Dziedziczenie po zmarłym spadkobiercy

Pytanie:

"Wujek mojej żony powiadomił nas o śmierci Jej babci (swojej matki, która w testamencie wskazała jako spadkobierców swoich trzech synów. Pierwszy syn zmarł (pozostawił po sobie trzy córki), drugi syn nie żyje (był to ojciec mojej żony - żona nie ma rodzeństwa), trzeci syn po śmierci matki zgłosił testament i złożył odpowiednie wnioski do sądu. Czy żonie przypadnie część spadku po babci zapisanego na jej nieżyjącego ojca czy też z powodu śmierci ojca nie dziedziczy?"

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po zmarłym spadkobiercy

Jednym z warunków dziedziczenia jest to, by osoba, która ma być spadkobiercą żyła w chwili otwarcia spadku (w chwili śmierci spadkodawcy). Dlatego nie może dziedziczyć osoba fizyczna, która zmarła przed spadkodawcą lub równocześnie z nim. W przypadku dziedziczenia ustawowego, jeśli dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom (lub dalszym zstępnym, gdy dzieci nie mogą dziedziczyć) w częściach równych. Natomiast gdy dziedziczenie następuje na mocy testamentu, zastosowanie znajduje instytucja przyrostu, która polega na tym, że jeśli spadkodawca powołał kilku spadkobierców testamentowych, a jeden (lub kilku) z nich nie chce lub nie może być spadkobiercą, przeznaczony dla niego udział, w braku odmiennej woli spadkodawcy, przypada pozostałym spadkobiercom testamentowym w stosunku do przypadających im udziałów. Jeśli więc dwaj synowie zmarli przed spadkodawcą, dziedziczył będzie trzeci, pozostały przy życiu. Warunkiem jest jednak to, by z testamentu nie wynikała wyraźna bądź wywiedziona na drodze interpretacji wola spadkodawcy zastosowania zasad dziedziczenia ustawowego co do całości lub nawet części spadku w przypadku, gdyby któryś ze spadkobierców testamentowych nie mógł lub nie chciał dziedziczyć.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • feliks 2015-03-04 22:09:31

    w mojej ocenie odp jest niepelna, gdyz corce zmarlego spadkobiercy w takiej sytucji przysluguje zachowek. gdyby nie sporzadzono testamentu udział spadkowy, który by przypadł jej ojcu, przypadl by wlasnie jej. § 2. Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten stosuje się odpowiednio do dalszych zstępnych. wobec powyzszego jako zstepna jest uparwniona do zachowku.

  • andrzej rozanowic 2014-03-13 22:39:13

    siostra spadkobierczyni zmarla przed spadkodawca ojcem...zmarla miala jako panna dziecko,,,dziecko nosi inne nazwisko,niz zmarla siostra spadkobierczyni,,,,przyjal nazwisko domniemanego ojca......czy on jest spadkobierca....

  • Piotr Trubiłowicz 2011-12-20 11:52:54

    Moja zmarła małżonka była włascicielem mieszkania otrzymanym po rodzicach poprzez przepis notarialny była wpisana jako jedyny właściciel , zmarła nagle w szpitalu nie zostawiając żadnego testamentu . Pozostawiła po sobie dwie córki małoletnie w wieku 8 i 10 lat. Z małżonką zawarlismy związek w 1999roku. Nie mieliśmy żadnej rozdzielnośći majatkowej. Przepis mieszkania przez rodziców żony nastąpił prawdopodobnie w 2006 lub 2007 roku. Zmarła żona miała starszego brata, który mieszkał z nami oraz starszą siostrę , która mieszka w innym mieście z mężem. Jakie kroki musze wykonac i wypełnic dokumenty, oraz gdzie powinienem sie udać . Z góry bardzo dziękuje za okazana pomoc mnie i moim córkom.Z poważaniem


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika