Forum prawne

Jakie świadek ma prawa ? - forum prawne

Mam być świadkiem w procesie mamy i jej męża.Mogę odmówić składania zeznań to wiem,ale czy mogę to zrobić przez sprawą czy muszę koniecznie przyjść na rozprawę .Czy mogę powiedzieć ,że odmawiam zeznań i wyjść ,czy mam się spytać czy mogę wyjść ,nie chcę uczestniczyć w rozprawie i nie chcę być na niej .jak to jest ?

(Magda)

Odpowiedzi w temacie: Jakie świadek ma prawa ? (9)

Jesli jestes wezwana, musisz przyjść na rozprawę i tam oswiadczyc, że nie chcesz zeznawać. po tym oswiadczeniu możesz wyjść z sali sądowej - nie musisz nikogo pytać o zgodę. Po prostu w tym procesie Cię nie ma - nie funkcjonujesz w nim jako świadek, a ewentualnie jako publiczność - czyli możesz być (jeśli rozprawa jest jawna i jestes osobą pełnoletnią), albo może Cię nie być, to zależy tylko od Ciebie.

Spokojnie, chyba bardzo się denerwujesz. Jednak musisz wstawić się do sądu na rozprawe. Po sprawdzeniu obecności świadków wszyscy wychodzą z sali rozpraw i czekają na korytarzu na swoje wezwanie. Jeżeli będzie twoja kolej, wchodzisz i stajesz po środku przy " konfesjonale " :D. Sędzia zapyta Cię czy składasz zeznania, wtedy powiesz, że odmawiasz składania zeznań, jeżeli jesteś spokrewniona możesz to zrobić. Sędzia podziękuje Ci i powie: " może Pani opuścić sale ".

Eliza, jaka jeste podstawa prawna do odmowy skłądania zeznań, podać ją /jestem córką oskarżonego/ ?. Czy Sędzia może spytać się o powód mojej odmowy ,chciałabym być przygotowana na wszysstko.

Nie musisz nic podawać żadnej podstawy prawnej. Jak wejdziesz sędzia podyktuje do protokołu: wstawił się świadek ....imię i nazwisko...- córka oskarżonego, lub zapyta Cię kim jesteś dla oskarżonego - wtedy Ty odpowiesz, że córką. Może cię zapytać czy chcesz złożyć zeznania - możesz wtedy powiedzieć, że nie i nie obawiaj się dodatkowych pytań, bo sędzia nie zapyta Cię dlaczego, ponieważ masz prawo odmówić składania zeznań. Wszyscy spokrewnieni i powinowaci w stosunku do oskarżonego mogą odmówić składania zeznań, poprostu nie chcą zeznawać i nie muszą się tłumaczyć, a sędzia nie może pytać o powód. Możesz też trafić na takiego sędzię, który będzie chciał od razu przejść do sedna sprawy i może powiedzieć np. co świadek ma w tej sprawie do powiedzenia albo słucham świadka wtedy powiesz: " odmawiam składania zeznań ". Stoisz i czekasz aż sędzia podyktuje do protokołu, że świadek odmawia składania zeznań i powie: świadek jest wolny i może opuścić salę - wtedy wychodzisz. Powodzenia.

A czy świadek w sprwie rozwodowej z orzekaniem winy (kochanki byłe i aktualna męża) wezwane przeze mnie może odmówić zeznań? Ona ( aktualna)twierdzi, ze odmówi.

Niewiem dokładnie, czy sędzia każe zapisać do protokołu o odmowie składania zeznań, czy też zostaniesz wykreślona z protokołu, ale to chyba nie ma znaczenia. Ważne, że nie musisz zeznawać jak nie chcesz.

Art.261 par. 1 kpc - "Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód".

jesli niechce zeznawac wsprawie cywilnej na sasiada a mam wezwanie czy musze pojsc na rozprawe ?

a czy jest na to jakis paragraf albo ustawa?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika