Kwestionowanie poczytalności świadka

Pytanie:

"Czy jest możliwość skierowania świadka na badania psychiatryczne? Kto może wystąpić do Sądu lub prokuratury z takim wnioskiem jeśli istnieją uzasadnione przesłanki co do zaburzeń psychicznych oraz dowody świadczące o sterowaniu śledztwem poprzez szerzenie nieprawdziwych informacji, manii prześladowczej a nawet dewiacji seksualnej jednym słowem zachowania przekraczające zdroworozsądkowe normy, nawet jak na osobę poszkodowaną? Co do świadka istnieją dowody na dokonanie przez niego przestępstwa z artykułu 235 kk. Z zachowań, obserwacji i dowodów zebranych wynikać może, że w/w dokonał tego przestępstwa w związku z zaburzeniami psychicznymi na bardzo głębokim podłożu urazów jeszcze z dzieciństwa. Wydaje się, ze zwykłe przesłuchanie w obecności psychiatry, czy psychologa nie jest w stanie określić tego typu zaburzeń. Świadek przez kilka miesięcy sterował śledztwem aby skierować przeciwko określonej osobie ściganie o przestępstwo choć wiedział, że ta osoba nie może być w nie w żaden sposób zamieszana. Takie działanie może być efektem tych bardzo silnych zaburzeń osobowości w wielu płaszczyznach. Piszę te słowa już po konsultacji z biegłym psychiatrą, nie związanym ze sprawą."

Odpowiedź prawnika: Kwestionowanie poczytalności świadka

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że świadek dopuścił się przestępstwa z art. 235 kodeksu karnego w toku trwającego postępowania. W związku z tym, aby pociągnąć go do odpowiedzialność należałoby złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, które spowoduje wszczęcie nowego postępowania przeciwko niemu. W toku tego postępowania sąd będzie badał wszelkie okoliczności popełnienia tego czynu. Jak stanowi art. 74 kodeksu postępowania karnego, oskarżony mimo że nie ma obowiązku dowodzenia swej niewinności, jest jednak obowiązany poddać się badaniom psychologicznym i psychiatrycznym. W praktyce może pani złożyć wniosek dowodowy o skierowanie osoby podejrzanej (czy oskarżonej) na badanie psychiatryczne, lecz warto pamiętać, że decyzja o skierowanie osoby podejrzanej na takie badanie zależeć będzie tylko od uznania sądu. We wniosku takim należy podać oznaczenie dowodu oraz okoliczności, które mają być udowodnione. Można także określić sposób przeprowadzenia dowodu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika