi.

Eliza

2003-12-10 21:47:42

Niewiem dokładnie, czy sędzia każe zapisać do protokołu o odmowie składania zeznań, czy też zostaniesz wykreślona z protokołu, ale to chyba nie ma znaczenia. Ważne, że nie musisz zeznawać jak nie chcesz.

marek

2003-12-10 23:54:13

Art.261 par. 1 kpc - "Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód".

waldemar

2009-02-23 19:18:30

jesli niechce zeznawac wsprawie cywilnej na sasiada a mam wezwanie czy musze pojsc na rozprawe ?

waldemar

2009-02-23 19:21:22

a czy jest na to jakis paragraf albo ustawa?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: