zostaliśmy pominięci w testamencie, czy nic nam się nie należy?

Odpowiedzi w temacie (1)

ullla

27.5.2011

Dzień dobry!

Zmarła moja mama i niedawno mieliśmy odczytanie testamentu, który sporządziła. Ja i mój brat nie zostaliśmy w nim uwzględnięci. Obawiamy się, że mama była pod presją siostry i dlatego jej zapisała wszytko, a zwłaszcza, że z nią mieszkała. Czy możemy coś z bratem jeszcze wskórać? Słyszałam, że należy nam się w takim przypadku prawo do zachowku.Lecz my nie bardzo wiemy co to jest i czy rzeczywiście nam się nalezy.

Czy możemy prosić o jakieś rozwiązanie dla nas i wytłumaczenie nam tego?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

windyko

2011-05-27 13:50:12

Wzruszenie testamentu to sprawa bardzo indywidualna. Proszę wziąć jego kopię i udać się po poradę do doświadczonego adwokata.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.4.2017

  Kto może dochodzić zachowku?

  Roszczenie o zachowek jest formą ochrony prawnej interesów majątkowych osób najbliższych spadkobiercy. Dzięki niemu mogą oni dochodzić części swojej schedy spadkowej, pomimo pominięcia (...)

 • 16.8.2016

  Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

  Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

 • 29.8.2018

  Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

  Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

 • 17.2.2015

  Rozrządzenia testamentowe na gruncie prawa międzynarodowego

  Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w prawie polskim, tj. przepisu art. 64 ust.  1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. 2011.80.432) spadkodawca w testamencie lub (...)

 • 27.1.2016

  Testament - Jak sporządzić ważny testament? Kilka uwag o formie

  Rola testamentów w życiu społecznym, zwłaszcza ze względu na funkcję regulującą stosunki majątkowe, jest nie do przeceniania, dlatego ważkim problemem dla ustawodawcy pozostaje określenie (...)